Nezáujem o sex po pôrode? Ako to prekonať?

Každé druhé manželstvo sa rozvádza, za rok je to u nás približne 50 000 párov. Opusťme však nudné štatistiky a poďme sa pozrieť na to, či neexistujú možnosti, ako tieto desivé čísla zmeniť. Ako je možné, že sa toľko mladých partnerstiev dostane do krízy? Dá sa ešte zachrániť vzťah, v ktorom sú obidvaja unavení natoľko, že stratili záujem o milovanie i jeden o druhého?

„Už vyše 10 rokov pracujem s pármi v oblasti vzťahov, intimity a sexuality. Keď je dvojica v kríze, zaujíma ma, kde nastal zlom. Veľmi často je to príchod prvého dieťaťa a postupne i ďalších detí,“ vysvetľuje Denisa Palečková, terapeutka v oblasti partnerských vzťahov.

Čo je príčinou, že z dvojice, ktorá sa na začiatku milovala, sa niekedy stanú aj nepriatelia? Prečo sú milenci odrazu protivníkmi, ktorí si len s veľkým sebazaprením odovzdávajú deti pri striedavej starostlivosti? Štatistiky uvádzajú, že argumentom väčšiny rozvodov je „rozdielnosť pováh a názorov“.

„Moja vypozorovaná štatistika vypovedá o tom, že okrem neporozumenia v rovine komunikácie tieto páry spája aj ochabnutie či úplná neprítomnosť intímneho života. A kde nie je sex, sú odcudzenie a hádky o to väčšie,“ tvrdí terapeutka.

Väčšina párov sa rozchádza nie preto, že by sa k sebe „nehodili“, ale preto, že nevedia, ako so sebou zaobchádzať a ako sa o vzťah dlhodobo starať. Pritom existujú kľúče, ktoré sú užitočné pre partnerov v akejkoľvek fáze vzťahu – od čerstvo zamilovaných po dvojice „tesne pred rozchodom“.

  • Spoznajte rozdiely medzi mužom a ženou.
  • Naučte sa načúvať.
  • Skúste správne vyjadrovať (ženy) a prijímať emócie (muži).
  • Milujte sa.
  • Preciťujte a vyjadrujte vďačnosť.

Všetky body sú dôležité, ale zamerajme sa na ten zásadný, pritom až príliš zanedbávaný a spravidla uchopený za nesprávny koniec: MILUJTE SA.
Veľká časť rodičov po príchode potomkov na svet nemá zďaleka toľko času, energie a naladenia na vášnivé chvíľky, ako to (v lepšom prípade) bolo pred pôrodom. A v konečnom dôsledku na ľúbostný život rezignuje. Alebo sa jeden z partnerov z času na čas „zaprie“.

Jeden z mnohých

Monika porodila s nástrihom. Na pôrod si nespomína veľmi rada. Bol náročný a prístup personálu bol neosobný. Poranenie po nástrihu bolelo ešte dlho po ukončení šestonedelia. No ani po tom, čo sa nástrih zahojil, sa jej chuť na sex nevrátila. Pocity pri milovaní má v lepšom prípade neutrálne. Nič špeciálne „tam dole“ necíti. Navyše je pre oboch rodičov ťažké nájsť si chvíľku, keď sa ako-tak stretnú nerušene večer v posteli. Zvyčajne odpadávajú od únavy a spánok je to jediné, čo ich zaujíma.

Ráno sa budí s plačom bábätka, ktoré signalizuje, že je čas vstávať. Manžel následne odchádza do práce a Monika sa cíti na celú domácnosť sama. Muž by si želal mať večer po príchode domov trochu pokoja, ale „vítajú“ ho skôr rozladená žena a detský vreskot. Radšej zostane dlhšie v práci… Pre Moniku je náročné predstaviť si, že by sa mala milovať s mužom, s ktorým ju spája už tak málo. Nemajú ani čas poriadne sa porozprávať a len tak byť spolu. Má pocit, že manžel jej situáciu nevníma a nechápe. Muž sa cíti neuznaný a odmietaný, a to ho od rodiny vzďaľuje ešte viac. Zdá sa mu, že ho žena už nemiluje.

Spoznávate sa v niektorej oblasti? Taký či podobný scenár prežíva veľká časť mladých rodičov. Pocity a potreby oboch partnerov sú úplne prirodzené.

ŽENA: Ak žena porodí inak ako nádherne a extaticky, je prirodzené, že to ovplyvní celé jej telo a ona sa istým spôsobom uzavrie. Fyzická i emočná bolesť vytvorí „brnenie“ v prežívaní. V dôsledku toho žena nemá pocity ani v intímnych chvíľach. V horšom prípade ju naopak tieto záležitosti rušia alebo bolia. Navyše sa vyrovnáva s náročnou situáciou, nedostatkom času a spánku. Často sa cíti rozladená, napätá a nepochopená.
(Na liečenie fyzických a duševných zranení pomáha tzv. vaginálne mapovanie – metóda, ktorú môžete absolvovať formou sedení s odborníkom alebo na seminári praktikovať spoločne s partnerom. Vaginálne mapovanie spájame, ak treba, aj s liečením jaziev.

