25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Letné športovanie v prírode

Do športov v prírode sa môžete vrhnúť, aj keď máte pocit, že vaša kondícia je po deťoch na nule. Športovať môžete, aj keď ešte dojčíte. Sú to športy, ktoré vás fyzicky nevyčerpajú. Nepotrebujete na ne špeciálne športoviská ani veľkú tréningovú prípravu:

DŽOGING
Alebo pomalý beh. Ak máte kamarátku, ktorá vás prehovára, aby ste si s ňou šli do parku zabehať, neváhajte. Urobíte niečo pre svoje zdravie, navyše vám beh v pomalom tempe umožní sa s ňou i pozhovárať. A možno vás to chytí a budete chcieť pokračovať, veď beh je pre človeka úplne prirodzený pohyb. Navyše si pri ňom posilníte srdce a imunitu, spálite tuky, takže sa vám časom vytvaruje postava. Tiež sa vám zdvihne nálada – beh je dobrý „antistresor“.

Čo potrebujete?
Oblečenie si môžete vziať rovnaké ako na cvičenie: pohodlné bavlnené tričko, tepláky, legíny alebo šortky. Ak máte termo bielizeň, ktorá dobre saje pot, siahnite po nej. Aj keď pobežíte pomaly, dá sa predpokladať, že sa spotíte. Keď sa budete chcieť džogingu venovať ďalej, vydajte sa určite do obchodu so športovou obuvou a kúpte si poriadne bežecké topánky – táto investícia sa rozhodne oplatí. Ucítite, ako tlmí každý krok, a vaše nohy nebudú také unavené.

Ako začať?
Hlavne nechcite hneď prvýkrát dosiahnuť rekord a bežať napríklad hodinu. Na začiatok stačí 20 až 30 minút a pritom striedať beh s chôdzou – nazýva sa to indiánsky beh (Indiáni sa takto presúvali na veľké vzdialenosti). Postupne chôdzu uberajte, až čas vyplníte len behom. Neskôr môžete pridávať aj minúty. Ale stále majte na pamäti, že džoging je beh v pomalom tempe. Nemali by ste sa pri ňom zadýchať tak, aby ste neboli schopná konverzovať s kamarátkou. Ak pobežíte sama, skúste, či môžete bez problémov hovoriť. Ak nie, radšej spomaľte. Ideálne je, ak si na džoging urobíte čas trikrát v týždni.

Čo je dobré vedieť
Pred vybehnutím sa rozcvičte – poriadne sa popreťahujte. Aj keď sa to možno nezdá, pri behu zapájate nielen svaly nôh, ale v podstate celého tela. Keď si tesne pred behom dáte ťažšie jedlo, nepobeží sa vám dvakrát dobre. Lepšie je bežať „nalačno“ alebo si štvrťhodinu pred štartom dať banán alebo müsli tyčinku. Niekto behá najradšej ráno, pretože ho pohyb dobre naštartuje do celého dňa, ale to záleží na vašom guste a možnostiach. Ak pobežíte sama, radšej sa vyhnite osamelým miestam. A posledný tip: Ak si môžete vybrať, či budete behať po mäkkom (napr. lesný terén), alebo tvrdom (asfalt) povrchu, tak si určite zvoľte ten prvý – bude to menšia záťaž pre vaše kĺby.

NORDIC WALKING
Alebo severská chôdza. Už sú preč časy, keď ľudia, ktorí pri chôdzi používajú palice, pôsobili trochu exoticky. Na mnohých miestach dokonca tieto palice požičiavajú, takže by pre vás nemal byť problém zistiť, v čom je chôdza s palicami lepšia ako tá bežná „bez“.

Prečo chôdza s palicami?
Beh na lyžiach je veľmi zdravý a môže sa mu venovať aj nešportovec. O severskej chôdzi, ktorá sa z neho vyvinula, sa dá povedať to isté. V porovnaní s bežnou chôdzou – tým, že máte palice – zapájate oveľa výraznejšie do pohybu aj hornú polovicu tela. A to je dobré predovšetkým pre uvoľnenie chrbtových svalov. Tých svalov, ktoré sú pri celodennom vzpieraní vášho bábätka riadne namáhané.
Na stránkach venovaných nordic walkingu (www.czech-nordicwalking.com, www.nordicwalking.sk) sa píše, že pri chôdzi s palicami v rukách sa aktivizuje 90 % všetkých svalov v tele. Samozrejme, tento šport je dobrý pre srdce, celkovú kondíciu organizmu a psychickú pohodu. Pri chôdzi s palicami odľahčujete kĺby dolných končatín – je to teda ideálny šport pre tých, ktorí majú nejaké to kilo navyše. Spotreba kalórií je až o 40 % vyššia ako pri bežnej chôdzi. Palice určite oceníte aj v prípade, že sa so svojím dieťatkom v nosičke na chrbte vydáte do kopcovitého terénu – budete mať oveľa väčšiu stabilitu.

Čo potrebujete?
Samozrejme, palice. Tie sa síce na prvý pohľad podobajú lyžiarskym, ale sú extrémne ľahké, ich útle držadlo sa dobre chytá do ruky a gumový kryt hrotov uľahčuje chôdzu na asfalte. Čo sa týka dĺžky palíc, platí to isté čo u „bežkárskych“ – začiatočníkom sa odporúčajú palice kratšie, pokročilým dlhšie (správna dĺžka palíc sa vypočítava vynásobením telesnej výšky faktorom 0,68). Oblečenie je ako pri peších túrach. Určite oceníte termo bielizeň, ktorá bude vaše telo udržovať v suchu a teple. Nevyhnutné je, samozrejme, pohodlné a kvalitné obutie pre pešiu turistiku.

Kde začať?
Keď pôjdete na dovolenku do horského strediska alebo do kúpeľov, zistite, či tam nie je centrum nordic walkingu. Môžete sa zveriť do rúk inštruktora, ktorý vás naučí, ako presne má chôdza s palicami vyzerať. Fígeľ je v tom, že sa v jednom okamihu odohráva odpich palice a odraz chodidla na opačnej strane, ide o pohyb, keď sa končatiny striedajú krížom: vpredu je teda pravá noha a ľavá palica, potom zase ľavá noha a pravá palica. Palice držíte šikmo nadol.

Na Babywebe tiež nájdete:
Vyberte si letný šport, ktorý vám sadne
V lete do formy
Pilates, ikona dvadsiateho prvého storočia
Začíname s posilňovaním
Posilňovanie s vlastným telom
Čo je powerjoga?
Do formy pomocou aerobiku

3. 10. 2010 | Monika Langrová

Naposledy navštívené