21. 10. 2016  |  Meniny: Uršuľa

Nezostúpené semenníky

Nezostúpené semenníky alebo retencia semenníkov je najčastejšia vrodená porucha mužských genitálií (vonkajšieho pohlavného ústrojenstva). Vyskytuje sa u 4-5 % donosených a až 20 % nedonosených chlapcov pri narodení, v troch mesiacoch veku u 1-2 % chlapcov.

Retencia semenníka znamená neprítomnosť semenníka v miešku, jednostranne či obojstranne. Vo vnútromaternicovom vývoji sa semenník plodu mužského pohlavia zakladá vysoko v brušku, po stranách chrbtice, a počas tehotenstva zostupuje do mieška.

Zostup pokračuje aj po narodení. Mal by byť dokončený do šiestich mesiacov veku dieťaťa. Ak semenník nie je po 6-12 mesiacoch uložený v miešku, dochádza k poškodeniu jeho zárodočných buniek. Riešením je operácia. Uskutočniť by sa mala najlepšie do prvého roka, najneskôr do dvoch rokov veku.

Dôvodov na operáciu je viac:

  • 1. Porucha plodnosti, ktorá vzniká v prípade semenníkov, ktoré sa vyvíjajú mimo mieška, následkom poškodenia zárodočných buniek, z ktorých sa neskôr tvoria spermie.
  • Vyššie riziko nádoru. Stiahnutie a umiestnenie semenníka do mieška toto riziko neznižuje, ale umožňuje včasné odhalenie nádoru semenníka.
  • Vyššie riziko torza semenníka (otočenie semenníka okolo osi so zaškrtením krvných ciev majú za následok zničenie semenníka).
  • Častý sprievodný jav – slabinová prietrž (až u 90 % pacientov s retenciou semenníka).

Operácia je odborný výkon vyžadujúci erudíciu detského chirurga či urológa. Vykonáva sa pri hospitalizácii v celkovej anestézii, výsledkom je jedna operačná rana v slabine a druhá na miešku. Hospitalizácia väčšinou trvá maximálne päť dní.

Eva Matoušková

18. 9. 2010 |

Naposledy navštívené