23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

Najmenšie deti na prednom sedadle = veľké nebezpečenstvo

Mnoho rodičov by rado vozilo svoje najmenšie deti na sedadle spolujazdca, aby na ne dobre videli.

Babyweb vo svojom rozsiahlom Sprievodcovi používaním autosedačiek pred takýmto počínaním varuje, lebo v prípade kolízie a aktívneho airbagu hrozí bábätku smrteľné zranenie. Najnovší test rakúskeho autoklubu OAMTC tieto obavy potvrdzuje, keď vymenúvava, aké poranenia môže nesprávne použitá detská autosedačka na sedadle spolujazdca spôsobiť: odreniny, popáleniny, zlomeniny kostí, poranenie hlavy, krku a chrbtice.

Dôvodom testovania bolo zistiť, aké bezpečné je pre najmenšie dieťa sedadlo spolujazdca a akú rolu pri tom zohráva airbag. Výsledok: pre najmenšie bábätká prevážané v tzv. kolískach proti smeru jazdy je zapnutý airbag životu nebezpečný. Pre väčšie sedačky upevnené v smere jazdy je zásadný dostatočný odstup od airbagu, na ktorom záleží, či dieťa dobre ochráni, alebo bude veľkým nebezpečenstvom.

„Kolíska“ proti smeru jazdy (bábätká od narodenia približne do 1 roka)
Crashtest prebiehal podľa rovnakého scenára – simuloval čelný náraz pri rýchlosti 64 km/hod. a zisťovalo sa, aké následky bude mať náraz pre dieťa upevnené v autosedačke typu „kolíska“ (proti smeru jazdy) v prípade zapnutého a vypnutého airbagu.

Pri vypnutom airbagu je dieťa v sedačke tak dobre chránené, že mu náraz nespôsobí žiadne zranenia.
Úplne opačne však dopadli testy v prípade, že je airbag na sedadle spolujazdca zapnutý: vystrelený airbag pritlačil sedačku do spolujazdcovho sedadla. „Dieťa by utrpelo s najväčšou pravdepodobnosťou smrteľné poranenia hlavy a krku,“ uvádzajú v hodnotení technici z rakúskeho autoklubu OAMTC.

Smrteľné zranenia má pritom na svedomí práve sila nafukujúceho sa airbagu a podľa odborníkov je jedno, akým spôsobom je sedačka k sedadlu voza pripútaná. Ani revolučný isofix v tomto prípade nič nezmôže.
Navyše tieto zranenia hrozia deťom aj pri nehodách v malých rýchlostiach. Airbagy sa totiž nafukujú už pri rýchlosti 30 km/hod.

Pozrite sa na video z testu.

Autosedačka pre deti 1 – 3 rokov: čo najďalej od palubnej dosky
Tu odborníci testovali väčšie autosedačky, do ktorých sa pripevňujú ročné a staršie deti už v smere jazdy. Cieľom bolo zistiť, akú úlohu hrá vzdialenosť dieťaťa v autosedačke od airbagu.

Výsledok: airbag plní svoj účel absolútne v prípade, že dieťa je v dostatočnej vzdialenosti od airbagu, teda sedadlo spolujazdca je posunuté dozadu k zadnému sedadlu. Dieťa je tak vo väčšom bezpečí, než keď je airbag vypnutý.

V prípade, že je však odstup od palubnej dosky minimálny (teda sedadlo spolujazdca a aj autosedačka dosť vpredu), predstavuje nafukujúci sa airbag reálne nebezpečenstvo pre tvár dieťaťa. Dochádza k popáleninám z horúceho plynu v airbagu, objavujú sa odreniny a najhoršom prípade aj zlomeniny.

Ešte horšie následky hrozia v prípade, keď sú nohy dieťaťa v blízkosti nafukujúceho sa airbagu (napríklad, keď ich dieťa má na palubnej doske). Airbag v tomto prípade nohy podoberie a hrozia vážne poranenia chrbtice. Aj tu stačí náraz v rýchlosti 30 km/hod., keď sa už aktivuje airbag.

Ako vypnúť airbag
Testy autoklubov ukázali, aké dôležité je vypnúť čelný airbag spolujazdca hlavne pri prevoze najmenších detí v protismernej sedačke na prednom sedadle.
Niektoré autá ponúkajú jednoduchú deaktiváciu kľúčom zo skrinky zapaľovania. Pri ostatných značkách nezostáva nič iné, než dať si airbag vypnúť v servise.
Lacnejšie škodovky majú deaktiváciu airbagu ako súčasť príplatkovej výbavy. Pri Fabii a Roomsteri stojí okolo 50 eur, Škody Octavia, Yeti a Superb majú už vypnuteľný airbag v základnej výbave.

Dobrá správa na koniec
Testy autoklubov priniesli dobrú správu o bočných nafukovacích vakoch. Deti v sedačkách nijak neohrozujú.

Videá z testu Videa z testu najdete nájdete tu

Súvisiace články:
Ktorá autosedačka je tá správna
Ako vybrať tú správnu autosedačku

Zdroj: Redakcia Babywebu, Rakúsky autoklub OAMTC a www.autembezpecne.cz

9. 1. 2010 |

Naposledy navštívené