28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Nutričná terapeutka radí (6)

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Je pre deti vhodná sója alebo strukoviny? Ako na zápchu? Ako by mal vyzerať jedálny lístok ročného dieťaťa? Na tieto a ďalšie otázky nájdete odpovede v tomto diele poradne nutričnej terapeutky Aleny Strosserovej.Mám ročného syna (narodený v 8.mesiaci, pôrodná hmotnosť 2,48 kg), teraz má 8 kg a doktori tvrdia, že je na hranici podvýživy. Syn však odmieta poriadne jesť, je síce asi 5-6-krát denne, ale len pár lyžičiek, večer a v noci ho stále dojčím, aby aspoň trochu priberal. Môžete mi, prosím, poradiť, čo robiť, aby začal poriadne papať? Prosím o ukážkový jedálny lístok verzus množstvo, aby som mala predstavu, či skutočne málo je alebo je to preňho dostačujúce? Chlapček nechudne, ale priberá veľmi pomaly. Jeho súčasná hmotnosť je 8,01 kg, meria 75 cm.

Ak dieťa zje len pár lyžičiek, bude to preň asi nedostatočné. Ťažko sa dá takto na diaľku odhaliť príčina odmietania jedla. Vyskúšať musíte rôzne spôsoby. Každé dieťa je individuálne a jeho potreby by mal posúdiť jeho pediater. Uviesť konkrétny jedálny lístok alebo množstvo je veľmi ťažké, pretože nepoznáme dieťa ani jeho zvyky.

Dieťa v tomto veku už môže pomaly rozširovať jedálny lístok a môžete mu postupne zaraďovať nové druhy potravín. Ak niektoré jedlo odmieta, skúsime mu ho ponúknuť znovu po dlhšej pauze (14 dní), ale rozhodne túto potravinu nezavrhneme, pretože dieťa musí nové jedlo ochutnať niekoľkokrát, než ho prijme.

Môžeme ju tiež pridávať v malom množstve k inej potravine a postupne dávku zvyšovať. Počas dňa mu môžete dať hrýzť kúsok chleba alebo rožka. Dieťa zásadne do jedla nenútime, na druhej strane je však dôležité, aby ste boli dôslední a trvali na tom, že dieťa je pri stole v pravidelnom čase a tým si upevňuje stravovacie návyky. Hoci by sa pri dojčení a v tomto veku malo dieťa kŕmiť lyžičkou, možno by pomohlo napríklad to, keby ste mu zeleninové polievky skúsili podať vo fľaške. Ak by to malo pomôcť na zvýšenie chuti do jedla malého stravníka, asi stojí za to vyskúšať to. Až sa situácia zlepší, môžete sa vrátiť ku kŕmeniu lyžičkou.

Zloženie stravy dieťaťa od 8. mesiaca by malo byť nasledujúce:
• ráno: dojčenie
• dopoludnia: ovocná desiata
• napoludnie: mäsovo-zeleninový pokrm, mäsovo-zeleninová polievka
• popoludní: ovocná desiata
• večer: kaša + dojčenie

Ovocie môžete zmiešať s bielym jogurtom, ak dieťaťu táto kombinácia chutí. Ak mäsovo-zeleninový pokrm pripravujete sama, vmiešajte doň na záver lyžičku olivového alebo slnečnicového oleja, môžete pridať aj vaječný žĺtok. Dodržiavajte dôkladnú tepelnú úpravu.

Raňajky: mlieko, ak už dieťa nedojčíte, je lepšie podávať niektoré zo sušených mliek zodpovedajúcich veku dieťaťa, sú vhodnejšie a kvalitnejšie ako škatuľové.
Desiata: ovocná kaša, pridávame vždy iba jeden druh ovocia v už overenej kombinácii, aby sme zistili prípadnú alergiu.
Obed: zeleninová polievka, varená zelenina dieťa väčšinou nealergizuje. Striedame rôzne druhy zeleniny. Základom by mali byť koreňová zelenina a zemiaky, ktoré iba roztlačíme, nemixujeme. 2-krát do týždňa pridávame ½ vaječného žĺtka, 2-krát do týždňa mäso (kuracie, morčacie, hovädzie, pečeň). Do dovŕšenia prvého roka nesolíme ani dieťaťu nedávame vaječný bielok (môže alergizovať). Postupne nahrádzame zeleninovú polievku tuhšou stravou, napríklad zemiakovou kašou s dusenou zeleninou a vareným mäsom.
Olovrant: šľahaný tvaroh s ovocím, pribináčik, jogurt (dbať na lehotu spotreby), piškóty, sušienky.
Večera: do 8 mesiacov bezlepková (ryžová, kukuričná) kaša, od 8 mesiacov už obilná. V instantnej forme ju dostanete v lekárni.
V strave môžete vyskúšať aj ďalšie výrobky detskej výživy, ktoré sú kvalitné.

Súvisí s témou:
• Nutričná terapeutka radí (3)
• Nutričná terapeutka radí (2)
• Nutričná terapeutka radí (1)
• Nutričná terapeutka radí (4)
• Nutričná terapeutka radí (5)

Moja dvojročná dcéra úplne odmieta jesť mäso. Mám ju nútiť alebo jej mám zachovať vegetariánsky jedálny lístok? Čím mám mäso nahradiť? Je pre deti vhodná sója?
Vegetariánsky alebo dokonca vegánsky spôsob stravovania je pre deti úplne nevhodný. A to z niekoľkých dôvodov. Vegánstvo môže dieťa ohroziť pri vývoji, pretože potrebujú esenciálne aminokyseliny, vápnik a železo, ktoré sú obsiahnuté a dobre využiteľné iba v potravinách živočíšneho pôvodu. Je nutné, aby deti jedli mäso, ryby, mliečne výrobky a vajcia. V tomto období má dieťa zvýšenú potrebu železa a ľudský organizmus je lepšie uspôsobený na jeho vstrebávanie z potravín živočíšneho pôvodu.
Predovšetkým do prvého roka veku by sa deťom malo mäso podávať dosť často, takmer každý deň, tam je potreba živočíšneho železa najväčšia. Po roku už iba niekoľkokrát do týždňa, pričom ho dopĺňame tiež vajcami a strukovinami. Veľmi vhodné je aj rybie mäso, odporúča sa od prvého roka. Potravinové doplnky so železom sú pre malé deti nevhodné, mávajú z nich zápchu a rozhodne by nemali byť hlavným zdrojom železa.

U detí v tomto veku je odmietanie mäsa veľmi časté. Rozhodne to nie je dôvod na vyradenie týchto potravín z jedálneho lístka. Možno mäso odmietajú preto, že prijímanie nových potravín je pre deti náročné, musia ich ochutnať opakovane, kým si na ne zvyknú. Niekedy je príčina aj v tom, že sú deti „lenivé“ hrýzť. Je preto dôležité, aby bolo mäso vhodne upravené, mäkké alebo mechanicky upravené. Potom si na jeho konzumáciu ľahko zvyknú. U malých detí treba dávať pozor na priveľké množstvo vlákniny, môže v črevách napučať – spôsobovať bolesti brucha, hnačky. Sója obsahuje kvalitné bielkoviny, vitamíny skupiny B a kyselinu listovú, z minerálov draslík, vápnik horčík a ďalšie.
Nájdeme v nej tuky s prevahou prospešných nenasýtených mastných kyselín a vlákninu. Ich konzumácia sa odporúča v rámci prevencie niektorých typov nádorových ochorení a ženám pomáha pri ťažkostiach v prechode. Aj napriek všetkým pozitívam sa však treba nad konzumáciou sójových potravín zamyslieť, hlavne keď ich chceme pripravovať deťom. Jedným z dôvodov je obsah tzv. antinutričných látok, ktoré znižujú alebo úplne blokujú možnosť využitia iných dôležitých látok (napr. vitamínov alebo enzýmov). Telo potom síce môže mať vlastnej potrebnej látky dostatok, ale nemôže ju správne využívať a paradoxne trpí prejavmi jej nedostatku.
Sporné začína byť aj využitie sóje na výrobu náhradnej dojčenskej výživy. Vedci spočítali, že obsahuje toľko estrogénov, že po prepočte na telesnú hmotnosť spotrebujú dojčatá množstvo zodpovedajúce antikoncepčným pilulkám! Deťom, predovšetkým malým, sa pravidelná konzumácia sóje a sójových potravín neodporúča.

Od koľkých mesiacov môžem zaradiť do jedálneho lístka bábätka strukoviny a aké sú najvhodnejšie na začiatok?
Pri zaraďovaní strukovín do jedálneho lístka bábätka by som odporúčala postupovať opatrne. Niektoré pramene odporúčajú začínať okolo 9. mesiaca, ale lepšie je po 1. roku veku dieťaťa. Rozhodne je dobré prihliadnuť na to, ako znáša iné nadúvavé potraviny, napríklad zeleninu.
Odporúčala by som začať červenou šošovicou a v malom množstve ju pridávať do jedál, napríklad do polievok. Podľa toho, ako bude dieťa reagovať, sa môže dávka strukovín opatrne zvyšovať. Postupom času môžete pridávať ďalšie druhy strukovín, ako sú hnedá šošovica, hrach, cícer a fazuľa. So s tou postupujte opatrne, nie je pre malé deti vhodná. Opäť začínajte s menším množstvom, dobre ju uvarte a ideálne aj mechanicky upravte. Neželanému nafukovaniu zabránite tým, že vylejete vodu, v ktorej sa strukoviny namáčali, a varíte ich v čistej a osolenej vode. Nafukovanie zmierňujú aj niektoré bylinky, v každom prípade je to však individuálne a vyžaduje si to opatrne skúšať.

