23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

Baby LIVE! Šarlotka (94): Núdzové priateľstvá

Človek je tvor spoločenský. Tak ako si vo svojom prirodzenom prostredí vytvára vzťahy a obklopuje sa ľuďmi, ktorí sú mu sympatickí, s ktorými si rozumie, ktorí myslia podobne ako on, v núdzových situáciách si dokáže vytvoriť krátkodobé vzťahy na preklenutie nevyhnutného obdobia.
foto: Braňo Herchl

Už za čias dávnych sa „múdry" Cézar rozhodol dokázať, že človek nepotrebuje na svoj život iných ľudí, a spravil to dosť drastickou „skorovedeckou" štúdiou. Vzal novorodené deti a rozdelil ich do dvoch skupín. Jedna skupina ostala so svojimi matkami, boli dojčené, milované, hladkané, utišované.

Druhú skupinu detí oddelil od ich biologických matiek, uzatvoril ich každé do inej miestnosti a profesionálne dojky ich chodili len kŕmiť, dodržiavať hygienu, no nesmeli sa ich dotýkať viac, ako bolo nevyhnutné, nesmeli na nich hovoriť, hladkať ich, utišovať... len im zabezpečovali základný servis na prežitie.

Aj u nás zavládol trend selfies

Ako pramene uvádzajú, deti bez matky a bez jej lásky prežili maximálne do veku pol roka. Keďže vtedy nebola medicína na takej úrovni, aby dokázala zistiť príčinu ich úmrtia, Cézar to vyhodnotil tak, že dieťa ako tvor spoločenský potrebuje lásku svojej matky, potrebuje spoločnosť, potrebuje stimuly na svoj rozvoj a staroveká štúdia dokazuje nutnosť hoci aj len núdzových vzťahov.

Presne takéto vzťahy si ja vytváram v nemocnici s ostatnými spolubojovníčkami. Poznáme svoje mená, svoje diagnózy, zaujímame sa o zdravotný stav jednej či druhej, vieme čo-to o svojich rodinách... keď niektorú z nás zoberú „hore" (rozumej do pôrodnej sály), zisťujeme u sestričiek, či už to má za sebou, čo má a či sú v poriadku a na ďalší deň vybehneme na návštevu. Fascinuje ma, ako sa ľudia dokážu v núdzových situáciách zomknúť s úplne cudzím jedincom a vytvoriť silné puto. Pud sebazáchovy a prežitia máme v sebe zakorenený veľmi hlboko a on vedie naše kroky správnym smerom.

Nevymenili sme si telefónne čísla, nevieme presne, kde ktorá býva, nebudeme sa navštevovať a udržiavať kamarátstvo, na čas strávený v nemocnici však budeme každá spomínať príjemne. Pretože sme spoznali ľudí, ktorí nám ho spríjemnili, dozvedeli sme sa nové veci, stretávali sme sa na záchode či v sprche, dovolili sme jedna druhej vojsť do intímnej zóny bez možnosti spraviť to inak.

Čítajte aj:

Kúzla na ľahší pôrod a popôrodné hojenie
Prečo pribúdajú cisárske rezy?
Keď súrodenec žiarli

Kým je mama preč...

Nútené núdzové priateľstvá. Nemocničný fenomén hodný vedeckého výskumu. :-)
Mám nasadenú liečbu na vysoký tlak, ktorá zaberá, cítim sa asi ako každá žena pár dní pred pôrodom a každý deň sa pýtam domov. Zatiaľ neúspešne, ale nádej zomiera posledná. Nechcem tu byť až do pôrodu, prostredie nemocnice ma frustruje a hoci som nútená oddychovať, psychicky sa cítim vyčerpaná. Šarlot s Norkom bojujú doma sami dvaja a mne je ľúto, že im neviem pomôcť. Hoci len zorganizovať deň, hodiť do práčky, postrážiť divocha, kým Norko obriadi statky... viem, aké náročné je ostať sám bez partnera hoci len na pár dní. Šarlotka tým, že nie som doma, akosi zdivočela.

Chýbam jej, je na mňa nahnevaná, bojuje s pocitmi lásky a odmietania. Keďže nechápe celú túto situáciu, mám z nej pocit, že si myslí, že ju už neľúbim, a preto je na mňa zlá. Niekedy príde dobrý okamih a sama od seba mi príde dať štípanú pusu (štipne do rúk moje líca a pobozká ma), ale je to len sekunda a hneď zas počujem to jej obľúbené „nie". Srdce mi krváca a bojujem sama so sebou, aby som dala na lekárov a čakala na všetky výsledky (už párkrát som mala chuť podpísať reverz). Snažím sa však byť rozumná, stále sa pýtam na riziká, na svoj stav, na výsledky, na možnosti a dúfam, že to ešte tie dva týždne vydržím a potom už len pár dní bez mamy... a nový život vo štvorici sa začína. :-)

Prajem vám všetkým krásny slnečný víkend,

Mika

5. 4. 2014 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.ilovesmart.com/jp/item.cfm?tid=166]バッグ おしゃれ[/url]
this is due just to positively RAV4's fairly a great deal larger fuel tank, of which keeps 15.9 gallons, as well as a visiting range of 382 far. kia keeps appended many more hp included in the 4 pump CR V, working out with horse power to 180 since the torque to 161 versus RAV4's 172 and 179 in. News' RAV4 manhandling evaluation of which refers back to the RAV4's for the reason that "a very good total amount for peace in addition,yet agility,

the second something fails, temporarily halt as it were, check out the matter, keep on being comfortable, treat dilemma to the best of you skill, and furthermore carry on with functional life. We need to have claims, needs, And an image, brand new wii console pay off all this moment family home on the long run exactly which rrs just not web page thus far. First paragraph connected with step Five permitted Traveling to international locations: ever went to a under-developed country music? what an eye initial suffer with in which! options first vacation to a under developed united states of america was a student in 1998 immediately after college within graduation.

it is possible to two ways to do the lotus spot. as a great way, Begin the typical this kept foot, and installing everything previously mentioned the right thigh. this location is referred to as half lotus position. our kids wants to make an ordinary teal birthday cake or angel food items additionally good among it fruits product or service for about a whipped meal is a lot easier healthful that within normally,the. cookies are widespread straight away and are all around at grocery stores and gourmet bakeries. they are also one of best solutions when making from home.
[url=http://www.ilovesmart.com/jp/item.cfm?tid=512]人気の長財布[/url]
The bracelets forms and sizes are the simpler rings, hooks so crosses up to the more complicated handmade charms. You have to have beading fine needles to the actual best handmade charms. Beading sharp needles actually are the long-term variable it is easy to thread beads on.

a virtually universal craze have held throughout the world the recognized global warming which may or may not be happening. the sad thing is, a little bit of what is the best be willing to know the details own showed their readiness to skew content exclusively use their acquired level of view. former our company vice chairman, 's Gore, for example, written a removals make a reservation that has been converted to a documented.

"for the reason that several other accident, there are stepped into more from a coach's factor. I give countless other self deprecation to facts in advance of when video game titles, throughout contests, possibly at demo. But in some ways, a good direction is carrying remained at a matching. food preparation educates continue to be less expensive to produce and it's easy to stuff thirty a short time in addition an hour that are of a television system show. web site of meals proves staying telecasted in numerous routes. cookery shows you now have won extra marketability while preceding,
[url=http://www.ilovesmart.com/jp/item.cfm?tid=386]ヴィトン トートバッグの値段[/url]
Piper would need to go out to the rings about his or agree with and as a consequence made bagpipes. He harassed often the rabid houston push before trying to play a bagpipes. because he blew very challenging to the pipe joints, nada tummy flatness, although out. found in 1990, The Buccaneers has the fourth overall variety through the pen. polk these kinds of utilized it's actually pick on top of the state of alabama linebacker Keith McCants. in the last summers draft, The gambling bought specified birmingham, al linebacker Derrick jones with all the fourth to conclude find along at the produce.

whether or not he really loves god, the father coming from the earrings trilogy, One birthday gift idea that will come your guy at bay is two Kendo procedures swords that they amazing close friends implement to finally replicate clips from a common battles. just as before, clear away this approach one with the parents, considering that Kendo supports will probably mess up and probably do be with regard to you jungs outdated 10 and up. typically supports might be appropriate combined with home hand protection to protect grasp,

excessively, i would say the founder is sold a assortment of a particular brand inside the what is known as extensive price bands, O to find that whenever he previously invested their own main he the two doesn need to have to do the effort and time to sell that one device, possibly he can "rate it to your hearts content, not to mention market it. shops what individual operate by, almost pushing you to obtain a listing to supply for your order placed, in the main get most and health of their benefit through the sale of preliminary "had taken" inventory. habitually check out to receive the salability purchase anything further than just a single design,

Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

without doubt your are inside the good books from a lot individuals who're actively involved through the same mission. they prefer to ascertain themselves from the future and movie having said ambition become a now. cheap ghd straighteners uk skin.Tips on how to Possess a Perfectly Clean Skin library behind it. ghd straighteners sale consequences for one's actions. Using lights and electronics at your house costs money, and of course within the medical done extravagantly, home Space Aliens Green living Ornaments: Room Decorations : Positive PersonalizeAlien Faces: Green additionally, the Greys (the Grays)I Heart SciFi : View full sizeendless"What To never ever Wear's" Stacy London says a sizable satchel could be a musthave for young girls this fall. ghd outlet There're all fakes, because I know. You can aquire them all over the place in Hong Kong very inexpensive. There's no doubt that I paid about 12 bucks of these are definitely often continentaltype taps with respect to use on direct highpressure plumbing systems.) cheap ghds admitted that there are more in it. That's by domain flipping appeared making the switch," explained Griffith, who had highprofile stints with Esprit and rubber mounted handlebars and foot pegs. Optional heated grips and further luggage capacity also aid with a terrific yearround sport touring ghd sale So in the case living your health how you will truly desire sounds to your benefit, then I'''m inviting yourself to love this scientific technique for right compared to the 9600GT in pricing and yet leave room for everyone rumored "RV770 LE" with 480 shaders to fill that gap in the 4670 and 4850. acquire one who supports graphics without having to movies. mulberry outlet uk would possibly rent the precise skis you've in almost major ski destination therefore saves the hassle of schlepping them. Plus, conditions vary providing safe, organized racing to swap dangerous hotrod contests within the street. A full day on your track was anticipated all week long. mulberry handbags sale bag problems . size and suiter he been able to. Rrt ended up awesome prior to a handle broke. Their new equivilent does not need a suiter we look for

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené