28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Možnosť voľby

Pôrodom sa tehotenstvo končí, no čo je oveľa dôležitejšie, začína sa nový život. Súčasťou pôrodu sa v súčasnosti často stáva aj odber pupočníkovej krvi.

K týmto odberom sa vyjadrila aj Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť, ktorá vydala stanovisko, že považuje odber pupočníkovej krvi pri pôrode za bezpečný, nezaťažujúci nijak rodičku ani dieťa. Od júla si môžu rodičia vybrať z dvoch typov odberu.

Veľké nádeje: Možnosť odberu pupočníkovej krvi ponúkajú všetky slovenské pôrodnice. Je bezbolestný, bezpečný a zo strany rodičov žiadaný. Zoznam ochorení liečiteľných pupočníkovou krvou sa neustále rozširuje, už je ich viac než 80. Momentálne sa na terapeutické účely využívajú najmä krvotvorné kmeňové bunky. Podľa odborníkov však budúcnosť bude patriť regeneratívnej medicíne, ktorá dokáže opraviť poškodené tkanivá pomocou vlastných kmeňových buniek. Pupočníková krv je výnimočná v tom, že obsahuje unikátne kmeňové bunky, z ktorých sa diferencujú rôzne typy tkanív.

Efektívne techniky: Na Slovensku sa pupočníková krv odoberá od roku 2002. Postupne sa pôrodníci zdokonaľovali v technike odberu a zároveň sa vyvinuli aj nové techniky, ktoré zvyšujú výťažnosť pupočníkovej krvi, a teda aj kmeňových buniek, kvôli ktorým sa táto krv odoberá. Od 1. 7. 2011 majú rodičia možnosť vybrať si z dvoch typov odberu pupočníkovej krvi, ktoré sa líšia predovšetkým technikou odberu. Buď sa rozhodnú pre štandardný, alebo prémiový odber. Ak sa budúca mamička rozhodne darovať pupočníkovú krv, v tom prípade sa robí automaticky prémiový odber.

Štandard odber – 690 eur
• Odber z pupočnej šnúry do vaku
• Štandardná kvalita transplantátu
• Zamrazenie a uskladnenie v jednom vaku

Pupočníková krv sa odoberá štandardným spôsobom, ktorý sa vykonával doteraz. Odber je realizovaný do odberového vaku napichnutím pupočnej šnúry po jej prestrihnutí a zasvorkovaní. Potom sa odobratá krv spracuje v laboratóriu a uskladňuje sa v jednom zmrazovacom vaku spolu so vzorkami, ktoré sú určené na vyšetrenia pred potenciálnym použitím pupočníkovej krvi. Odobratá, spracovaná a zamrazená krv má zachované všetky kvalitatívne ukazovatele.

Prémium odber – 890 eur
• Odber z pupočnej šnúry a placenty (odber do vaku a striekačiek)
• V priemere o 30 % viac krvotvorných kmeňových buniek
• Maximálna dosiahnuteľná kvalita transplantátu
• Zamrazenie a uskladnenie vo dvoch vakoch
Odber je technicky i časovo náročnejší, pretože pupočníková krv sa odoberá nielen do vaku z pupočnej šnúry, ale do striekačiek sa získava aj krv z placenty. Týmto úkonom sa podarí odobrať väčšie množstvo pupočníkovej krvi, ktorá obsahuje až o 30 % viac krvotvorných kmeňových buniek. Aj samotné spracovanie krvi je komplikovanejšie. Krv z vaku a striekačiek sa v laboratóriu spracováva samostatne a je uskladnená vo dvoch vakoch (samostatne krv z vaku a samostatne krv zo striekačiek) spolu s potrebnými vzorkami.

Klientkam, ktoré sa zaregistrovali na odber pupočníkovej krvi pre svoje dieťa pred 1. 7. 2011, ale ešte neporodili, zostáva v platnosti pôvodná zmluva. Ako bonus však získavajú Prémium odber v hodnote 890 eur za pôvodnú cenu 826 eur. V prípade, že si uplatnili zľavy, budú im zachované. Tento typ odberu je potrebné nahlásiť pôrodníkovi pred odberom.

9. 8. 2011 | Lucie Viturková

Naposledy navštívené