24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Mamičkám a deťom je najlepšie vo Švédsku

Kde je najlepšie mamičkám a ich deťom? Jasnou jednotkou je Švédsko. Vyplynulo to z výsledkov celosvetového prieskumu životných podmienok matiek a detí. Preukázal známy fakt, že vysoký životný štandard prináša rodičkám a deťom bezpečie a pocit životnej pohody.

Medzi víťazné krajiny hodnotenia sa dostali všetky štáty severnej a západnej Európy a naši protinožci. Za vedúcim Švédskom sa umiestnilo Nórsko a Island. Ďalšie priečky obsadili Nový Zéland, Dánsko, Austrália, Fínsko, Írsko, Nemecko a Francúzsko. Na porovnanie uveďme, že USA sa umiestnili až na 27. pozícii.

Naopak, tradične najhoršie podmienky pre matky a deti sú v subsaharskej Afrike. Najmenej priaznivým miestom na pôrod a starostlivosť o dieťa je Niger. V koncovej desiatke sa umiestnili aj krajiny ako Čad, Jemen, Angola, Mali a Etiópia. Tu umiera 5 % žien na zdravotné problémy súvisiace s pôrodom. Každé tretie dieťa je podvyživené a sedemnásť percent detí sa nedožije ani svojich piatych narodenín. To znamená, že prakticky každá matka prežije takú životnú tragédiu, akou je strata vlastného dieťaťa.

Zdravie matky a dieťaťa priamo súvisí so stupňom vzdelanosti a ekonomickým štatútom v danej krajine. So vzdelanosťou afrických žien súvisí iste i fakt, že do školy sa zapísuje o štvrtinu menej dievčat než chlapcov a dostupnosť lekárskej starostlivosti je na kriticky nízkej úrovni.

Zdroj:
http://www.savethechildren.org/newsroom/2008/best-worst-countries-mother.html

28. 5. 2009 |

Naposledy navštívené