23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

Nočník – ako sa s ním skamarátiť?

Zdá sa vám, že to bolo len včera, čo ste svojmu bábätku dali prvú plienku a dnes už rozmýšľate nad tým ako ho naučiť používať nočník? Neexistuje presný vek, kedy sa dá povedať, že dieťa by ho malo začať používať.

Orientačne je to niekedy medzi 18.tym až 36. mesiacom života vášho drobca. Niektorí rodičia s tým nezačnú skôr, kým u ich dieťatka nie je už vyvinutá spoľahlivá denná kontrola močového mechúra. Iní rodičia sa zasa o nočník nezaujímajú až do troch rokov dieťaťa.

Všeobecne môžeme povedať, že rodičia môžu dieťa začať učiť používať nočník podľa nasledujúcich signálov:

- Ak dieťa dokáže samo chodiť a bežať
- Pri jednom močení vylúči dostatočné množstvo tekutiny
- Má pravidelnú stolicu
- Vydrží nemočiť aspoň tri až štyri hodiny, čo znamená, že svaly močového mechúra sú vyvinuté dostatočne na to, aby udržali moč
- Dokáže sedieť pokojne v jednej polohe aspoň dve až päť minút
- Ak nemá rado pocit mokrej a špinavej plienky
- Ak vám dá fyzicky alebo slovne najavo, že malo stolicu, či už sa prikrčí alebo vám to dá inak najavo (nejakým slovíčkom, ktoré používa na vyjadrenie močenia, či vyprázdnenia stolice)
- Ak na batoľati spozorujete, že túži po samostatnosti
- Ak je hrdé na svoje výkony
- Ak dokáže poslúchať jednoduché príkazy ako napríklad: „Choď si pre hračku!“
- Ak chápe, že má po sebe upratovať
- Už ovláda slovíčka na močenie a stolicu (cikať, pišať, čúrať, kakať...)

Ak ste po prečítaní predchádzajúcich signálov presvedčená, že dieťatko už môže na nočník, jediným problémom ostáva, ako to urobiť. Našťastie, existujú spôsoby ako dieťatko na nočník naučiť:

Z výrazu tváre, postoja, či reči dieťaťa by ste už mali poznať, že sa chystá močiť alebo vyprázdniť črevá. Ak vám už hovorí, že má špinavú plienku, mali by ste ho za to pochváliť.

Nočník môžete ozdobiť nálepkami a posadiť ho naň oblečené, aby pozeralo televíziu, knižočku, jednoducho, aby si naň zvyklo. Zakaždým, keď vám dá najavo, že potrebuje močiť, či ísť na veľkú potrebu, spýtajte sa ho, či chce použiť nočník a vysvetlite mu, čo od neho očakávate. Môžete vyprázdniť jeho špinavú plienku do nočníka, čím mu ukážete, o čo sa snažíte.

Dieťatko povzbudzujte

Určite dieťatko nenúťte a netrestajte. Ak to budete robiť, spojí si s nočníkom negatívne asociácie a vôbec ho nebude chcieť používať. Povzbudzujte ho a keď sa mu to podarí, pochváľte ho. Zakaždým, keď správne použije nočník, zatlieskajte, pobozkajte ho alebo ho objímajte.
Takisto ho chváľte pred priateľmi a známymi, ktorí tiež môžu oceniť jeho úspechy. Môžete dokonca usporiadať malú oslavu. Kúpte mu spodnú bielizeň a nechajte ho, nech si ju samo vyberie. Môže si tak vybrať farbu, ktorú má rado. Dáte mu tak najavo, že je už veľké a i taká „náročná“ vec akou je používanie nočníka, môže byť zábavná.

27. 10. 2009 |

Naposledy navštívené