23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

NEPOUZIVAT

OTÁZKA TÝŽDŇA Som v 24. týždni tehotenstva a včera som bola v poradni. Sťažovala som sa na bolesť chrbta a po vyšetrení mi lekár povedal, že mám skrátený čapík. Predpísal mi magnézium a do preukazu mi zapísal nejakú hodnotu. Nemôžem sa nikde dopátrať, či mi v tomto prípade hrozí predčasný pôrod. Prosím o ubezpečenie, že je všetko OK.

Odpovedá MUDr. Radka Gregorová, gynekologička:
Bohužiaľ, neuvádzate, akú hodnotu vám pán doktor zaznamenal do tehotenského preukazu. Pri vaginálnom vyšetrení sa na čapíku maternice (častejšie sa vraví krčok maternice) bodovo hodnotí jeho dĺžka, konzistencia, umiestnenie, priestupnosť a naliehajúca časť plodu. Napríklad cervix skóre (CS) 0-1 je nezrelý nález a v takom prípade je všetko v poriadku.

Ak je vaše cervix score vyššie, je namieste pokojný režim a dôkladné sledovanie. Okrem vaginálneho vyšetrenia je nutné urobiť ešte ultrazvukové zmeranie čapíka maternice, keď sa zmeria jeho skutočná dĺžka a pátra sa po tom, či je vnútorná bránka uzatvorená, alebo je prítomný tzv. funneling (vnútorná bránka je pootvorená). Tieto informácie sú veľmi dôležité pre zhodnotenie závažnosti stavu.

Na Babywebe nájdete odpovede aj na iné zaujímavé Otázky týždňa:
Kedy je najlepšie otehotnieť po antikoncepcii?
Odkedy môžem ísť s dojčaťom k moru?
Ako sa pozná hyperaktívne dieťa?

28. 1. 2013 |

Naposledy navštívené