Nebezpečenstvá popôrodnej diéty

Blíži sa koniec vášho tehotenstva a vy sa už isto tešíte na to, ako schudnete. Hovoríte si, že práve dojčenie so svojimi zvýšenými energetickými nárokmi bude tým pravým obdobím, keď vám telo umožní schudnúť na svoju pôvodnú hmotnosť. Je to však, naopak, obdobie, keď svojím nerozumným zásahom do stravy môžete najviac ublížiť sebe aj svojmu dieťatku.

Telo si už v období tehotenstva ukladá do zásoby veľké množstvo látok nevyhnutných na bezproblémový pôrod a dojčenie. Telesná hmotnosť sa u zdravej ženy zvyšuje o pätnásť až dvadsať percent pôvodnej hmotnosti.

Počas tehotenstva sa žene zväčšuje srdce, pľúca musia pracovať výkonnejšie, pečeň a obličky odvádzajú z tela viac škodlivých látok, trávenie je intenzívnejšie. Žľazy sú zaťaženejšie, väzy a šľachy sú mäkšie a mení sa úloha svalov. Tieto činnosti sú prirodzené a niekoľko kilogramov navyše zabezpečí zdravý pôrod dieťaťa.

Úbytok hmotnosti

Primeraná a vyvážená strava zaistí dojčiacej žene dostatočné množstvo nevyhnutných vitamínov a minerálov.

Po pôrode dochádza k rýchlemu úbytku telesnej hmotnosti. V priebehu prvých šiestich mesiacov sa hmotnosť znižuje o pol kila až jeden kilogram mesačne. U ženy trpiacej nadváhou potom o jeden až dva kilogramy mesačne. Tieto straty sú fyziologické a nemajú vplyv na dojčenie.

Nie každá žena však počas dojčenia stráca na hmotnosti. Približne dvadsať percent žien si hmotnosť uchová alebo ju dokonca zvýši.

Nebezpečenstvá diéty

Ak žena drží po pôrode prísnu diétu s cieľom rýchlo znížiť nadmernú hmotnosť, dochádza k zvýšenému odbúravaniu tukových buniek do materského mlieka.

V tukových bunkách sú prítomné aj niektoré toxické a cudzorodé látky rozpustné v tukoch, ako dioxíny, polychlorované bifenyly, DDT, ktoré sa v organizme matky nahromadili počas predchádzajúcej etapy života. Materským mliekom sa potom dostávajú do organizmu dieťaťa.

Dôsledky diéty

Intenzívne cvičenie s cieľom rýchleho chudnutia môže zvýšiť hladinu kyseliny mliečnej v krvi. Telo pracuje anaeróbne, teda na kyslíkový dlh a kyselina mliečna spôsobuje prekysličovanie organizmu. Dostáva sa do mlieka, ovplyvňuje jeho chuť a môže viesť aj k odmietaniu dojčenia dieťaťom.

Nebezpečný je aj nedostatočný príjem energie v strave. Výrazné obmedzenie príjmu energie o štyridsať a viac percent môže viesť k nedostatočnému príjmu živín a môže znížiť aj množstvo materského mlieka.

Ako znižovať hmotnosť v období dojčenia bez rizika?

Zdravotne prijateľné je jedine postupné znižovanie nadmernej hmotnosti. Malo by dochádzať k odbúravaniu tukových zásob len v oblasti trupu a panvy.

Energetický príjem by mal byť približne 7 500 kJ. Jedálny lístok mamičky by mal obsahovať pestrú stravu s dostatočným množstvom bielkovín a s obsahom tukov do tridsiatich percent.

Strava by mala byť vyvážená z hľadiska obsahu vápnika, zinku, horčíka, vitamínov skupiny B, vitamínu C a ďalších živín.

Vyhnite sa nadmernej konzumácii sladkostí a tučných jedál. Voľte radšej čerstvé ovocie a zeleninu, ľahké mäso (kura, králik, morka či teľacina), vhodné sú aj ryby všetkých druhov, mliečne výrobky a vláknina. Je nutné eliminovať nadbytok živočíšnych tukov v strave a neprejedať sa.

Cvičenie by malo byť mierne, zamerané skôr na pomalé posilnenie svalov ako na anaeróbne spaľovanie. Jedine takto dosiahnete, že schudnete, a pritom negatívne nepoznamenáte ani svoje zdravie, ani zdravie svojho dieťaťa.

9.5.2014 12:50| autor: Erika Matějková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist