26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Nežiaduce reakcie na očkovanie

Nežiaduce účinky sú vedľajším produktom nielen liečivej terapie, ale aj prevencie dosiahnutej vakcíny. Treba si pripomenúť, že neochota rodičov očkovať ich deti pramení najmä z obavy, že po očkovaní môžu nastať komplikácie, ktoré súvisia alebo môžu súvisieť s aplikovanou očkovacou látkou.

Nežiaduce účinky (niekedy označované aj ako nežiaduce reakcie, vedľajšie reakcie alebo vedľajšie účinky a pod.) môžu mať lokálny alebo celkový charakter.

Lokálne reakcie

Lokálne reakcie, ktoré vznikajú po podaní vakcíny, môžu byť dvojitého typu: ľahké a vážne. Ľahké lokálne reakcie vznikajú bezprostredne po očkovaní, väčšinou počas 12 až 48 hodín. Patrí medzi ne mierna bolesť, opuch, začervenanie alebo infiltrát v mieste vpichu a funkčná nemohúcnosť, výnimočne so zdurením uzlín. V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k vzniku granulómu. Vývoj týchto reakcií je priaznivý, pretože príznaky vo väčšine prípadov vymiznú počas 1 až 2 dní.

Vážne lokálne reakcie sa prejavujú svalovou kontrakciou a nervovými poruchami. Menej bežné sú bakteriálne abscesy (stafylokoky, streptokoky a klostrídiá) a sterilné abscesy (s celkovou incidenciou jeden prípad na 60 000-100 000 podaných dávok).

Celkové reakcie

Celkové reakcie sú rôzne podľa typu vakcíny a prejavujú sa najrôznejšími symptómami. Zvýšená teplota neprevyšujúca 39 °C, vzácne sprevádzaná febrilnými konvulzami, bolesťou hlavy, anorexiou, vracaním, hnačkou alebo obstipáciou patria do skupiny ľahkých celkových reakcií. Rovnako výskyt postvakcinačného exantému po očkovaní proti osýpkam a zdurenie lokálnych uzlín sa radí medzi ľahké prejavy, ktoré sa môžu objaviť do 72 hodín alebo po 7 – 10 dňoch po podaní vakcíny. Niekedy sa dajú tieto nežiaduce účinky zmierniť podaním antipyretík.

Vážne celkové reakcie

Vážne celkové reakcie sú tie, ktoré sa môžu objaviť napríklad po podaní celobunkovej vakcíny proti dávivému kašlu (horúčka vyššia ako 40,3 °C, neutíšiteľný plač trvajúci dlhšie ako tri hodiny, kŕče, hypotonicko-hyporesponzívny syndróm) alebo paralýza po podaní živej perorálnej poliovakcíny osobám s imunodeficienciou.

Preto lekár pred podaním vakcíny musí zoznámiť rodičov alebo pacienta s možnosťou vzniku nežiaducich účinkov alebo prejavov v následných dňoch po očkovaní, ktoré by mohli prípadne viesť až k lekárskemu zásahu.

Na základe imunitných zmien v tele očkovanej osoby, ku ktorým môže dôjsť po podaní očkovacích látok, sa môže objaviť nasledujúce postvakcinačné reakcie, ktoré sa rozdeľujú do štyroch skupín.

Na Babywebe tiež nájdete:

Očkovanie proti pneumokokom je povinné a zadarmo
Očkovanie - komplexný prehľad
Hexavakcína
Najčastejšie choroby detského veku

8. 2. 2011 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázok používateľa verunecka
verunecka

tiez by som to az tak neprehanala. Video som videla a musim povedat, ze Anita ma naozaj talent ludi dostat na svoju stranu, a to tym ako strasne vsetko prehana. Myslim, ze ak by argumentovala napr. skodlivost balenia vody do plastu, okamzite by kazdy prestal kupovat balene vody. Co vsetko je skodlive,ze? aj ten nurofen, ale nechajte dieta nech ma vazne nasledky z vysokej teploty.

Obrázok používateľa

Nas lekar napriklad dava k ockovaniu pribalovy letak. Nikdy som to neskusila, ale som si ista, ze keby som mu povedala, aby mi dal najprv pribalovy letak a az po precitani prideme na ockovanie, nebol by to problem... Ale ak su ockovania take zle, preco sa priemerny vek ludi zvysuje, preco sa dnes takmer kazde dieta doziva dospelosti...? To predsa nebolo bezne este pred par desiatkami rokov. A navyse v okoli nepoznam nikoho kto by mal vazne neziaduce ucinky. Moje deti mali teplotu, ale tu predsa znizis Nurofenom. Dalsi den boli ok.

Obrázok používateľa

ano nurofen zazenie teplotu, ale tym vedlajsie ucinky nekoncia. Doporucujem video http://www.youtube.com/watch?v=TJFIYkON8u4. Pridajte sa k odporcom ockovania u tak malych deti - ockuje sa aj proti chorobam, ktore male deti nemaju sancu dostat, alebo ich priebeh je nekomplikovany. Ale za aku cenu.

Obrázok používateľa

Nam tiez doktor po ockovani poradil kupit Nurofen, aby sme ho mali pre pripad teplot. Zatial sme ho nemuseli pouzit, co sa tyka reakcii na vakciny. Ale zaujimalo by ma, ako to riesia aj ine mamicky. Ako vase deti znasaju ockovanie?

Obrázok používateľa

Fiha, som dost zhrozena, ked citam tento clanok. Nikdy ma nenapadlo, ze reakcie na ockovanie mozu byt taketo. My sme mali s detmi stastie (klop-klop-klop), vzdy sme to presli relativne dobre. Nanajvys teplota, ktoru som na noc preventivne zrazila Nurofenom. Nasa pani doktorka vravela, ze je to dobre aj na utlmenie bolesti, ktora sa v mieste vpichu moze vyskytovat.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené