26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Nakupovanie ako mánia

Niektorých mužov do obchodného domu nedostanete a aj nohavice sa im zásadne kupujú od oka. Existujú však zástupy žien, ktoré sa, naopak, v nakupovaní vyžívajú. Niekedy až príliš. Britská autorka Sophie Kinselly, ktorá bola pôvodne redaktorkou vo finančných novinách, napísala o tejto dámskej vášni sériu kúzelných knižiek.

Všetky majú v názve spoločné „báječné nakupovanie“. Ich hrdinka Becky Bloomwoodová-Brandonová je takisto finančná redaktorka, ktorá si však niekedy pletie prax s teóriou. Pretože pozná najrôznejšie fígle v bankových službách, vie z týchto bohumilých ústavov vytiahnuť peniaze z tých najabsurdnejších dôvodov. Napríklad v poslednej knihe – Báječné nakupovanie do kočíka – uvádza v liste banke, že sa telepaticky dozvedela od svojho ešte nenarodeného dieťaťa, že by si želalo prečerpať svoj účet. Na to jej však úradníci nenaleteli a zdvorilo žiadosť odmietli.

Nakupovanie ako posadnutosť
Becky je posadnutá nakupovaním. Len čo ide okolo niektorého značkového londýnskeho obchodu, vždy ju niečo vtiahne dovnútra, ona potom strháva šaty z vešiakov, kabelky berie vo veľkom a šaty po tuctoch. Pri pokladnici je väčšinou zaskočená kreditnou kartou, ktorá odmieta všetky nahromadené nevyhnutnosti zaplatiť.

Úsmevné rozprávanie príbehov londýnskej redaktorky možno nám ostatným pripomenie aj naše, niekedy až nevysvetliteľné správanie. Podobne ako ona prechádzame nákupným centrom s predstavou, že si dnes nič nekúpime, a predsa nás nejaký obchod akoby vtiahne dovnútra a o pár minút vychádzame s igelitovou taškou a zlým svedomím.

Skôr ako sa nám narodilo bábätko, nevedeli sme, čo skôr kúpiť – džínsy veľkosti väčšieho palca alebo tie rozkošné tričká s trpaslíkmi! Zachránilo nás len to, že sme do piateho mesiaca nevedeli, či to bude chlapec, alebo dievča. Či ružová, alebo modrá. Existujú ešte aj iné ženy, u ktorých sa nakupovanie pomaly, ale isto dostáva do zóny, ktorú už môžeme nazvať chorobnou.

Sú známe prípady, keď sa niektoré dámy neudržali a nakúpili si toľko topánok, že sa im nevošli ani do paláca. Napríklad Imelda Romualdez Marcosová, manželka filipínskeho diktátora. Keď ju obvinili z hriešneho prepychu, bránila sa slovami: „Nie je pravda, že som mala tritisíc párov topánok. Bolo ich len tisíc sedemdesiat...“ No práve topánky sú najčastejším artiklom, na ktorom my ženy ulietavame.

Mánia
Báječné nakupovanie tak môže niekedy prerásť do mánie. Sú ženy, ktoré v akomsi opojení vydrancujú módny obchod, ale s príchodom domov ono okúzlenie rýchlo vyprchá a balíky s oblečením hodia do kúta a už sa o nich nezaujímajú. Zaujímať sa o nich však čoskoro začne niektorý psychiater, napríklad Jan Cimický.

„Áno, občas sa takéto stavy objavujú. Nedávno som bol svedkom prípadu, keď úradníčka zodpovedná za financie dlhodobo odčerpávala peniaze z úradnej kasy a za tieto prostriedky si kupovala topánky a kabelky, ktorých mala plnú pivnicu a celé podkrovie, bez toho, aby si ich niekedy vzala na seba. Uspokojoval ju iba akt nákupu. Svoje konanie nedokázala ovládnuť. Teraz jej hrozí vysoký trest odňatia slobody. V jednom prípade sa chorobné nakupovanie prejavilo ako príznak sprevádzajúci rýchlu demenciu, keď sa významne sťažilo subjektívne posudzovanie, čo je potrebné a čo nie je a narušená pamäť to ešte skomplikovala (pacientka zabudla, že si tú vec kúpila pred hodinou). V inom prípade sa ako dôvod ukázal rastúci mozgový nádor,“ opisuje svoje skúsenosti MUDr. Cimický.

Dá sa „nakupovanie“ liečiť?
„Terapia závisí od toho, prečo vznikla mánia. Inak sa bude liečiť osoba, ktorá sa takto prejavuje, pretože je inak somaticky chorá, inak človek, ktorý je len rozmaznaný a nedisciplinovaný a nepozná hodnotu peňazí, ani nevie vhodne vyberať. Všeobecne sa dá ponúknuť zníženie vnútorného emočného napätia, ktoré núti k takému konaniu, napríklad ľahkými liekmi proti úzkosti (anxiolytiká), k prípadom sa však dostávame až vtedy, keď ľuďom v okolí postihnutého jeho konanie začne pripadať ako nenormálne, a preto hľadajú pomoc u odborníka,“ dodáva známy psychiater.

Ak teda cítime, že naše nakupovanie naberá nebezpečné obrátky, je vraj dobré chodiť do obchodných centier cielene a na krátko. Nakúpiť len dopredu stanovený sortiment a veľmi sa tam nezdržiavať, pretože je tu nebezpečenstvo, že nám padne do oka mnoho ďalších lákadiel, teda aj veci, ktoré vôbec nepotrebujeme. Deti by sme mali takisto chrániť pred podobným šialenstvom. Jednoducho ich miesto na nákup zobrať za kultúrou alebo do prírody. Ale to sú rady, ktoré sme už iste počuli veľakrát.

12. 2. 2009 |

Naposledy navštívené