Niektorí lekári nabádajú rodičov, aby preočkovali deti proti ovčím kiahňam. Majú pravdu?

Nesnažte sa, aby vaše deti chytili ovčie kiahne od druhých! Očkujte ich!
Odporúčania niektorých lekárov sú veľmi varujúce. Majú pravdu?

Aký je názor lekárov, ktorých oslovil Babyweb?

MUDr. Milan Kudyn, miestopredseda Združenia lekárov pre deti a dorast:

Vychádzam predovšetkým z popisu samotnej vakcíny Valirix, kde sa uvádza, že táto očkovacia látka stopercentne nechráni proti vypuknutiu choroby, ale že má slabší priebeh. Ja som sa však za celú dobu svojej praxe stretol s komplikáciami u malých pacientov vo dvoch prípadoch, a to ešte išlo o deti s oslabenou imunitou a ďalšími problémami.

Vo svojej ordinácii proti ovčím kiahňam neočkujem, ale rodičom, ktorí žiadajú o očkovanie, to však zakazovať nemôžem. Najprv im však podám maximálne informácie, ale rozhodnutie je na nich.

V poslednej dobe sa mi ale stáva, že prídu mamičky s tým, že ovčie kiahne nemali a žiadajú preočkovanie. Posledne som tu mal dve mladé ženy, ktoré mi to priniesli písomne, že naozaj ovčie kiahne nemali, preočkoval som ich a ich reakcia bola veľmi búrlivá. Prítomnosť protilátok bola jasnou odpoveďou.

Nákaza od chorých:

Ovčie kiahne „rady“ vypukajú u detí pred dovolenkou, na Vianoce a podobne. Chápem preto rodičov, ktorí tento škrt cez rozpočet chcú eliminovať a riadenou nákazou svojho dieťaťa od chorého si tak chcú „zariadiť“ ovčie kiahne v dobe pre nich znesiteľnejšej. Nemiešam sa im do toho, ale na druhú stranu, niekedy sa stane, že jeden zo súrodencov ich má a druhý ich nedostane. Takže ani styk s nakazeným dieťaťom vám nezaručí, že si ich takto „odškrtnete“.

Poznatok:

Mám skúsenosti, že čím viac sa tlačí na pílu, tým horšie. Potom sa rodičia bránia aj základnému očkovaniu. V Európe vedia, prečo majú minimum povinných očkovaní a ostatné sú na rozhodnutí rodičov. Niekedy mám dojem, že aj u nás, keby to šlo, tak by sme snáď očkovali aj proti blbosti.

MUDr. Helena Kadlecová:

Myslím, že lobisti za vakcinačné spoločnosti sa zbláznili. Neviem, čo budeme v budúcnosti robiť s takým množstvom autoimunitných ochorení.
Očkovanie proti varicele neodporúčam, ale ak ho rodičia chcú, dám ho. Zároveň ich ale upozorním, že aj deti, ktoré sa zaočkujú, môžu varicelu dostať, ako nám okrem iného ukazuje prax. Sú jednoducho obmedzené indikácie (tehotenstvo matky, starší vek, atď.). Tak k čomu to je?

Tiež si prečítajte:

Očkovací kalendár pre rok 2011
Povinné očkovanie na Slovensku

MUDr. Martin Gregora:

Ovčie kiahne sú tretím najčastejším infekčným ochorením a u väčšiny detí prebehnú úplne bez problémov.

Niekedy môže dôjsť k druhotnému hnisaniu prasknutých pľuzgierikov. Existujú však aj závažné neurologické komplikácie, vrátane zápalu mozgu.

Ovčie kiahne (Varicella) sú tiež jednou z posledných bežných detských chorôb, proti ktorým sa u nás plošne neočkuje. Je otázkou, či je to dobre alebo nie je. Niektorí imunológovia zastávajú názor, že pre zdravé dieťa je ochorenie a následná tvorba protilátok prirodzeným spôsobom precvičenie imunologických reakcií, ktoré dieťaťu môže pomôcť aj v budúcej obrane pred infekciami obecne.

Podľa štatistík v posledných troch rokoch spolu s vyššou pôrodnosťou došlo k miernemu vzostupu počtu ochorení. To súvisí s počtom narodených detí. Zároveň však poklesol počet detí s tým hospitalizovaných. Takže aj napriek narastajúcemu počtu výskytu tejto choroby nerastie počet komplikácií.

Nákaza od chorých:

Snaha matiek pomôcť tomu, aby sa deti od seba plánovane navzájom nakazili, aby pokiaľ možno mali ovčie kiahne čo najskôr v predškolskom veku, nie je z medicínskeho hľadiska optimálne. Na druhú stranu, vzhľadom k dlhej inkubačnej dobe (2-3 týždne), počas ktorej je dieťa už infekčné, aj keď nemá ešte vyrážku, dochádza bežne k nákazám detí v kolektívnych zariadeniach.

Ťažko teda vytýkať matkám, že idú ochoreniu v ústrety. Prirodzene sa to deje aj bez ich aktivít. Rozhodnutie o očkovaní dieťaťa by som ponechal na porade s ošetrujúcim lekárom, ktorý dieťa pozná, vie alebo môže odhadnúť, v akej kondícii je jeho obranyschopnosť.

Deti so závažným ochorením imunity sa odporúča očkovať.

Nebezpečenstvo:

Nebezpečná je nákaza tehotnej ženy. Prináša riziko pre plod a pre novorodenca. Záleží na tom, v ktorom období tehotenstva matka ochorie. Ak je to v prvých troch mesiacoch, môže dôjsť k poškodeniu plodu, ale stáva sa to výnimočne. Neskôr je pre plod riziko veľmi malé.

Najväčšie nebezpečenstvo, a to predovšetkým pre novorodenca, vzniká vtedy, ak matka ochorie v posledných 5 dňoch pre pôrodom alebo v prvých 2 dňoch po pôrode.

Vtedy sa ešte nestačia preniesť protilátky proti kiahňam, ktoré sa tvoria v tele matky na plod alebo na novorodenca, a novorodenec ochorie kiahňami, ktoré nepostihujú len kožu, ale môžu poškodiť aj mozog a vnútorné orgány. Novorodencovi sa preto musí preventívne podať látka, ktorá posilní jeho obranu pred ovčím kiahňami (imunoglobulín). Ak ochorie, lieči sa tzv. prostatikom (liekom, ktorý zastaví množenie vírusu a pomôže tak k potlačeniu choroby).

Veľmi vhodné je, aby sa žena, ktorá ovčie kiahne nemala a plánuje tehotenstvo, nechala proti ovčím kiahňam očkovať. Po očkovaní by ale mala s otehotnením počkať až 3 mesiace. Rovnako sa neodporúča očkovať tehotné ženy.

Niektoré európske krajiny pristúpili k plošnému očkovaniu detí proti ovčím kiahňam. V našich podmienkach ide o očkovanie nepovinné, ktoré hradia rodičia. Môžu požiadať zdravotnú poisťovňu o čiastočnú úhradu tohto očkovania.

Pohľad na očkovanie sa stále mení a vyvíja tak, ako sa objavujú nové vedecké poznatky a ako sa vyvíjajú vakcíny ako také. V súčasnej dobe nie je dôvod plošne očkovať u nás všetky deti.

Na Babywebe tiež nájdete:

Detské choroby spojené s kožnými vyrážkami
Očkovanie a lieky počas tehotenstva
Čo si v pôrodnici musím nechať urobiť

31.5.2011 10:34| autor: Jarmila Jelínková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist