28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Neprestali ste byť rodičmi...

...aj keď ste rozvedení. Ak to nezvládate, dá sa predpokladať, že situáciu nezvládnu ani vaše deti.
Predstavte si, že vám niekto veľmi ublížil. Niekto, koho ste milovali, s kým ste založili rodinu, narodili sa deti...Teraz toho človeka nenávidíte, chcete byť od neho čo najďalej, nechcete ho vidieť ani s ním hovoriť.

Máte s ním dve (jedno, tri) malé deti. Bolí vás každá myšlienka na neho, najradšej by ste si niekam zaliezli a plakali. Nechápete, ako je to možné, čo sa vlastne stalo s tou vašou veľkou láskou. A musíte všetko zrozumiteľne vysvetliť deťom. Táto situácia mi pripadá ako najväčší horor na svete, oveľa strašlivejšie, ako keď na vás vo filme útočia nejaké úbohé umelé príšery.

Uvádzam tri prípady zo svojej praxe, ktoré by sa dali súhrnne nazvať:

rozvedení rodičia versus ich deti

Rodina 1. prípad

Pribúda prípadov, kedy je stanovená striedavá starostlivosť u oboch rodičov. Deti týždeň (14dní) žijú u jedného z rodičov, potom rovnakú dobu u druhého. Odporúča sa, aby pri tom nemenili školu a väčšinu vecí mali dvakrát. Úplné ideálne riešenie nastáva, keď dieťa ostáva v rovnakom byte a naopak sa k nemu sťahuje rodič. (Vnímate, ako si dospelí vedia komplikovať život?)
Riešila som žiadosť o striedavú starostlivosť dievčaťa, ktorého rodičia už boli niekoľko rokov rozvedení. Dievča žilo po rozvode s otcom, matka sa odsťahovala z miesta bydliska a založila si novú rodinu. Dievča za ňou jazdilo na víkendy a veľmi priľnula k malej nevlastnej sestre. Sama nútila otca, aby sa zaujímal o striedavú starostlivosť. V tej dobe aj otec plánoval založiť novú rodinu, situáciu komplikovala vzdialenosť bydliska matky, a teda nutná zmeny školy. Tento precedens sa uskutočnil, ale chcem tu zdôrazniť maximálnu ochotu oboch rodín, ich snahu komunikovať. Opakovane prišli do poradne otec, jeho partnerka, prišla matka so svojím manželom aj malou dcérkou. Spoločne sa dohadovali, vyberali školu, stanovovali termíny striedania, budovali zázemie. V tomto prípade dieťa pociťovalo napätie snáď len v dobe, keď sa o tejto možnosti v rodine nehovorilo.

Rodina 2. prípad
Do poradne priviedla matka chlapca, žiaka 6. triedy, s tým, že v škole hnevá, vyrušuje, neplní školské povinnosti. Prospech išiel rapídne dole. Čo s tým? Dozvedela som sa, že otec od rodiny odišiel, matku dlho podvádzal, nakoniec opustil a ešte zanechal nemalé dlhy. Matka bola na materskej dovolenke, trojročný chlapec bol často chorý, prácu hľadala ťažko.
Niet divu, že jej chýbali sily na pravidelnú školskú prípravu so starším chlapcom, cítila sa vyčerpaná, po dlhých mesiacoch sama vyhľadala psychiatrickú pomoc.
Hneď po prvej návšteve Tomáša v poradni sa situácia veľmi zlepšila. Prestal v škole vyrušovať, aj učitelia zaznamenali zmenu. Boli sme dohodnutí na opakovaných návštevách. Z Tomáša, zamračeného pri prvej návšteve v poradni, sa stal sympatický, veľmi otvorene komunikujúci klient. Presne dokázal popísať pocity, ktoré veľa detí prepadá, keď sa ich rodičia rozídu. To som zavinil ja, pretože som sa neučil, neupratoval si po sebe, odhováral som mame (dosaďte si čokoľvek, čo ste svojmu dieťaťu vytkli). Obviňoval mamu, že otec odišiel, pretože sa ho snažila uchrániť pred nepríjemnou pravdou a o jeho odchode „mlžila“. Závidel mladšiemu bratovi starostlivosť matky, keď bol chorý a mohol s ňou byť doma. Víkendy u otca ho zraňovali ešte viac. Otec o matke nehovoril pekne, dával Tomášovi oveľa viac voľnosti a Tomáš z toho v začínajúcej puberte usúdil, že by sa u neho mal lepšie. Nedopadlo to dobre. V ďalšom školskom roku sa Tomáš rozhodol, že u otca bude žiť, odišiel k nemu, otec to dovolil natruc matke, ale po štrnástich dňoch starostlivosť nezvládol a chlapca doviezol naspäť. Tomáš sa už nespamätal. Siedmy ročník skončil s nedostatočnými, musel prejsť na menej náročnú školu, do poradne nechodí. Niekoľkokrát som ho videla v spoločnosti starších chlapcov s cigaretou...

