22. 10. 2016  |  Meniny: Sergej

Nástrahy dovolenky pri mori a ako ich riešiť

Chorvátsko, Taliansko, Grécko, Španielsko – najobľúbenejšie destinácie našich turistov. Opatrnosť a obozretnosť sa aj v týchto európskych dovolenkových cieľoch vyplatí, a s deťmi dvojnásobne. Vyberáme typické i menej typické nástrahy, s ktorými sa môžete stretnúť.

Pozor na morských ježkov!
Prevenciou proti šliapnutiu na morského ježka (špecifické pre Chorvátsko) sú kvalitné gumené topánočky do vody. Ak sa tvrdé, ostré ježkove pichliače do nohy zapichnú, ide o veľmi bolestivé poranenie, niektoré druhy týchto morských živočíchov sú navyše jedovaté.

Prvá pomoc:
Čo najrýchlejšie ponorte nohu do čo najteplejšej vody, ktorú v pomere 1 : 1 nariedite octom. Pinzetou potom ostne opatrne odstráňte a postihnuté miesta vydezinfikujte, prípadne vyhľadajte lekársku pomoc.

Au, popŕhlila ma medúza!
Ak vám skríži cestu medúza, na vašom tele to zanechá bolestivé poranenie v podobe svrbiaceho a páliaceho začervenania sprevádzaného opuchmi, ktoré sa môže objaviť bezprostredne po útoku medúzy alebo tiež ako tzv. neskorá reakcia. Ak na koži zanechá aj pŕhlivé vlákna, je nutné ich okamžite odstrániť.

U postihnutého sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, vracanie i anafylaktický šok – v takom prípade okamžite vyhľadajte lekára. Pokožka môže byť podráždená až sedem dní, v žiadnom prípade sa neodporúča vystavovať sa po popŕhlení medúzou na slnku!

Prvá pomoc:
Pri drobnom popŕhlení opláchnite postihnuté miesto vodou z kohútika a chlaďte jedom zabaleným do látky. Na internete nájdete aj informácie, že pri popŕhlení medúzou sa odporúča potrieť poranené miesto čerstvou rajčinou alebo rajčinovým pretlakom či olivovým olejom s kvapkou citróna. Z bežne dostupných prostriedkov je namieste použiť Fenistil gél a celkovo lieky proti alergii. V lekárni pred odchodom na dovolenku zoženiete aj špeciálne prípravky určené na ošetrenie po popŕhlení medúzou.

S témou súvisí:
• Deti a opaľovanie alebo aby leto nebolelo

Spálená pokožka pokazí dovolenku
Nedostatočne alebo dokonca vôbec nechránená pokožka vám po slnení spôsobí horúce chvíľky. Okrem bolesti, sčervenania či dokonca opuchov sa vám na postihnutých miestach môžu urobiť bolestivé pľuzgieriky, v horšom prípade sa pridajú aj bolesti hlavy, horúčka, prípadne celková nevoľnosť.

Prvá pomoc:
Spálenú kožu treba chladiť studenými obkladmi a sprchovať studenou (nie ľadovou) vodou. V lekárničke je pre tieto prípady ideálne mať pantenol alebo iný prípravok (napríklad gél z Aloe vera) a v nasledujúcich piatich dňoch sa slnečným lúčom úplne vyhnite.

Chráňte oči!
Táto nepríjemná komplikácia spojená so slzením očí sa vyskytuje predovšetkým ako následok pobytu na prudkom slnku, podráždenia slanou morskou vodou či chlórom z bazéna, bez viny nie sú ani opaľovací krém a prímorský vietor. Preto ani u malých detí nezabúdajte na ochranu očí vhodnými slnečnými okuliarmi.

Prvá pomoc:
Prikladajte na oči chladivé obklady, prípadný zápal utíšia očné kvapky – nezabúdajte ich pribaliť do svojej prímorskej lekárničky!

Žiadne experimentovanie s jedlom!
Ak nechcete riskovať, že vy alebo vaše deti strávite časť dovolenky na toalete, odolajte pokušeniu ochutnať nové druhy pokrmov, predovšetkým na exotických miestach, kde je riziko otravy jedlom oveľa vyššie.

Tu azda najviac platí prevencia: Nepite inú vodu okrem balenej z originálnych fliaš, doprajte si len varené a pečené jedlo, ovocie a zeleninu iba olúpané. Vyvarujte sa zmrzliny, neprevareného mlieka, surových plodov mora alebo surového a grilovaného mäsa. Pozor si dajte aj na ľad v nápojoch, napokon, vo veľkých horúčavách sa neodporúča piť príliš vychladené nápoje – môžu byť tiež príčinou hnačiek.

Prvá pomoc:
Nezabudnite si so sebou na dovolenku vziať potrebné lieky, pri problémoch nasaďte vhodné diétne opatrenia, dopĺňajte tekutiny. Ak domáca liečba do 72 hodín nezaberie, vyhľadajte lekára.

Na Babywebe tiež nájdete:
Cestovanie lietadlom po pôrode
Bábätko v lete
Pozor na jedovaté rastliny

14. 8. 2012 | Zuzana Ježková

Naposledy navštívené