28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Nepríjemnosti z antibiotík

Vyliečite si jednu chorobu, vhupnete do druhej. „Po antibiotikách skoro každá žena dostane mykózu,“ hovorí gynekologička Radmila Sládičeková. Aké riešenie navrhuje?
foto: istock.com

Chvála antibiotikám!

Bez nich by sme umierali na choroby, ktoré dnes bežne zvládame zhltnutím niekoľkých tabletiek. Lenže mnohé ženy po doužívaní týchto liekov začnú „zomierať“ na svrbenie, pálenie a výtok na tom najintímnejšom mieste. Lekárskym jazykom povedané, dostanú mykózu.
„Je takmer pravidlo, že antibiotiká zlikvidujú nielen nežiaduce baktérie, ale aj potrebné laktobacily v pošve.
To je príležitosť pre kvasinky, ktoré sa premnožia a spôsobia zápal sliznice,“ vysvetľuje MUDr. Radmila Sládičeková, MPH, z ambulancie Radmagyn.

Antimykotiká preventívne

Praktickí lekári odporúčajú užívať s antibiotikami aj probiotiká, lebo pomáhajú obnovovať črevnú flóru a chránia pred hnačkami. Rovnako by podľa doktorky Sládičekovej mohli ženy v čase užívania antibiotík zájsť za svojím gynekológom a požiadať ho, aby im preventívne predpísal lokálne antimykotiká do pošvy. Predídu tak nepríjemnostiam, ktoré mykóza prináša. Treba vedieť, že črevný laktobacil nie je identický s tým, aký máme v pošve. Ten produkuje peroxid vodíka a vytvára kyslé, dezinfikujúce prostredie s pH 4,4. Črevný laktobacil je zvyknutý na zásaditejšie prostredie.
Nepomôže žiadny jogurt ani výplachy,“ dvíha prst gynekologička.

Aké sú teda možnosti?

„Gynekológ predpíše vaginálne krémy alebo tablety, k nim ešte pridá perorálne antimykotikum. Býva to len jednorazová tabletka. Má podporiť účinok lokálnej liečby,“ hovorí. „Mám dobré skúsenosti s novým liekom s účinnou látkou bukotonazol. Je to vaginálny krém, ktorý sa na rozdiel od iných aplikuje jednorazovo. Na sliznici v pošve ostáva ešte štyri dni a lieči ju. Úľava nastupuje veľmi rýchlo a dá sa použiť dokonca aj počas slabšieho krvácania,“ hovorí lekárka. V lekárni už môžete kúpiť aj voľnopredajné antimykotiká, môžu byť akousi prvou pomocou, ale najlepšie je poradiť sa s gynekológom. Hlavne vtedy, ak príčina mykózy nie je jasná – vtedy je potrebné odobrať vzorky na kultiváciu.

Čo ak mykózu zanedbáte?

Doktorka Sládičeková je presvedčená, že premnožené kvasinky, väčšinou z rodu Candida albicans, spôsobia také nepríjemnosti, že žena skôr či neskôr zaklope na dvere ambulancie. „Niektoré pacientky upokojujem, že z jednorazovej mykózy im neplodnosť nehrozí,“ usmieva sa lekárka. Zanedbané ochorenie sa však potom môže liečiť dlhšie.
S mykózou sa vraj stretnú aspoň raz za život tri zo štyroch žien. Mnohé však trpia na nepríjemné zápaly opakovane a chronicky. Liečba je vtedy behom na dlhé trate, lebo vypátrať príčinu je niekedy veľmi ťažké. „Pacientky posielam vtedy aj na vyšetrenie k diabetológovi, imunológovi aj dermatoalergiológovi,“ hovorí doktorka Sládičeková.

Okrem antibiotík môžu zvyšovať tendenciu k opakovaným mykotickým zápalom intímnych miest aj niektoré typy hormonálnej antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej liečby, nesprávna strava, parfumované mydlá, silno chlórovaná voda, stres, alebo aj tehotenstvo.

Zdroj: Šarm

28. 5. 2009 |

Naposledy navštívené