22. 10. 2016  |  Meniny: Sergej

Nechcete mať obézne dieťa? Vieme, ako na to

Zásady výživy detí:

1. Dieťaťu by ste mali dopriať pestrú a rozmanitú stravu, bohatú na ovocie a zeleninu, celozrnné potraviny, mliečne výrobky, chudé mäso, ryby a hydinu.
2. Deti nenechávajte ani hladovať, ani prejedať sa.
3. Mali by jesť pravidelne päť- až šesťkrát denne, veľkosť porcie vždy prispôsobte ich pohybovej aktivite.
4. Dodávajte deťom kvalitné zdroje bielkovín.
5. Niekoľkokrát denne podávajte mliečne výrobky.
6. Uprednostňovať by ste mali kvalitné rastlinné tuky a oleje pred živočíšnymi.
7. Učte deti striedmosti pri konzumácii cukru, sladkostí a sladených nápojov.
8. Detské pokrmy by ste nemali soliť a mali by ste sa vyhýbať aj tým potravinám, ktoré obsahujú veľké množstvo soli. Pozor na čipsy, konzervy či veľké množstvo údenín.
9. Privykajte deti na správny pitný režim, mali by vypiť viac než jeden liter tekutín denne.
10. Deťom by ste mali ísť príkladom z hľadiska zdravého spôsobu života a zaujímať sa o to, čo jedia mimo domova.

Pitný režim
Deti bývajú zvyčajne pomerne aktívne, a tak zabúdajú piť. Mali by ste tomu predchádzať a kontrolovať, či vaše dieťa vypilo dostatok tekutín. Odporúčané množstvo tekutín je závislé od veku dieťaťa, od jeho hmotnosti a fyzickej aktivity. Nedostatok tekutín môže viesť k únave, bolestiam hlavy, zápche či problémom s ľadvinami.

Nielen deti, ale aj dospelí by mali piť priebežne počas celého dňa. Pitie by malo byť na očiach, a keď idete s dieťaťom von, berte fľašu s pitím so sebou.

Deti by mali piť najmä neperlivú vodu, prípadne aj riedené ovocné džúsy a ovocné šťavy, zelené alebo bylinné čaje, slabé čierne čaje.

Neodporúčajú sa sladké malinovky, nezriedené ovocné džúsy, minerálne vody, sýtené nápoje, silný čierny čaj a káva, niektoré druhy bylinkových čajov a alkoholické nápoje.

Malinovkám sa vyhýbajte
Sladké malinovky zásobujú organizmus veľkým množstvom sacharidov, čím zbytočne zvyšujú denný energetický príjem.

Nezriedené ovocné džúsy rovnako obsahujú veľké množstvo sacharidov. Na rozdiel od malinoviek sú však obohatené aj vitamínmi, minerálnymi látkami, a niekedy dokonca aj vlákninou.

Minerálne vody. Denne by sme nemali vypiť viac než tri decilitre minerálnych vôd a ak ich zaraďujeme do pitného režimu, je nutné striedať rôzne druhy. Ak by sme totiž pili len jeden druh minerálky, môžu sa v tele hromadiť minerály, ktorých nadbytok môže viesť k tvorbe kameňov.

Sýtené nápoje. Oxid uhličitý môže pri častej konzumácii spôsobovať nadúvanie. Navodzuje aj pocit toho, že sme už zahnali smäd, hoci príjem tekutín nie je v skutočnosti dostatočný.

Čierny čaj a káva organizmus odvodňujú, obsahujú kofeín a môžu spôsobovať podráždenie žalúdka.

Niektoré druhy bylinkových čajov sa podávajú najmä pri chorobe, lebo majú liečebné účinky. Pri ich neustálej konzumácii by sa mohlo stať, že si na ne telo zvykne a pri chorobe už nebudú účinkovať. Dovolené sú však čaje z jahodového, malinového a černicového lístia, jablkových šupiek, čučoriedok alebo hotové zmesi určené priamo pre deti.

Alkoholické nápoje. Alkohol deťom spôsobuje poškodenie mozgových buniek, pečene a v dospelosti ľahko vedie k vzniku závislosti.

Odporúčaný príjem tekutín:

4 – 7 rokov……….1,6 litrov 7 – 10 rokov……….1,8 litrov
10 – 13 rokov……….2,15 litrov 13 – 15 rokov……….2,45 litrov

Jedálny lístok

RAŇAJKY – dbáme na pestrosť a rozmanitosť. Na tanieri by nemali chýbať cereálie, mliečne výrobky, ovocie a tekutiny. Raňajky by mali prebiehať pokojne a mal by byť na ne vyhradený dostatok času.
Správna voľba potravín: pečivo s rastlinným tukom, plátok syra alebo kvalitnej šunky a kúsok zeleniny. Pečivo s nátierkou a zeleninou, prípadne cereálie s mliekom alebo s ovocným jogurtom.
Zlá voľba potravín: pečivo s maslom a trvanlivou salámou, alebo chlieb s párkami a horčicou či šišky s marmeládou, alebo praženica so slaninou a s kyslou uhorkou.

DESIATA – nezabúdajte ju deťom dávať.
Správna voľba potravín: vhodné sú celozrnné tyčinky, jogurt, tvarohový dezert, ovocie, zelenina (aj vo forme šalátov), chlieb s nátierkou.
Zlá voľba potravín: pečivo s masťou či trvanlivou salámou, hamburger, cheesburger, párok v rožku, grilovaná klobása, bageta, čokoládové tyčinky, sušienky, oblátky.

OBED – ak ponúka školská jedáleň možnosť výberu z viacerých pokrmov, je dobré dieťaťu zo začiatku s výberom pomáhať. Postupne mu ponechávame samostatnosť v rozhodovaní, čo je preň veľmi dôležité. Dôležitou súčasťou obeda by malo byť ovocie alebo zelenina. Polievka nemusí byť zložkou každého obeda.

OLOVRANT – zloženie závisí od aktivity dieťaťa. Ak dieťa chodí na pravidelné tréningy, môžete olovrant upraviť podľa toho, čo potrebuje.
Správna voľba potravín: pečivo s rastlinným tukom, šunkou či tvrdým syrom, prípadne zelenina a menej sladké druhy ovocia (jablká, marhule, broskyne, citrusy).
Zlá voľba potravín: sladké pečivo a torty, trvanlivé salámy, paštéty, klobásy, sladké druhy ovocia (banány, hrozno).

VEČERA – príležitosť na spoločné stretnutie, ale aj na položenie základov zdravých stravovacích návykov, keď idú rodičia svojim deťom príkladom. Ak sú rodičia zamestnaní, mávajú na prípravu večere menej času. V tomto prípade odporúčame pripraviť napríklad zeleninový šalát v rôznych variáciách. Ak s prípravou večere pomáha aj dieťa, môže vybrať niektoré ingrediencie. Je to dobrá príležitosť na to, aby ste ho naučili dôležité veci týkajúce sa výživy.
Správna voľba potravín: zeleninový šalát so syrom a s pečivom alebo cestovinový šalát s jogurtovým dressingom alebo chlieb s tvarohovou nátierkou, tvrdým syrom či so šunkou.
Zlá voľba potravín: sladké pečivo, knedle s omáčkou, sladké druhy ovocia, mliečne dezerty (pudingy, sladený tvaroh a podobne).

DRUHÁ VEČERA – posledné jedlo by malo byť skonzumované približne tri hodiny pred spaním. Ak dieťa športuje, môže dostať druhú večeru v prípade, že je hladné. Viac denných jedál sa odporúča aj deťom s nízkou hmotnosťou.
Správna voľba potravín: jogurt alebo tvaroh alebo kúsok zeleniny.
Zlá voľba potravín: sladkosť alebo zákusok, trvanlivá saláma, zmrzlina, ďalšie hlavné jedlo.

16. 10. 2008 |

Naposledy navštívené