Naša štvorročná dcéra má problémy so zápchou. Môžete nám poradiť, ako problému predchádzať? Dávam jej dostatok vlákniny, no aj tak nejde na toaletu aj tri-štyri dni.
Záleží na tom, z čoho usudzujete, či je vlákniny skutočne dostatočné množstvo. Na stanovenie denného odporúčaného množstva vlákniny pre deti je možné použiť jednoduchý výpočet: k veku dieťaťa v rokoch pripočítať 5 gramov vlákniny.
Pre vás to teda znamená 4 roky + 5 gramov vlákniny = 9 gramov vlákniny na deň. Druhou fázou je, podľa čoho a ako počítate skutočne skonzumovanú vlákninu. A nakoniec to najdôležitejšie, čo môže zásadne ovplyvniť vznik zápchy – pitný režim. Nedostatočný prísun vhodných tekutín ovplyvňuje činnosť čriev a vyprázdňovanie. Paradoxne vyšší prísun vlákniny môže spôsobovať problémy s vyprázdňovaním, ak dieťa nemá dostatočný príjem tekutín.
Dokonca môže dieťaťu spôsobovať nemalé zdravotné ťažkosti, ak bude dostávať vlákniny viac, ako je odporúčané množstvo. Skúste teda prehodnotiť všetky aspekty stravovania a pitného režimu svojho dieťaťa a ak sú v poriadku a ťažkosti napriek tomu pretrvávajú, navštívte lekára. Zápcha môže mať mnohé príčiny, napríklad aj psychické, preto je lepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý dieťa pozná.

Začíname s ovocnými príkrmami. Dieťaťu zatiaľ dávame tepelne upravené ovocie. Odkedy je vhodné podávať surové ovocie?
Najvhodnejší čas, odkedy meniť jedálny lístok dojčaťa, by mal určiť váš pediater, ktorý dieťa osobne pozná. Všeobecne môžeme odporučiť, že len čo dieťa dobre prijíma obedňajší mäsovo-zeleninový pokrm, zaradíte ovocné pyré, čo je vlastne ovocná kaša v najrôznejších kombináciách. Ovocie zaraďte pred dopoludňajším dojčením, postup je opäť pomalý, vždy 1-2 lyžičky.
Množstvo postupne zvyšujte, až dopoludňajšie dojčenie nahradíte. Nové ovocie pridávajte opatrne, aby ste mohli vylúčiť prípadnú alergickú reakciu. Všeobecne môžete ovocie, napríklad jablko, vyskúšať najskôr mierne podusené a podľa toho, ako to dieťa zvládne, skúšať surové ovocie.
Odporúčam dávať surové jabĺčko asi mesiac po tom, čo sa začalo podávať varené. Jablko tiež môžete surové a ošúpané nastrúhať veľmi najemno. Dobre prijímaná kombinácia je jablko s banánom. Veľmi vhodná je aj kombinácia jablka a mrkvy, pričom zo začiatku môžete mrkvu aj trochu podusiť, potom najemno nastrúhať surovú. Surová mrkvička je skôr vhodnejšia po 9. mesiaci, keď už deti lepšie akceptujú kúsky pevnej stravy.
Zvýšená opatrnosť je namieste pri citrusových plodoch, začínať treba s malým množstvom šťavy z citrusov, napríklad pridaním k jablku. Po 8. mesiaci by už so surovým ovocím nemal byť problém. Využiť môžete aj hotové prípravky dojčenskej výživy, na ktorých je vždy vyznačené, od ktorého mesiaca môže dieťa daný prípravok konzumovať. Podobne môžete nahradiť aj popoludňajšie dojčenie.


Bc. Alena Strosserová
Nutričná terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje ako metodička pre školské jedálne. V roku 1985 sa stala členkou Spoločnosti pre výživu, od roku 2009 vedie redakčnú radu Spravodajcu pre školské stravovanie, ktorý je súčasťou časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výžive, ktorý vychádza od roku 1945.

Na Babywebe tiež nájdete:
Nemá vaše dieťa chuť na jedlo? Vieme, ako na to
Výchova detí k správnej výžive
Vírusová hnačka detí

11. 8. 2012 |

Naposledy navštívené