Rodina 3. prípad

Ohlásili sa u mňa rodičia s tretiakom, ktorý má problémy s učením. Doma látku vie, v škole dostane zlé známky. Všetci sú už z toho nešťastní. Prišli mladí, sympatickí rodičia.
Mapovala som situáciu, ako vyzerá príprava do školy, v čom chlapec najviac zlyháva. Bežná zakázka, ktorú riešim aj niekoľkokrát do týždňa. Rodičia odpovedali, doplňovali sa, vo všetkom sa prirodzene zhodovali a až po veľmi dlhej dobe vyšlo najavo, že sú rozvedení. Chlapec trvalo žije u matky, ale s otcom sa vidí niekoľkokrát do týždňa, pretože ho vozí na hokejové tréningy. Tie dni sa tiež spolu učia.
Pre tých, ktorí majú radi dokončené príbehy, dodávam, že chlapec bol šikovný, len potreboval na všetko viac času, čo som mu dohodla aj v škole u pani učiteľky. V tomto daný príbeh nie je výnimočný. Je pozoruhodný tým, že sa obaja rodičia na mňa dívali trochu rozpačito, keď som im veľmi úprimne vyjadrovala ocenenie, že dokážu byť rodičmi, aj keď už nie sú manželmi. Pripadalo im to totiž úplne samozrejmé.

Zásady, ktoré uľahčujú porozvodovú starostlivosť:

Tí, ktorí čítali pozorne, by ich dokázali z uvedených príbehov sformulovať sami, o tom som presvedčená. Tak si to len overte:
• O rozchode rodičov by mali s dieťaťom (deťmi) hovoriť obaja rodičia.
• Rozhovor je potrebné prispôsobiť veku dieťaťa.
• Nedopusťte sebaobviňovanie dieťaťa za rozchod rodičov.
• Ak nie ste schopní spolu ako rodičia komunikovať, vyhľadajte v záujme dieťaťa čo najskôr odborníkov, ktorí vám pomôžu.
• Rodičia, vyvarujte sa očierňovaniu seba navzájom v prítomnosti dieťaťa a zabráňte aj tomu, aby to robil niekto iný (najčastejšie starí rodičia).
• Vývoj dieťaťa negatívne ovplyvňuje najmä rozporuplný vzťah rodičov a rozpory vo výchove, ktoré robia z časti natruc tomu druhému, z časti pre vlastnú pohodlnosť. („U ocka/mamky sa môžem dívať na televízor do polnoci, nemusím sa stále učiť, môžem byť von, do kedy chcem...“ Tak argumentujú deti tomu rodičovi, ktorý vytvára pravidlá. Väčšinou je to ten, ktorý má dieťa v starostlivosti).
• Nezabúdajte nikdy, že ste síce prestali byť partnermi, ale neprestali ste byť rodičmi.
• Prijmite za svoje rozhodnutia zodpovednosť.

Na Babywebe tiež nájdete:
Rozvod aj bez súhlasu partnera
Oteckovia, nenechajte sa odstrčiť
Aká som matka?

24. 10. 2011 |

Naposledy navštívené