25. 5. 2017  |  Meniny: Urban

Myómy a riziko neplodnosti

Nezhubné nádory hladkej svaloviny maternice je možné s pomocou odborníkov odstrániť a vyliečiť, existujú tu však isté riziká napr. neplodnosť, ktorým je nutné predísť.

Myómy postihujú až 40% žien mladších ako 50 rokov. Niekedy sú bez príznakov, inokedy narastú do podstatnej veľkosti, znetvoria maternicu a spôsobia rad ťažkostí. Typickým príznakom výskytu myómov je silné, eventuálne predĺžené menštruačné krvácanie a pocit plného podbruška. Dôsledkom tohto ochorenia potom môže byť neplodnosť, potrat, komplikácie v tehotenstve a pri pôrode. Viac informácií k téme poskytne odborný web www.myomy.cz.

Liečba a neplodnosť spojená s pooperačnými zrastami
Myómy sa odstraňujú operačne. Odstránenie maternice, ktoré nie je možné urobiť u pacientok plánujúcich graviditu, vedia všetky gynekologické pracoviská. Menej rozsiahle nálezy sa odstraňujú laparoskopicky. Najnovšou metódou sú potom špecializované zákroky, kedy sa zamedzí prívodu krvi do myómu a ten sám odumrie. Tieto zákroky sú nádejou na zachovanie maternice u vybraných prípadov žien, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu podstúpiť štandardnú operáciu.

Jednou z najčastejších pooperačných komplikácií, a pri operácii myómov nevynímajúc, sú zrasty. Vznikajú prilepením hladkých tkanív jednotlivých orgánov k sebe počas 3-5 dní po operácii. Po otvorenej operácii sú zrasty prítomné takmer u všetkých pacientok, po laparoskopii u väčšiny z nich. Nemusia sa prejaviť, ale môžu s nimi byť spojené ťažkosti, ako bolesti v podbrušku, nepriechodnosť čriev, komplikácie pri následných operáciách a neplodnosť (zrasty zmenia anatómiu vajcovodov a tie potom nie sú schopné plniť svoju transportnú funkciu).

Najnovšou nádejou pre pacientky podstupujúce gynekologickú operáciu je protizrastový prostriedok Hyalobarrier gel, ktorý sa nanáša na záver operácie na miesta ohrozené vytvorením zrastov, kde mechanicky zabráni ich vzniku a po 7 dňoch sa bez zvyškom vstrebe. Poraďte sa so svojim operatérom o možnosti jeho využitia, ďalšie otázky na túto tému zodpovie web www.zrasty.sk.

Tento článok je komerčnou prezentáciou.

20. 9. 2010 |

Naposledy navštívené