26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Neplodnosť ako dôsledok endometriózy

Plodnosť žien môže ohroziť i obávaná endometrióza, ktorá je civilizačnou chorobou dneška. Zrasty, vzniknuté vďaka nej vám, môžu spôsobiť okrem neplodnosti aj nemalé ťažkosti včítane veľkých bolestí.

Endometrióza patrí medzi najčastejšie gynekologické ochorenia u žien v reprodukčnom veku. Najrozšírenejšia teória vzniku endometriózy považuje za jej príčinu odchod menštruačnej krvi spätne vajcovodmi do dutiny brušnej, kde sa uchytia časti sliznice maternice a vzniknú ložiská endometriózy. Ďalšími faktormi vzniku sú imunita, genetika a pod. Endometrióza sa najčastejšie prejavuje bolesťami v podbrušku, je možné pociťovať bolesť pri pohlavnom styku alebo pri postihnutí čriev a ich okolia môžu nastať problémy s vyprázdňovaním.

Ak sa vám nedarí spontánne otehotnieť, v 20 až 30% prípadov býva na vine endometrióza. Neplodnosť spojená s endometriózou môže mať viac príčin, buď je spôsobená zrastami, ktoré znepriechodnili vajcovody, alebo je porušený mechanizmus uvoľňovania vajíčka alebo sú príčinou imunologické faktory.

Liečba endometriózy a odstránenie pozápalových zrastov

Pre pacientku je optimálne, ak sa prevedie diagnostika a samotná operácia pri jednej laparoskopii. Chirurgická liečba pokročilých nálezov endometriózy patrí medzi najkomplikovanejšie výkony v gynekológii vôbec, preto sa odporúča návšteva špecializovaných pracovísk (zoznam na www.zrasty.sk). Ďalšou liečebnou metódou je hormonálna terapia, treťou najradikálnejšou a tiež najúspešnejšou liečbou je potom chirurgické odstránenie maternice, vaječníkov a všetkých zjavných ložísk endometriózy – čo je samozrejme nemysliteľné pre ženy plánujúce graviditu.

V priebehu ochorenia ložiská endometriózy zachytené na orgánoch v dutine brušnej krvácajú, hladké povrchy orgánov tak môžu zrásť k sebe. Pozápalové zrasty je treba chirurgicky rozrušiť, aby nedochádzalo ku komplikáciám s nimi spojenými, ako je napr. neplodnosť. Pri rozrušovaní zrastov majú teraz pacientky možnosť po porade s operatérom zakúpiť proti zrastový prostriedok Hyalobarrier gel, ktorý po dobu 7 dní vytvára medzi hladkými povrchmi orgánov mechanickú bariéru a po uplynutí tejto doby sa vstrebe. Odpovede na vaše otázky vám ponúkne web www.zrasty.sk.

Tento článok je komerčnou prezentáciou.

30. 9. 2010 |

Naposledy navštívené