MUŽ: Pre muža je sexualita zdrojom cesty k láske. Prostredníctvom milovania sa cíti napojený na svoju ženu a rodinu. Odmietanie sexu v ňom chtiac-nechtiac prebúdza pocit, že ho žena nemiluje. Že je na vedľajšej koľaji. Potlačenú sexuálnu energiu sprvu investuje do pracovnej oblasti. Postupne je možné, že sa otvorí inej žene, ktorá oňho prejaví záujem. (A tým prispieva k ďalšiemu zraneniu a uzavretosti svojej partnerky.)
Začarovaný kruh preťaženia a nepochopenia sa väčšinou roztáča viac a viac. Nemá význam čakať na to, až „to prejde“, pretože časové rezervy a emočná pohoda sa spravidla samy od seba nedostavia. Ako to teda riešiť?

Milovanie podľa harmonogramu

Heslo „Milujte sa“ znamená nečakať na chvíľu, až sa objavia pokoj, pohoda a chuť na sex. Ak je to váš prípad, vyhraďte si chvíle na intimitu, aj keď ste obaja unavení a váš sexuálny apetít je v lepšom prípade na nule, často však i pod bodom mrazu. Nesnažte sa o vášnivé orgazmické maratóny. Cieľom je „milovať sa“, teda vytvoriť viac lásky. Nie však rozprávaním, ale vďaka svojmu telu. Aj keď ste unavení a prípadne aj naštvaní, na chvíľu hoďte všetky tieto svoje pocity za hlavu. Môžete si napríklad vyhradiť len 10 minút, kým zaspíte. No počas tých pár minút buďte plne prítomní. Objímte sa. Dotýkajte sa svojho partnera, akoby to bolo prvýkrát a jeho či jej telo ste len teraz objavovali. Vnímajte, ako dýcha. Ako sa pohybuje. Vnímajte aj svoj vlastný dych.

A skúste sa spojiť. Áno, zasunúť penis do vagíny. Teraz vás asi prekvapím: Nie je potrebné, aby bol penis stoporený. Spoločnými silami môžete dostať dnu aj mäkký penis (v odbornej terminológii tzv. mäkká penetrácia). Stále sa dotýkajte, objímajte sa, skúste dýchať v rovnakom rytme a nájsť si, ak je to možné, pohodlnú polohu – akúkoľvek. Cieľom nie je vzrušovať sa, stimulovať sa a mať organizmus. Cieľom je spolu byť. Vytvoriť blízkosť a prejaviť si lásku.

Na Babywebe si tiež prečítajte:

Spolu s tým sa môžu objaviť i „nevítané“ pocity. Niekedy smútok, niekedy hnev. Iba ich vnímajte, bez toho, aby ste na ich základe konali. Žiadny pocit netrvá večne, všetky prídu a odídu. Len vnímajte, čo cítite, a znovu a znovu sa vracajte k svojmu zámeru: vytvoriť medzi sebou tým telesným spojením, dotykom a dychom lásku. Zabudnite na všetko, čo vám „bráni“. Jednoducho to robte. Láskyplné pohladenie. Milý úsmev. Spokojné „pradenie“. A len sledujte, čo sa bude diať.

Cieľom nie je vyvrcholenie. Po určitom čase v spojení sa zase rozpojte (aj keby to bolo po spomínaných 10 minútach). Alebo v spojení zaspite. A na druhý deň to zopakujte. A ďalší tiež. A potom znovu a znovu. A pozorujte, čo sa začne diať vo vašom vzťahu a vo vašom živote.

Môžem vám prezradiť, že skôr či neskôr sa zaručene začne objavovať viac blízkosti, lásky a vášne. Že sa s partnerom znovu začnete viac dotýkať a objímať i počas dňa. Že určité „problémy“, ktoré ste predtým museli vždy prediskutovať, jednoducho prestanete riešiť; prestanú byť podstatné alebo sa úplne rozplynú.

Mgr. Denisa Říha Palečková, CSB
Prináša úplne nový pohľad na intimitu a metódy, ako túto oblasť využiť pre zdravie, šťastie, partnerský život a osobný rozvoj. Vďaka svojim kurzom, prednáškam a článkom pomohla od roku 2002 už niekoľkým tisícom ľudí k radostnejšiemu a naplnenému životu. Známou sa stala predovšetkým vďaka svojej koncepcii celostnej zmyselnej masáže, ktorá sa u nás rýchlo rozšírila pod názvom tantrická masáž. Je tvorkyňou centra masáží a osobného rozvoja TantraSpa Prague. Spoločne s Richardom Vojíkom a Josephom Kramerom, Ph.D., priniesla z USA do ČR novú profesiu Sexological Bodywork s mimoriadnymi účinkami v somatickom vzdelávaní i liečení. V roku 2013 založili Európsku akadémiu somatického vzdelávania – EASE s cieľom ponúknuť benefity práce s telom širokej verejnosti i certifikácii profesionálov. Je spoluautorkou výučbového DVD k legendárnemu rituálu celostnej zmyselnej masáže Umenie dotyku.

19.10.2018 10:05| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist