Najčastejšie mýty a omyly v súvislosti s detskou obezitou

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Obezita u detí býva často podceňovaná s tým, že z toho vyrastie, že je to vlastne roztomilé, prípadne, že aspoň vidno, že sú náš Tomáško, Anička alebo Ferko zdraví a spokojní. To sú len niektoré zo zásadných omylov, ktoré sú medzi ľuďmi rozšírené. Ako to v skutočnosti je?

1. mýtus: Vyššia hmotnosť je symbolom zdravia a blahobytu

Nazrime do minulosti dávno i relatívne nedávno minulej. Ak sa pozrieme na obrazy barokových majstrov, uvidíme „kypré“ postavy. Stačí si však prezrieť aj detské knižky našich babičiek, kde sa na vás z obálok usmievajú rozkošné bucľaté deti. Pre generáciu (aspoň pre jej časť), ktoré zažili núdzu, ešte stále platí priama úmera medzi kilogramami, zdravím a blahobytom. Takže nie div, že babička bude vnúčaťu ponúkať jedlo a maškrty navyše, aby netrpelo nedostatkom.

2. mýtus: Pozri sa na Švejka

Okolie má obezitu veľmi často spojenú s dobrou náladou a tučných ľudí považuje za „pohoďákov“. Pravý opak je však pravdou. Obézne dieťa je vrstovníkmi vnímané veľmi negatívne, často ho prijímajú horšie ako dieťa s telesným či mentálnym postihnutím. Takéto dieťa sa dostáva do izolácie, trpí pocitmi menejcennosti. Je dokázané, že obézni jedinci majú vyššie sklony napríklad k depresiám.

3. mýtus: Veď z toho vyrastie

Ďalší veľmi rozšírený mýtus. Ak sa pozrieme na vývoj BMI (body mass index, index telesnej hmotnosti) v detskom veku, vidíme, že po vzostupe v prvom roku života prechodne klesá a znovu začína stúpať medzi piatym a siedmym rokom života. Pravdou je, že nie všetky obézne deti zostanú obéznymi až do dospelosti. Fakt je však ten, že väčšina z nich si svoju nadmernú hmotnosť do dospelosti skutočne prinesie. Preto je nutné zabrániť rozvoju obezity už v detskom veku. Čím skôr sa začne so zmenami životného štýlu dieťaťa, tým lepšie.

Prečítajte si aj:

• Aká má byť detská strava
• Nechcete mať obézne dieťa? Vieme, ako na to

4. mýtus: Nebudem trestať dieťa tým, že nedostane za odmenu zmrzlinu

Zmrzlina (alebo iná sladkosť) sa, samozrejme, môže z času na čas objaviť v jedálnom lístku každého dieťaťa, nemala by však byť spájaná s odmenou alebo, naopak, „náplasťou“ na bolesť. Za odmenu môže dieťa dostať plno iných vecí, po ktorých prirodzene túži, či už je to výlet, kniha, návšteva kina, hračka, CD a pod.

5. mýtus: Máš kilogramy navyše, budeš držať diétu

Pre mnohých ľudí je symbolom chudnutia nejaká veľmi prísna rozplánovaná diéta (najlepšie z radu diét publikovaných v časopisoch a na internete) alebo „hladovka“. Tieto diéty však bývajú nevyvážené a hrozí riziko, že vyvíjajúcemu sa detskému organizmu bude niektorá z potrebných živín chýbať. Ľudský organizmus potrebuje v strave prijímať všetky potrebné živiny v primeranom množstve.

Okrem toho podobnú diétu vydrží človek spravidla držať týždeň-dva, maximálne tri a potom sa vracia k svojmu obvyklému spôsobu stravovania, pri ktorom na hmotnosti priberal. Pri snahe o úpravu životného štýlu dieťaťa je nutné dodržiavať pravidelný stravovací režim – t. j. podávať jedlo 5-6-krát denne, strava by mala zostať pestrá a vyvážená. Je pritom nutné mať na pamäti, že zmeny by mali prebiehať postupne, pozvoľna a nenásilne.

Text pripravila:

MUDr. Jitka Kytnarová,
ambulancia detskej endokrinológie, diabetológie a obezitológie
Klinika detského a dorastového lekárstva VFN a 1. LF UK

Na Babywebe tiež nájdete:

Príčiny obezity detí: Kde sa berú?
Tichý zabijak miluje soľ
Riešite doma problémy s jedlom? Chce to trpezlivosť

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist