Materská! Ako, kedy a koľko?

Je materská dovolenka ozaj dovolenkou? Názov nie je úplne pravdivý, keďže si moc neoddýchnete, no používa sa preto, lebo máte voľno v práci.

Materskú dovolenku poskytuje zamestnávateľ spravidla tehotnej žene a žene, ktorá sa o malé dieťa stará. Ak žena splní podmienky, vypláca sa jej dávka nemocenského poistenia – materské.

Ako dlho trvá materská dovolenka a kedy začína?

Dĺžka materskej dovolenky je štandardne 34 týždňov. Ak sa žene narodia dve a viac detí, tak je to 43 týždňov. Osamelá matka má nárok na 37 týždňov.

Nárok na peniaze vzniká od šiesteho týždňa pred očakávaným dátumom pôrodu. Tento dátum určí lekár. Ten totiž môže na základe zdravotného stavu odporučiť začiatok materskej aj od ôsmeho týždňa.
Zaujímavé a tiež dobré, aby ste vedeli, je, že za obdobie, ktoré ste na materskej, vám patrí aj nárok na riadnu dovolenku.

Čo treba splniť, aby som mohla dostávať materské?

Musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní (asi 9 mesiacov) v období posledných dvoch rokov pred pôrodom. Do tohto obdobia sa ráta aj obdobie rodičovskej dovolenky. Poistenie vám platí zamestnávateľ, alebo si ho platíte ako SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba), prípadne ako dobrovoľne poistená fyzická osoba.

Materské sa poskytuje taktiež poistencovi, ktorý za určitých podmienok prevezme dieťa do starostlivosti, a ktorý sa o toto dieťa stará.

Dávka je tak poskytovaná odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti do konca 26. týždňa od vzniku nároku na materské, najdlhšie však do dovŕšenia troch rokov veku života dieťaťa. Toto platí aj keď si rodič dieťa osvojí.

Prečítajte si tiež:

• Ako sa po materskej dovolenke uchádzať o prácu
• Rodinné financie – pôžičky a hypotéky

Aká je výška materského?

Materské sa vypláca za dni. Jeho výška sa od roku 2012 zmenila na 65 percent denného vymeriavacieho základu (DVZ) za predchádzajúci kalendárny rok. Bežne si ho môžete vypočítať, keď vydelíte súhrn všetkých hrubých príjmov za minulý kalendárny rok počtom dní, t.j. 365.

Denný vymeriavací základ nesmie byť vyšší ako 1,5 násobok priemerného DVZ určeného na aktuálny rok – v roku 2011 je to 36,7151 eur.

Ak vaša predpokladaná materská nedosahuje maximálnu hranicu, je možné si ju zvýšiť dobrovoľným pripoistením. To si však musíte platiť minimálne 270 dní pred vznikom nároku, čiže ešte skôr než otehotniete:). Na pobočke sociálnej poisťovne vám vyrátajú výšku poistného pri maximálnom DVZ.

Ako a kde si vybavím materskú?
Postup je pomerne jednoduchý, lekár vám vystaví a potvrdí tlačivo „Žiadosť o materské“. Uvedie v ňom predpokladaný dátum pôrodu a deň nástupu na materskú dovolenku.

Tlačivo potom zanesiete zamestnávateľovi. Ak ste SZČO alebo dobrovoľne nemocensky poistená osoba alebo ste v ochrannej dobe, žiadosť zanesiete na pobočku sociálnej poisťovne.

Do ôsmich dní po narodení dieťaťa je tam potrebné doručiť rodný list dieťaťa, ktorý preukazuje, že trvajú podmienky nároku na materské.

Na Babywebe tiež nájdete:

Dieťa je nákladný koníček
Slobodná matka
Späť do práce

15.1.2012 7:28| autor: Tomáš Ondrášek

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist