26. 5. 2017  |  Meniny: Dušan

Neovulujem. Čo to znamená?

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám problémy s menštruáciou (bez hormonálnej antikoncepcie nedostanem menštruáciu). Lekárka mi povedala, že mi nedozrievajú, a ani sa mi neuvoľňujú vajíčka. Môžete mi to, prosím, podrobnejšie vysvetliť? Znamená to, že nebudem môcť otehotnieť? Je možné to eventuálne liečiť? Anna
foto: Profimedia

Názor odborníka:

Príčin nedozrievania vajíčok môže byť mnoho. Určite by bolo vhodné podstúpiť základné endokrinologické vyšetrenie, aby sa mohli vylúčiť niektoré hormonálne poruchy ako je zvýšený prolaktín, porucha štítnej žľazy, predčasné ovariálne zlyhanie atď.

Častou príčinou anovulácie (nedozrievanie vajíčok) je syndróm polycystických ovarií, čo je hormonálno-metabolická porucha, ktorá väčšinou dobre reaguje na tabletky Clostilbegytu alebo laparoskopické ošetrenie vaječníkov (drilling).

Vajíčka tiež nemusia rásť pri veľkej fyzickej (športovkyne) či psychickej námahe, nízkej telesnej hmotnosti (mentálna anorexia), pri chronickom užívaní niektorých liekov atď.

Z hore uvedeného vyplýva, že je potrebné najprv odhaliť príčinu nedozrievania vajíčok a tú potom adekvátne liečiť.

Vhodné je navštíviť špecializovanú poradňu pre neplodné či priamo centrum asistovanej reprodukcie, kde by ste podstúpili ďalšie vyšetrenia a následne Vás tam cielene liečili.


Odpovedala: MUDr. Klára Křížová

9. 1. 2017 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

Naposledy navštívené