Nedarí sa vám otehotnieť? Zistite si kvalitu embryí

ROZHOVOR Žien, ktoré nie sú schopné počať a následne donosiť dieťa, z roka na rok pribúda. Na vine je podľa odborníkov zlá kvalita vajíčok a spermií v populácii, ktorú spôsobuje predovšetkým odďaľovanie rodičovstva na neskorší vek.

Problémy s otehotnením má u nás 15 až 25 percent párov, z ktorých väčšina sa skôr či neskôr prikloní k nejakej metóde asistovanej reprodukcie. Vďaka prelomovým objavom v tomto odbore sa väčšina z nich vlastného bábätka napokon dočká. Jedným z nich je monitoring embryí, ktorý poskytuje možnosť výberu najlepšieho embrya na transfer, alebo dáva možnosť výberu jedného embrya pre obmedzenie rizika mnohopočetného tehotenstva, do ktorého ma zasvätil MVDr. Daniel Hlinka, PhD., jeden z najskúsenejších česko-slovenských embryológov, ktorého rukami v roku 1994 prešlo prvé dieťa po ICSI (metóda spočívajúca v priamej injekcii jednej spermie do cytoplazmy zrelého vajíčka ženy).

Pán doktor, prečo embryá vlastne treba monitorovať?
Aby sme vedeli, či je dané embryo kvalitné. Základným problémom embryonálneho vývoja je to, že pracujeme s dvoma veličinami, ktorými sú vývojová schopnosť embrya a jeho genetická konštitúcia. Množstvo zdanlivo dobrých embryí končí svoj vývoj ukončením prvého trimestra. V dôsledku toho sa transferujú dve embryá s tým, že sa uchytí iba jedno a druhé odumiera. Až doposiaľ bolo veľmi ťažké nájsť nejaký ukazovateľ, na základe ktorého by bolo možné konštatovať, či máme k dispozícii dobré embryo. Teraz však vďaka monitoringu môžeme nepretržite sledovať ich vývoj.

Na základe čoho embryá sledujete?
Na základe timingu alebo časovania v podobe vývojového obrazu vo forme videoobrazu posudzujeme vývojové schopnosti embrya. Rovnako ako človek v určitom období musí začať chodiť či hovoriť, aj vývoj embrya má svoje určité charakteristiky. Aj embryo sa musí vyvíjať v presne stanovenom časovom rozpätí. Ak sa to tak deje, dá sa predpokladať, že sa tak bude vyvíjať aj naďalej. Čím sme bližšie k oplodneniu, tým je časové rozpätie tesnejšie. Na základe tohto časovania skrátka rozoznáme, či je dané embryo dobré, alebo nie.

Prečítajte si tiež:

Nemôžete otehotnieť? Neotáľajte

Čo kvalitu embrya vlastne ovplyvňuje?
V prvom rade to je kvalita vajíčka, ktoré je ako najväčšia bunka ľudského organizmu obrovskou zásobárňou všetkých potrebných zložiek na vývoj embrya. Ak vajíčko nie je dobré, embryo počas krátkeho času začne spomaľovať svoj vývoj, až sa zastaví. A my pomocou tohto monitorovania jednoducho zistíme, s čím máme dočinenia.

Je nutné vopred zisťovať aj kvalitu vajíčka a spermie?
Embryonálny vývoj vzniká ako interakcia vajíčka a spermie. Nie je teda až také nutné zisťovať kvalitu vajíčka a spermie, pretože sa to zobrazí v embryonálnom vývoji. To je však iba vývojová schopnosť, vyvíjať sa môže čokoľvek.

Sledujete aj to, ako sa embryo delí?
To je alfa a omega celého ďalšieho vývoja embrya. Každá bunka musí odovzdať svoju genetickú informáciu ďalším dvom sesterským bunkám. Je to jednoduchý princíp, pretože chromozómy sa musia rozdeliť do ďalších dvoch buniek. A my jednoduchým spôsobom dokážeme rozlíšiť, či sa embryo delí pravidelne, teda či produkuje po dvoch sesterských bunkách. Náš monitoring ukazuje, že mnohé embryá sa týmto spôsobom nedelia. Z jednej bunky teda nevznikajú dve sesterské, ale napríklad tri, chromozómy sa rozostúpia do viacerých buniek a každá bunka ich má menej. Častý je aj tzv. mozaicizmus, teda to, že embryo je zložené z buniek chromozomálne normálnych i abnormálnych. A záleží na tom, či tie normálne prevýšia tie abnormálne, alebo naopak. Z toho dôvodu sú nutné genetické vyšetrenia, ktoré sa u embryí robia v rámci predimplantačného screeningu v podobe biopsií a genetickej analýzy, čo bývajú invazívne metódy. My všetko robíme neinvazívne, embryo sledujeme a na základe retrospektívneho záznamu posudzujeme čas, kedy a ako sa delilo.

To všetko prebieha pred transferom?
Presne tak, a to bez toho, že by sme embryo vyťahovali z inkubátora. Nie sú tam žiadne rušivé momenty, žiadny zásah do embrya, že by sme mu odoberali nejakú bunku. S embryami zásadne nemanipulujeme.

Vy teda zavádzate najkvalitnejšie embryá?
Z tých, ktoré máme k dispozícii. Výber embryí je niečo ako hľadanie húb v lese. Vyberáme len z toho, čo rastie – teda nie to, čo by sme chceli.

Spomenuli ste, že embryonálny vývoj je ovplyvnený predovšetkým kvalitou vajíčka. Je tá hlavnou príčinou, pre ktorú sa ženám v súčasnosti nedarí otehotnieť?
Presne tak. Tým, že sa rodičovstvo odkladá na neskorší vek, hlavne u žien dochádza k tomu, že sa kvalita ich vajíčok zhoršuje. Ženy aj po tridsaťpäťke stále vyzerajú dobre, no ich vajíčka už v takej dobrej kondícii nie sú. Mnohé tridsaťpäťročné ženy nereagujú na hormonálnu liečbu, a ak aj áno, produkujú nekvalitné vajíčka.

Čo má žena urobiť pre to, aby to jej vajíčko a následné embryo bolo najkvalitnejšie? Je to len o veku?
Je to predovšetkým o veku. Žena má najväčšiu šancu v dvadsiatich až v dvadsiatich piatich rokoch.

Čo teda majú robiť páry, ktoré si chcú založiť rodinu o niečo neskôr?
Mali by myslieť na prevenciu, napríklad v podobe zmrazenia vajíčok. Budúcnosť zachovania plodnosti je nekompromisná. U žien to je aktuálnejšie ako u mužov, hoci aj na ich strane je veľmi vysoké percento neplodnosti.

Takže aj muži by si mali dať zmraziť svoje spermie?
Presne tak. Možno sa to nezdá, ale dôvodov, prečo by si muž mal dať zmraziť spermie, je veľa. Životný štýl, fajčenie, alkohol, zvýšená rádioaktivita, úrazy, užívanie testosterónových preparátov, to všetko sa na kvalite spermií odráža negatívnym spôsobom. Málokto si uvedomuje, že množstvo paraplegikov po piatich rokoch prichádza o spermie. Po úraze sa vyrovnávajú so svojou novou životnou situáciou, a keď sa s ňou vyrovnajú, spermie sú preč. Ďalšou skupinou sú onkologickí pacienti, všetci, ktorí podstupujú chemoterapiu. A svoju úlohu tu zohráva aj samotná inštitúcia manželstva, ktorá bola ako taká vymyslená v období, keď bol priemerný vek 50 rokov. Dnes sa ľudia po desiatich-dvadsiatich rokoch rozvádzajú a vstupujú do nových manželstiev. Muži si nájdu mladé a po deťoch túžiace ženy, ale spermie sa už minuli.

Podľa čoho muž zistí, kedy je preňho ten najvhodnejší čas na zmrazenie spermií?
Najlepšie je dať sa vyšetriť. Iba mladý vek to totiž nezaručí. To, že si v devätnástich dáte zmraziť spermie, neznamená, že budú mať vynikajúce parametre. Aj v dvadsiatich rokoch môže mať mladík málo spermií. Napríklad na jedného vhodného darcu spermií musíme vyšetriť desať mužov. Z tých desiatich bude jeden, ktorý bude mať minimum živých a pohyblivých spermií. V tých dvadsiatich rokoch ich bude mať málo, ale aspoň niečo. O ďalších desať rokov nebude mať žiadne a na splodenie potomka bude musieť použiť spermie darcu, ktorým sa kedysi chcel stať on sám.

Na Babywebe tiež nájdete:

Počet párov, ktoré majú problém s prirodzeným počatím, rastie
Čakanie na čakanie
Umelé oplodnenie? Niekedy už na nič iné neostáva čas

17.6.2013 10:03| autor: Jana Abelson Tržilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist