Matky na pokraji zrútenia

Na internete kolovala nasledujúca scénka. Falošná personalistka sa pýta pri nábore záujemcov o prácu: „Budete na nohách celý deň, bez prestávok, často budete musieť v noci vstávať, a to všetko zadarmo. Kto z vás berie túto prácu?“ Neprihlási sa nikto. Pritom ide o „džob“, ktorý vykonáva miliarda žien na celom svete. Všetky matky.

O tom, aká je vyčerpávajúca je rola matky, ktorá chce byť zároveň dobrou partnerkou a ešte k tomu sa realizovať vo svojej profesii, sa netreba rozpisovať. Azda len malý detail. Vedci z univerzity v Pensylvánii merali hladinu kortizolu (stresový hormón, ktorý vzniká v kôre nadobličiek) dvom skupinám zloženým z mužov i zo žien. Jedni chodili do práce, druhí boli doma. Výsledky boli prekvapivé. Muži i ženy, ktorí nechodili do práce, mali vyššiu hladinu kortizolu ako druhá skupina. Boli teda viac vystavení stresu. „Na pracovisku dosiahnete pozitívne spätné väzby, čo prináša uspokojenie a motiváciu. Navyše je možné o probléme diskutovať s kolegami a nikto vás pri práci neustále nevyrušuje.

Naproti tomu ženy v domácnosti trpia chronickým nedostatkom uznania,“ hovorí v tejto súvislosti Marie-Laure Brossesová zo Svetového hnutia matiek. Pokiaľ si ženy chcú zachovať „zdravý rozum“ a podľa možnosti skĺbiť niekoľko svojich rol, mali by sa pokúsiť v tom svojom večnom behu zastaviť a skúsiť pár vecí robiť inak.

Stereotypy hodíme za hlavu

Všetko pre dieťa a pre rodinu. Po generácie sa od ženy očakávala obeť a svoj údel brala ako nemenný. Dodnes prežívajú názory, že žena, ktorá myslí na seba a neoddá sa naplno svojmu dieťaťu, je zlá matka. Napriek tomu by si však mala matka trúfnuť postaviť sa sama za seba a povedať si: Teraz budem robiť to, čo chcem ja. Nie je to o egoizme, ale ide o životne dôležitú potrebu dobiť baterky.

Nie je predsa možné byť večne „v službe“, celých 24 hodín. A stačí aj chvíľka, keď človek vypne, urobí si malú radosť, a hneď je lepšie. Každá žena to má inak: jedna vyrazí do prírody alebo pokojne relaxuje s knihou v ruke, iná si dá relaxačný kúpeľ a zájde si kúpiť niečo pekné. Taká chvíľa oddychu sa následne pozitívne vráti všetkým zúčastneným.

Anjelik je občas pekný lapaj

„Milovať svoje dieťa, to neznamená byť mu večne poruke, splniť mu každé želanie, často ešte skôr, ako ho vysloví,“ radia psychológovia. Samozrejme, u dojčaťa plne závislého od matky, ktoré potrebuje získať pocit bezpečia, je to niečo iné ako u väčšieho dieťaťa, ktoré si plačom vynucuje naplnenie svojich potrieb. Netreba hneď všetko nechať a letieť ich okamžite vyplniť. Naopak, malá frustrácia neuškodí, je akousi prípravnou fázou na väčšie sklamania, ktoré človeka v živote čakajú. Rodičia by sa mali naučiť hovoriť nie, inak s nimi dieťa bude „cvičiť“.

Neškodí tiež občas si od neho dať pauzu, vrátiť sa do sveta dospelých, kde sa podľa možnosti nebude preberať, či ich dieťa ešte nosí plienky. Celkom zdravé a prirodzené je uľaviť si, keď nám dieťa lezie na nervy. Potláčať negatívne pocity sa nevypláca. No uzdu svojich emócií môžeme popustiť pred dospelými, nikdy nie pred dieťaťom.

Na Babywebe tiež nájdete:

Nikto nie je dokonalý

Pred vami leží nekonečný zoznam toho, čo všetko máte urobiť. Je nekonečný rovnako ako zimná noc. Nech sa akokoľvek snažíte, položky na ňom nikdy nezmiznú, práve naopak. Človeka tak čoraz silnejšie opantáva pocit, že za nič nestojí. Taký zoznam je najlepšie hodiť za hlavu. A netrápiť sa napríklad tým, že sa mi napriek plánu ešte nepodarilo doma poriadne poupratovať.

Priestor, v ktorom žijú deti, nikdy nebude perfektne uprataný. A deň má iba 24 hodín, za ktoré sa dá stihnúť len niečo. Je tiež zbytočné trápiť sa pre to, že sa nám nedarí byť zároveň perfektnou matkou, úžasnou manželkou, zvodnou milenkou a ešte zvládať svoju profesiu. Dosiahnuť takýto cieľ jednoducho nie je v ľudských silách. Nedokonalosť, tá je však ľudská a prirodzená.

Vyšlime včas SOS

Partner, rodičia, opatrovateľka, tí všetci sa môžu zapojiť do starostlivosti o dieťa. Je len potrebné to naplánovať, rozdeliť úlohy. U väčších detí, ktoré treba sprevádzať na najrôznejšie krúžky, stojí za to sa spojiť s ostatnými matkami a rozdeliť si „služby“. Sociálne siete umožňujú rýchly a efektívny kontakt. Nové médiá ženám môžu značne uľahčiť život, či už ide o pátranie po informáciách, hľadanie rôznych služieb, konzultácie alebo výmenu skúseností. Treba len dať pozor na to, aby im ste im neprepadli viac, ako je žiaduce, a nevenovali sa im priebežne celý deň s pocitom, že týmto predsa dieťa nezanedbávate.

Poriadok doma, poriadok v živote

Pri zvládaní materských povinností by mohla pomôcť metóda japonskej koučky Marie Kondo, ktorej kniha o mágii upratovaním, ktorá vedie k zmene života (The Life-changing Magic of Tidying up) sa stala svetovým bestsellerom. Autorka dopodrobna rozoberá, ako sa zbavovať vecí, ako si vyčistiť priestor okolo seba a tým si „poupratovať“ v sebe a vytvoriť si podmienky na novú životnú etapu.

Usporadúvanie vecí v domácnosti vidí ako pomalý a uvedomelý proces, odohrávajúci sa krôčik za krôčikom, nie ako víchricu, pri ktorej nezostane kameň na kameni. „Pred vlastným upratovaním si musíme uvedomiť, do akej miery nám na tej-ktorej veci záleží, či by sme sa jej nemohli zbaviť. Ak si ju chceme ponechať, musíme mať jasno v tom, čo s ňou urobíme,“ radí Marie Kondo. Odporúča vziať každú vec do ruky a položiť si otázku, či nám spôsobuje radosť. Začať treba s oblečením, potom prejsť ku knihám, k písomnostiam, rôznym drobnostiam a končiť s predmetmi zviazanými nejakou spomienkou, ku ktorým máme citový vztah. Ak však chceme žiť v prítomnosti, nemali by sme sa príliš upínať na to, čo už je za nami.

11.5.2017 12:41| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist