24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Mýtus o adopcii homosexuálnymi pármi

Po prečítaní článku „Adopcia homosexuálnymi pármi“ mi nedá, aby som sa k pár veciam nevyjadrila. Som obyčajná čitateľka babyweb.sk a nestojím za žiadnou organizáciou alebo združením, preto chápte tento názor ako čiste osobný. Aj keď samotný článok vyznieva veľmi pozitívne a všetci odborníci sa vyjadrili pre adopciu, dúfam, že sa mi podarí pár nedorozumení osvetliť, a najmä nastoliť nové (aj keď možno provokatívne) otázky, ktoré sa týkajú danej problematiky. Takisto nechcem obhajovať jednu alebo druhú stranu veci.
foto: istock.com

Prečo nie iná adopcia?

Je zaujímavé, že vždy, keď sa hovorí o adopcii homosexuálnymi pármi, myslí sa tým, a to predovšetkým zo strany heterosexuálnej väčšiny, adopcia z kojeneckých alebo detských domovov. Prečo nikoho nenapadne iná možnosť?! Osobne poznám mnoho homosexuálnych párov, ktorí sú biologickými rodičmi svojich detí.

Spoločnosť rada zatvára oči pred tým, že homosexuálovia deti mali, majú a aj mať budú, bez štrukturálneho posvätenia od väčšinovej spoločnosti. Problémom však je, že partner/ka, ktorý/á sa o dieťa stará, živí ho, prebaľuje, kŕmi, hrá sa s ním, vodí ho do škôlky, ale nie je jeho biologickým rodičom, si toto dieťa nemôže osvojiť. Môže ho dostať do pestúnskej starostlivosti alebo sa stať jeho poručníkom, ale jedine v tom prípade, že sa so svojím partnerom alebo partnerkou registruje. Myslím, že prvotne by sa mala riešiť táto problematika. V tomto prípade hovorím o Českej republike, na Slovensku sa nám o niečom takom môže len snívať.

Je adopcia „odložených“ detí jedinou cestou?

Väčšinová heterosexuálna spoločnosť žije v miernej ilúzii, ak si myslí, že toto je pre homosexuálov jediný možný spôsob, ako mať dieťa, a hlavne, že po tom najviac túžia. Existuje mnoho rôznych riešení a je pravdou, že lesby to majú jednoduchšie ako gayovia. Domnievam sa, že adopcia dieťaťa z detského domova príde na rad až v tom prípade, ak zlyhajú všetky iné možnosti, a to sa týka heterosexuálnych, ako aj homosexuálnych párov. Ich premýšľanie je v tomto podobné. Dobrovoľne sa nevydajú na dlhú cestu byrokratickým podsvetím. Samozrejme existujú páry, ktoré v adopcii vidia hlbší zmysel ako väčšina, a idú do toho i napriek všetkým prekážkam a aj bez toho, aby sa vôbec pokúsili o „svoje“ biologické dieťa.

Ako sa homosexuál stane rodičom?

Homosexuál sa rodičom nestane náhodou – „ups, šmyklo sa nám“ - ale po dlhom váhaní a rozhodovaní sa. Tým vôbec nechcem povedať, že je to u heterosexuálnych párov bežný spôsob, ako prísť k dieťaťu.

Homosexuálne páry si takéto rozhodnutie musia veľmi dobre premyslieť a zodpovedať otázky, ktorými sa heterosexuálny pár vôbec nezaoberá. Akým spôsobom to urobíme? Ako bude reagovať okolie? Máme na nekonečné obhajovanie dosť sily a odvahy? Máme v blízkom okolí človeka, ktorý bude pre dieťa vzorom (u lesieb muž, u gayov žena)? Máme na to dosť finančných prostriedkov (priemerne nižšie platy u žien sú známou vecou)? Na tieto a ďalšie otázky musí homosexuálny pár nájsť odpovede predtým, než sa na cestu rodičov vydá. Myslím si, že práve tento fakt, je dobrým predpokladom k tomu, aby sa z nich stali dobrí rodičia, nech to znamená čokoľvek.

Deti homosexuálov

Na západe existuje mnoho výskumov, ktoré poukazujú na to, že deti homosexuálov sú v priemere otvorenejšie a vnímavejšie ako deti heterosexuálov (napríklad: Sawatzki, Birgit (2004): Que(e)r zur Familie. Lebensentwürfe lesbischer Mütter. Marburg). Bohužiaľ v našich zemepisných šírkach neexistuje žiadna takáto štúdia a tieto rodiny sú skoro neviditeľné, pretože sa aj tak trochu boja zviditeľnenia. Majú svoj okruh známych, u ktorých nájdu pochopenie. Dieťaťu sa neubližuje tým, že má dve mamy alebo dvoch otcov, ale tým, že sa jeho okolie na neho díva pomedzi prsty a spochybňuje miesto, v ktorom sa cíti bezpečne.

Reakcia na Mgr. Martina Prokeša

Na záver by som sa rada vyjadrila k slovám Mgr. Prokeša. On sám je za adopciu, avšak niekde medzi jeho riadkami cítim pomýlenú logiku argumentu, vlastne jeho argumentu vôbec nerozumiem. Homosexuálovia by mali mať právo adoptovať deti z detských domovov, pretože je ich tam veľa a „normálna“, tj. heterosexuálna, spoločnosť nemá o ne záujem, keďže ide o rómske alebo akokoľvek postihnuté deti.

Znamená to, a že homosexuálne páry by o takéto deti mali záujem, pretože je to pre nich jediná cesta??? Znamená to, teraz schválne preháňam, že ľudia „druhej“ kategórie by mali mať právo osvojovať si deti „druhej“ kategórie??? Majú právo len na to, čo heterosexuálna spoločnosť odmieta???

Som presvedčená o tom, že ak sa niekto rozhodne osvojiť si napríklad postihnuté dieťa, stojí to veľa premýšľania a úsilia. Pred takými ľudmi sa hlboko klaniam a obdivujem ich. Nemyslím si však, že umožnením homosexuálom adoptovať deti z detských domovov, sa ich budovy navždy vyprázdnia a táto problematika sa stane minulosťou. Ak má byť toto argument pre adopciu, tak mu chýba logika a neobstojí pred kritikou.

Možno ide len o požiadavku na zrovnoprávnenie

Hľadajme preto iné dôvody, prečo homosexuálom umožniť adopciu detí z detských či kojeneckých domovov. Čo ak to je úplne jednoduché a ich požiadavka na adopciu je len poukázaním na to, že chcú mať rovnaké povinnosti a práva ako väčšinová heterosexuálna spoločnosť?! Myšlienka, že po povolení adopcie budú pred detskými domovmi nedočkavo stáť fronty „teplošov“, je pomýlená, takisto ako predstava, že homosexuálny pár len deprivuje už aj tak deprivované dieťa z domova.

Boj za alebo proti adopciám mi pripomína boj za volebné práva žien, ktorý sa odohrával na pôde „normálnosti“ a „prirodzenosti“, kde o všetkom rozhodovala mužská spoločnosť. Československo patrilo medzi prvé krajiny, ktoré ženám umožnili voliť (v roku 1919), tak snáď nezaspíme ani v tejto veci, ako kedysi zaspalo Švajčiarsko, kde sa ženy tohto práva dočkali až v roku 1971."

Mira

Na Babywebe tiež nájdete:

Adopcia homosexuálnymi pármi?
Diskusiu o adopcii homosexuálnymi pármi
Osvojenie dieťaťa
Máme pre vás dievčatko

25. 8. 2010 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk
Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobry den, 

Podam vysvetlenie k sexualnej orientacii.

Sex orientacia je vrodena zalezitost. Prichadza na svet spolu s clovekom. Hoci by to niektori radi poculi, nie je pravda, ze vznikne na zaklade nejakej traumy (rozvod, zneuzitie,...). Toto sa nam snazi nahovorit jedna z diskutujucich. Ak by maka tato osoba pravdu, tak ludia by sa rodili bez sexualnej orientacie a ta by sa v priebehu ich zivota formovala. To ale podla sucasnych psychiatricko-sexuologickych poznatkov nie je pravda.

Tato teoria ma este jednu velku slabinu. Vela klientov, ktori pridu sami alebo s rodicom, ma vynikajucu rodinnu anamnezu a napriek tomu su gay. A na druhej strane, vela klientov so zlou anamnezou v rodine (otec bije, matka pije, zivot na podpore, tyranie az zneuzitie), po pozorovani a vysetreni vykazuju charakteristiky heterosexuality. Akurat maju castejsie psychicke poruchy. Takze zaver je, ze teoria pisatelky nedokaze vysvetlit ani len tretinu pripadov homosexualneho spravania.

 

Este sa vratme k tym homosexualom, ktori maju deti. Hoci je sex orientacia vrodena, moze byt ukryta pred vedomim, je teda v podvedomi. Clovek ju nevnima, pretoze je prikryta ocakaviami druhych, hanbou, normami okolia a pod. Preto v praxi neraz mame klienta, ktory sa cuduje - ved som 15 rokov zenaty, mam 2 deti, preco teraz tuzim byt s muzom? Ked odkryvame minulost, zistujeme, ze konal podla ocakavani druhych, resp aj to, ze k manzelke sice citil isty druh lasky, avsak to, co citi k muzovi je ovela intenzivnejsie, ozajstnejsie a autentickejsie.

 

Bohuzial, musime robit aj takuto osvetu, pretoze ludia maju vela predsudkov. Neviem si predstavit, ako by napr. dana pisatelka zaobchadzala so svojim dietatom, keby bolo gay / lesba. Mozno by to bol jeden z dalsich klientov v ambulancii.

 

Sexualna orientacia je vrodena, nemeni sa vplyvom udalosti, ale dokaze cloveka prekvapit, ked vystupi z nevedomeho ja. Urcite ju ludia nepredstieraju a tiez si ju nevyberaju. Respektujme, prosim, odlisnosti v sexualite.

Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Velmi ma zaraza nazor uzivatelky, ze mnohi homosexualitu predstieraju, aby boli zaujimavi.

Zivot homosexualna na Slovensku je velmi narocny a stresujuci. U menej odolnych jedincov vyvolava aj rozne psychicke hodnoty, zacnime uz len znizenym sebahodnotenim atd.

Napriek velkemu tlaku vsak mnohi gayovia svoj zivot dostanu pod kontrolu a buduju hodnotne a laskyplne vztahy. Na druhej strane, su tu aj castesie pripady samovrazd.

 

Preto mi je nejasne, preco by chcel clovek svoju homosexualitu predstierat. Nezaklada sa to na skutocnosti, ktore zazivam vo svojej praxi.

Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Asi musime byt aktualnejsi.

Vedci sa priklanaju dnes k tomu, ze homosexualita nie je zapricinena vychovou a ze sexualna orientacia sa neda vsepit nejakym vzorom. Skor sa spominaju zmeny v chromozomalnom vyvoji v priebehu tehotenstva. Plus si dovolim reagovat na "vysoku odbornost" tuto pisatelky, ze kto ma dieta, tak svoju orientaciu predstiera a chce byt zaujimavy. Takze vazena, homosexual je ten, kto je trvalo citovo i fyzicky pritahovany k rovnakemu pohlaviu. Preto uz nehovorime o homosexualite lebo ta zdoraznuje len sex a preto hovorime o homofilii, kedze ide o uprimnu a nefalsovanu naklonnost k rovnakemu pohlaviu.

Ked sa pytame gayov, ci chcu mat deti, resp. Preco uz maju deti, dozvedame sa hlavne:

1. Najprv som mal dieta, az tak som zistil, kto naozaj som

2. Chcem mat dieta, aby po mne nieco ostalo, resp. Chcem zastavat ulohu rodica

3. Nechcem mat ziadne dieta z roznych dovodov

Treba este povedat, ze clovek, ktory ma dieta, tym nevyjadruje svoju sexualnu orientaciu, ale ine potreby. A tiez treba povedat, ze homosexualita je vynata zo zoznamu chorob nie kvoli demonstraciam, ale kvoli tomu, ze za dnes povazuje za jednu z prirodzenych foriem sexuality ludskeho druhu.

V niektorych statoch adopcia zo strany rovnakopohlavnych parov funguje, a dovolim si tvrdit, ze tam viedli fundovanejsiu vedecku debatu ako u nas.

Na druhej strane, u nas sa tato otazka silne zvelicuje. V rozhovoroch s glbti ludmi som nikdy neznamenal zvyseny dopyt o adopciu. Skor je to povazovane za sekundarnu vec, pret prioritu ma skor registrovane partnerstvo.

Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Doposiaľ neexistuje žiadny dôkaz o tom, že homosexualita je vrodená.
Možno povedať, že homosexuálna orientácia vzniká ako následok súhry viacerých faktorov, nikdy nie iba jedného. Mnohí odborníci sa zhodujú v tom, že veľkú úlohu zohráva práve dysfunkčné rodinné prostredie, sexuálne zneužitie v detstve alebo sklamanie v láske. Rovnako tiež platí, že ak v pubertálnom veku mladý človek objaví pocity erotickej, či sexuálnej príťažlivosti k rovnakému pohlaviu, nemusí to znamenať, že sa jedná o homosexualitu. Tieto pocity môžu odznievaním puberty odznieť, v žiadnom prípade sa nemusí jednať o stav trvalý. Môže to súvisieť napríklad aj s intenzívnym zážitok z detstva, ktorý vybudoval v jeho prirodzenom sexuálnom vývoji bariéru, vzbudil záujem o vlastné telo a tak aj záujem o ľudí rovnakého pohlavia.

Homosexualita ako medicínska diagnóza bola vylúčená z desiatej edície Medzinárodnej klasifikácie chorôb dňom 1.1.1993 (MKCH-10). (Dovtedy bola vedená v rámci kapitoly V - Duševné poruchy ako: „Výlučná, alebo prevládajúca náklonnosť k osobám toho istého pohlavia, s pohlavným stykom alebo bez neho“ – diagnóza 302.0 .)K vylúčeniu došlo pod vplyvom Americkej psychiatrickej asociácie (APA), ktorá v roku 1973 odstránila diagnózu homosexuality z diagnostického manuálu chorôb. Viacerí predstavitelia APA, ktorí za týmto krokom stoja dnes toto rozhodnutie nepovažujú za správne a priznávajú jeho politické pozadie. „Odpatologizovanie“ homosexuality sa uskutočnilo potom, čo aktivisti gay hnutí násilne prerušili niekoľko stretnutí APA na začiatku 70. rokov 20. storočia.1/ Tomuto kroku nepredchádzala žiadna seriózna vedecká diskusia.

Pre svoj zdravý vývin potrebuje chlapec kladný mužský vzor otca, aby sa identifikoval so svojou mužskosťou, aby zistil, aký je muž a potrebuje matku, aby sa naučil integrovať s druhým pohlavím. Podobne aj dievča potrebuje kladný ženský vzor, aby sa identifikovalo so svojou ženskosťou a otca, ktorý svojim pozitívnym prístupom k dcére ovplyvňuje jej sebaúctu a sebavedomie. Rodič je pre nich ako model mužskej či ženskej role veľmi významný. Vzťah rodičov podáva dieťaťu obraz o vzťahu muža a ženy, teda komplementárny model správania dvoch pohlavných pólov zastúpených v prírode aono prirodzene tento model preberá ako normu pre partnerský budúci život. Deti napodobňujú prejavy takého správania, ktoré vidia u rodičov. Rodičovská dvojica má tak pre dieťa nezastupiteľný význam.
Adopcia detí homosexuálnymi pármi je nevhodná nie preto, že by homosexuálne orientovaný človek nebol schopný mať dieťa rád, ale preto, že pre dobro dieťaťa sú nevyhnutní obaja: muž i žena, otec i matka.
Príklad: Nikto neprišiel s myšlienkou vyžadovať právo na videnie pre slepých. Nie, že by im niekto chcel toto právo uprieť, ale preto, že toho nie sú schopní. 

Toto su oficialne vyhlasenia a nazory odbornikov na homosexualitu.

Obrázok používateľa

A ty si odbornik?

Obrázok používateľa

Myslím si, že adopcia dieťaťa homosexuálnym párom by nemala byť povolená. Dieťa potrebuje mať pre správny vývin mužský aj ženský vzor, čo v tomto prípade nie je splnené. Pokiaľ jeden z páru už má vlastné dieťa, potom je vysoko pravdepodobné, že nie je homosexuál a svoju orientáciu iba predstiera, ako to robia dnes mnohí, aby boli niečím zaujímaví. A nakoniec, žiaden odborník nemôže byť za adopciu detí homosexuálnymi pármi. Ak je za, potom to nie je v žiadnom prípade odborník.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené