28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Návrat do normálneho stavu

Prvý týždeň po pôrode spite, kedykoľvek je to možné. Nepokúšajte sa dobehnúť všetko, čo ste nestihli spraviť. Pôrodná asistentka vás bude doma navštevovať do desiatich dní veku dieťaťa a v prípade potreby aj dlhšie. Vyšetrí vám maternicu, prsníky a skontroluje prípadné stehy. Pomôže vám s vaším novorodeniatkom. Budete asi dosť zhrozená, keď prvý raz po pôrode uvidíte svoje telo. Brucho z obdobia ťarchavosti už síce mať nebudete, ale prsníky budú veľké a stehná sa vám budú zdať mohutné. Od prvého dňa po pôrode cvičte popôrodné cviky a postupne cvičenie zintenzívňujte – čoskoro by sa váš
vzhľad aj pocity mali zlepšiť.


Aké budete mať pocity

V priebehu prvých dní po pôrode budete mať asi nepríjemné pocity a možno dokonca aj bolesti. Ak budete mať akékoľvek ťažkosti, poraďte sa s lekárom. Po pôrode sa obyčajne dostavia kŕčovité bolesti brucha, najmä pri dojčení. Je to príznak toho, že sa vám maternica sťahuje na svoju pôvodnú veľkosť. Znamená to, že sa váš organizmus vracia späť do normálneho stavu. Bolesti môžu trvať niekoľko dní. Čo robiť?Ak sú sťahy veľmi silné, poraďte sa so svojím lekárom.

Močový mechúr
Je celkom normálne, keď v prvé dni po pôrode častejšie
močíte, lebo telo sa zbavuje zbytočných tekutín, ktoré sa v ňom nahromadili.
Čo robiť? Bude to asi pre vás kvôli bolestiam ťažké, ale pokúste sa močiť čo možno najskôr po pôrode. Vstaňte a pohybujte sa, aby ste močenie podporili. Pokúste sa močiť počas sprchovania. Teplá tečúca voda podporuje močenie.
Močením počas sprchovania zmiernite aj pálčivú bolesť, ktorú by ste
ináč pri močení pociťovali na miestach, kde vás zašívali.

Krvácanie
Krvácanie z pošvy (tzv. očistky) môže trvať od dvoch
do šiestich týždňov po pôrode. Ak dojčíte, spravidla prestane skôr. Jasnočervený
výtok je najprv hustý, ale v priebehu niekoľkých dní zoslabne a postupne zhnedne. Výtok neraz trvá až do prvej menštruácie. Čo robiť?Používajte
menštruačné vložky, ktoré výtok vpijú do seba. Nepoužívajte vnútropošvové
tampóny, pretože môžu spôsobiť infekciu.

Črevá
Približne deň, ale možno aj niekoľko dní nepocítite nutkanie na stolicu.
Čo robiť?Čím skôr po pôrode vstaňte a pohybujte sa. Chôdza podporí prácu čriev.Pite veľa vody a jedzte stravu s vysokým obsahom vláknin. Keď vás bude nutkať na stolicu, nezdržiavajte ju, ale ani sa nenamáhajte a netlačte nasilu.
Je veľmi nepravdepodobné, že by vám pri vyprázdňovaní praskli stehy. Čiastočne však zmiernite tlak na stehy tým, že si počas vyprázdňovania budete na zašitom mieste pridržiavať čistú vložku.

Stehy
Niekoľko dní vás môže zašité miesto veľmi bolieť. Väčšina
stehov sa asi za týždeň vstrebe. Čo robiť?Aby ste urýchlili hojenie,
snažte sa čím skôr po pôrode začať s precvičovaním cvikov na spevnenie panvového dna. Jazvu si pravidelne oplachujte teplou vodou a potom ju dôkladne osušte. Bolesť utíšite aj prikladaním studeného obkladu. Aby ste zabránili tlaku na stehy, ležte alebo seďte na gumenom kolese.

Ako si poradie so skľúčenosťou
Niekoľko dní po pôrode, obyčajne v čase, keď sa v prsníkoch začne tvoriť mlieko, podliehajú niektoré ženy depresii. Jednou z príčin je prudká zmena hladiny hormónov, druhou príčinou býva útlm po rozrušení vyvolaný pôrodom. Táto popôrodná skľúčenosť čoskoro prejde. Ak ju však pociťujete viac než štyri týždne alebo ak je tento pocit veľmi intenzívny, navštívte lekára.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené