Moderné látkové plienky

Látkové plienky, tak to už tu raz bolo! Žeby sa história opakovala?

Keď vášmu okoliu oznámite, že uvažujete o používaní látkových plienok, reakcie čakajte rôzne. Každému sa pred očami vynorí predstava o každodennom žehlení a vyváraní. Nemusí to však tak byť.

Predsudky o látkových plienkach

Často sa stretneme s názorom, že látkové plienky sú krokom späť. Veď koľko úľavy priniesli jednorazové. V tom čase by si len málokto pomyslel, že sa k nim bude chcieť niekto vrátiť.

„Mne by sa nechcelo.“ Okolie má predstavu, že používanie látkových plienok znamená aj veľa práce navyše. Pri mnohých typoch látkových plienok je však jediný rozdiel v tom, že ich namiesto do koša hodíte do pračky. Netreba ich dokonca ani žehliť.

„Asi sú na tom finančne zle.“ Predstava o veľkom šetrení je tiež trošku skreslená. Používaním látkových plienok síce ušetríte, ale počiatočná investícia skutočne nie je malá. Môže sa vyšplhať aj na 300 eur, v závislosti od typu a značky plienok, ktorú sa rozhodnete používať.

„Látkové plienky sa ľahko precikajú.“ Na trhu je veľké množstvo látkových plienok, ktoré sú schopné udržať aj veľké množstvo moču. Používajú sa hlavne na noc, ale nič vám nebráni ich používať aj pri dlhších prechádzkach či návštevách.

Prečo látkovať?

• Ekologické dôvody sú jednoznačné. Jednorazové plienky sú z ťažko rozložiteľných materiálov a množstvo tohto odpadu je neuveriteľné. Kým sa bábätko naučí chodiť na nočník, jeho kôpka odpadu váži až jednu tonu.
• Zdravý zadoček bez chemikálií. Predstavte si, že by ste vy nosili hygienické vložky 2 roky vkuse. No predstava nič moc. Jednorazové plienky majú totiž veľmi podobné zloženie.
• Deti sa rýchlejšie naučia chodiť na nočník. Dôvodov je viacero. Jednak dieťa cíti, že sa pocikalo. Tento pocit je dôležité zažiť, aby sa dieťa úspešne naučilo používať nočník. A druhým dôvodom je, že mamičky začnú s tréningom skôr, aby nemuseli toľko prať.
• Pri používaní látkových plienok sa dá ušetriť. Nie je to síce závratná položka, ale ak budete mať viac detí, začne to byť zaujímavá suma.
• Ak chcete ušetriť a ste zručná, môžete si látkové plienky ušiť sama. Na internete viete kúpiť všetok potrebný materiál od nepremokavých PUL látok, bambusového froté či lemovacích gumičiek. Látkovanie tak nadobudne úplne nový rozmer a stane sa vaším hobby.

Dôvody proti?

• O látkové plienky je náročná starostlivosť. Musia sa prať, prvé mesiace aj žehliť. Vlnené treba dokonca pravidelne impregnovať. A ešte k tomu aj dlho schnú. Áno, toto všetko je pravda a vyzerá to hrozivo. Pre tie maminy, ktoré sa do toho pustili, sa to však stalo bežnou rutinou.
• Vysoká prvotná investícia. Tak s tou je potrebné sa popasovať. Ak sa jej chcete vyhnúť, vyskúšajte bazár, alebo si plienky ušite.
• Časté prebaľovanie je potrebné, ale nemusíte sa naň pozerať ako na negatívum. Aj jednorazové plienky by sa mali meniť častejšie, ako to väčšina rodičov robí.
• Látkové plienky sú objemnejšie. Fanúšikovia látkovania aj tu vidia výhodu. Jednak v prirodzenom balení na široko a v tlmení pádov pri prvých chodiacich pokusoch.

Ak sa rozhodnete vyskúšať moderné látkové plienky, budúci týždeň čítajte „Látkové plienky – rozum do vrecka“. A ak ešte zvažujete, tak vás možno inšpirujeme 🙂

Na Babywebe tiež nájdete:

Koľko plienok potrebuje novorodenec?
Kam po plienky?
Ako skoncovať s plienkami? Tipy a triky

12.11.2013 10:50| autor: Eva Ondrášeková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist