Mikuláš naozaj existoval

Každý rok prichádza tento sviatok potešiť množstvo detí. Tie si večer vyčistia topánočky a netrpezlivo čakajú, či si v nich ráno niečo nájdu.

Deti tento sviatok milujú rovnako ako Vianoce. Do škôlok, či domácností ku nim každoročne prichádza Mikuláš, spolu s jeho pomocníkmi, anjelikom a čertom. Okrem kopy sladkostí, ktorú tým dobrým vždy prinesie, pôsobí spolu s čertom aj ako celkom dobrý výchovný prostriedok.

Odkiaľ pochádza?

Svätec Mikuláš naozaj existoval. Žil v Turecku, na začiatku nášho letopočtu. Už ako mladý bol široko ďaleko známy a povestný svojou štedrosťou a dobročinnosťou. Bol to ľudomil, ktorý všetok svoj majetok rozdal chudobným sirotám a vdovám, preto sa darčeky od Mikuláša tradujú do dnešných čias.

Neskôr sa stal biskupom v Myre (Južné Turecko). Vďaka svojej dobrej povesti sa stal patrónom obchodníkov, námorníkov, majiteľov záložní, voňavkárov, či lekárnikov. Dodnes je nesmierne obľúbený najmä v Rusku. Na Slovensku máme po ňom dokonca pomenované aj mestá Liptovský Mikuláš, či Borský Mikuláš. V Anglicku existuje mesto s názvom St. Nicholas a vo Francúzsku majú mestečko Saint Nicolas de Port, v ktorom je postavená nádherná katedrála, zasvätená práve Sv. Mikulášovi.

Záhadný jav

Svätec Mikuláš zomrel vo vysokom veku a bol pochovaný v kostole v Myre, odkiaľ boli jeho pozostatky prenesené do talianskeho Bari. Na tomto mieste bol na jeho počesť postavený kostol, kde dodnes prúdia tisíce návštevníkov a mesto sa tak vďaka Mikulášovi stalo známym.

Miesto jeho posledného odpočinku je však spojené aj s jedným záhadným javom. Z jeho hrobky totiž už po stáročia vyteká vonná látka, nazývaná Myrha. Tým sa dá vysvetliť aj jeho patronát nad voňavkármi. Svätý Mikuláš bol však najmä patrónom detí, z čoho vychádza samotný zvyk, obdarúvať v tento deň našich najmenších.

Mikuláš vo svete

Zárodky dnešného zvyku, podľa ktorého nosí Mikuláš deťom raz do roka darčeky v podobe sladkostí, vznikli paradoxne v Holandsku. Odtiaľ sa rozšírili až do Severnej Ameriky, kde ku bola ku mikuláškej povesti pripojená iná legenda, v ktorej čarodejník trestá zlé deti a tie dobré naopak odmeňuje darčekmi. Miešaním kultúr a národov sa napokon zvyk vyvinul tak, ako ho poznáme dnes. A síce, že Mikuláš chodí s anjelikom a čertom.

Každopádne je však táto legenda opradená rúškom tajomnosti. Na Slovensku je už dlhoročným zvykom, že si deti vyložia večer 5. decembra vyčistené topánočky buď do okna, alebo ku dverám. Ráno 6. decembra sa potom idú s obrovským očakávaním pozrieť, či im Mikuláš v ich čižmičkách niečo nechal.

Čítajte tiež:

Reklamná ikona

V kresťanskejšie založených a konzervatívnejších spoločenstvách má Mikuláš oblečený habit podobný tomu biskupskému – dlhé šatové oblečenie a na hlave biskupskú čiapku – mitru. No dnes, keď sa povie Mikuláš, každý si predstaví starého bradatého pána, kývajúceho z reklamy, v červeno-bielom oblečení, okuliarmi a červenou čiapkou s bielym lemovaním. Táto reklamná figúrka má však s jej pôvodcom už len málo spoločného. Svätý Mikuláš bol reálna historická postava, ktorá pomáhala všetkým navôkol.

Meno Mikuláš bolo najobľúbenejšie v 12. storočí, používa sa však dodnes, aj keď už nie tak často. Vznikli z neho odvodené mená, ktoré sa používajú po celom svete, ako napríklad: Colin, Nicolson, Nixon, Nikolaj, Nicola, či Nicolette. Mikuláš bol obľúbenou postavou aj v stredoveku a je mu zasvätených mnoho kostolov, najmä Gréckokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi.

5.12.2017 3:45| autor: Jana Vahančíková
Viac o téme: detioblečenie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist