Malária, nebezpečenstvo pre matku a dieťa

Malária je jedným z infekčných ochorení, ktoré predstavuje potenciálne riziko pre matku i dieťa. V prípade ochorenia tehotnej ženy treba vyhľadať okamžitú lekársku pomoc. Riziko ohrozenia tehotnej ženy tropickou maláriou je oveľa vyššie než riziko z užívanej chemoprofylaxie, ak je vhodne zvolená. Napriek tomu je vhodné v tehotenstve zvážiť cestu do oblasti s výskytom malárie najmä vtedy, ak je oblasť s vysokou rezistenciou na antimalaritiká.

Kde sa s maláriou môžeme stretnúť?

Vo viac ako 100 krajinách sveta. Vyše 40 % obyvateľov celého sveta je vystavených riziku malárie. Veľké oblasti Strednej a Južnej Ameriky, Afriky a južnej Ázie a Stredného východu, Oceánie sa považujú za oblasť s rizikom malárie.

Aký je jej bežný výskyt?

Podľa odhadov WHO sa ročne vyskytuje 300 – 500 miliónov prípadov malárie a viac ako 1 milión obyvateľov každý rok umiera na maláriu. Len asi 1 200 prípadov malárie sa každoročne zaznamená v Spojených štátoch. Najviac prípadov v Spojených štátoch a Európe nachádzame u prisťahovalcov alebo cestovateľov z malarických oblastí, väčšinou zo subsaharskej Afriky a indického subkontinentu.

Ako sa človek maláriou nakazí?

Človek sa ňou nakazí po pohryzení moskytom alebo komárom infikovaným týmto parazitom. Ak komár pohryzie (poštípe) infikovanú osobu, cicaním krvi prijme mikroskopické častice parazita malárie od infikovanej osoby, a tým sa komár infikuje a stáva sa potenciálnym prenášačom. Parazit malárie sa v tele komára musí najprv rozmnožiť (zvyčajne na to potrebuje 1 týždeň), kým sa stáva rizikom pre ďalšiu neinfikovanú osobu. Ak takto infikovaný komár asi po jednom týždni poštípe ďalšiu osobu, parazit sa z komára prenesie krvou do nového hostiteľa (človeka). Parazit potom putuje do ľudskej pečene, kde napáda pečeňové bunky, rastie a množí sa.

Počas tohto obdobia infikovaná osoba nepociťuje žiadne klinické príznaky. Následne parazit opúšťa pečeňové bunky a napáda červené krvinky. K tomu dochádza v priebehu 8 dní až niekoľkých mesiacov. Len čo sa parazit nachádza v červených krvinkách, opäť rastie a množí sa. Zväčšené červené krvinky prasknú, uvoľní sa parazit, ktorý môže jednoducho infikovať ďalšie červené krvinky, pritom sa do krvi uvoľňuje parazitálny toxín, ktorý spôsobuje klinické prejavy malarického ochorenia. Ak komár poštípe už infikovanú osobu, parazit sa dostáva do komára a infikuje ho. Taký komár opäť po týždni môže znovu infikovať ďalšiu zdravú osobu.

Aké sú príznaky a symptómy malárie?

Medzi symptómy malárie patrí horúčka a chrípke podobné prejavy vrátane zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalov a únavy. Môže sa objaviť nausea, vracanie a hnačky. Malária môže zapríčiniť málokrvnosť a žltačku (žlté zafarbenie kože a očí) vďaka strate červených krviniek. Ak sa okamžite nezačne liečba malárie s typom P.falciparum, môže dôjsť k vážnemu zlyhaniu obličiek, záchvatu, neurologickému postihnutiu, bezvedomiu až k smrti.

Kedy najskôr človek pocíti, že bol uhryznutý infikovaným komárom (alebo moskytom)?

U väčšiny ľudí sa prvé symptómy objavia po 10 dňoch až 4 týždňoch po nákaze, aj keď sú známe prípady, keď pacient prvé príznaky pozoroval už 8. deň a alebo po 1 roku. Dva druhy malárie: P.vivax a P.ovale môžu recidivovať: taký parazit sa môže ukryť do pečeňových buniek počas niekoľkých mesiacov (až 4 rokov) po pohryzení infikovaným komárom bez toho, aby došlo k jeho aktívnej fáze.

Ako sa malária diagnostikuje?

Malária sa diagnostikuje v krvi infikovanej osoby, pod mikroskopom, s predchádzajúcim farbením parazita (na jednoduchšie odlíšenie).
Ten, kto cestoval do rizikových oblastí s maláriou, a objaví sa u neho horúčka do 1 roka, mal by vyhľadať lekársku pomoc a vždy upozorniť na to, že navštívil takú oblasť.

Ako sa malária lieči?

Malária sa dá liečiť prípravkami na predpis. Voľba lieku a spôsobu liečby je závislá od druhu malárie a oblasti, kde sa pacient mohol nakaziť, od veku pacienta a od závažnosti ochorenia.

Ako sa dá brániť pred nákazou malárie?

Cestovateľ by mal 4 – 6 týždňov pred cestou navštíviť svojho lekára, kde mu lekár predpíše zodpovedajúce antimalarické prípravky. Je dôležité dodržať užívanie antimalarík. Ďalším ochranným prostriedkom sú prípravky zabraňujúce pohryzeniu komárom – repelenty, postreky proti komárom, siete, vhodné oblečenie (dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom).

Ak sa nedá cesta odložiť, je profylaxia bezpodmienečne nutná:

  • Expozičná profylaxia – neškodné zníženie rizika prenosu
  • Chemoprofylaxia – z dostupných antimalarík sú Chloroquin a Proguanil pre tehotné ženy neškodné, Mefloquin od 2. trimestra.

Ostatné prípravky sa pre možné ohrozenie dieťaťa alebo pre nedostatočné informácie o chemoprofylaxii v tehotenstve neodporúčajú. Toto ustanovenie platí aj pre Mefloquin v 1. trimestri. V prípade, že sa zistí tehotenstvo v čase užívania akejkoľvek chemoprofylaxie, a neexistuje vážny dôvod na jeho prerušenie (WHO 1996), potom sa nerealizuje. Rovnako tehotenstvo sa nepovažuje za absolútnu kontraindikáciu pre akúkoľvek chemoprofylaxiu, ale zvažuje sa možné riziko poškodenia plodu alebo vplyvu na tehotnú ženu. Malária je závažné a niekedy až fatálne ochorenie spôsobené parazitmi. Rozlišujú sa štyri druhy malárie, ktoré môžu postihnúť človeka.

12.5.2009 12:32| autor: Marek Petráš

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist