27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Letné športovanie v prírode

Do športovania v prírode sa môžete vrhnúť, i keď máte pocit, že vaša kondícia po deťoch je na nule. Športovať môžete, aj keď ešte dojčíte. Sú to športy, ktoré vás fyzicky nevyčerpajú. Nepotrebujete k nim špeciálne športoviská ani veľkú tréningovú prípravu:

DŽOGING
Alebo pomalý beh. Ak máte kamarátku, ktorá vás prehovára, aby ste si s ňou išli zabehať do parku, neváhajte. Urobíte niečo pre svoje zdravie, navyše vám beh v pomalom tempe umožní porozprávať sa s ňou. A možno vás to chytí a budete chcieť pokračovať, veď beh je pre človeka úplne prirodzený pohyb. Navyše si pri ňom posilníte srdce a imunitu, spálite tuky, takže sa vám časom vytvaruje postava. A navyše sa vám zdvihne nálada – beh je dobrý „antistresor“.

Čo potrebujete?
Oblečenie si môžete zobrať také isté, ako na cvičenie: pohodlné bavlnené tričko, tepláky, legínsy alebo šortky. Ak máte termobielizeň, ktorá dobre vpíja pot, zoberte si ju. Aj keď pobežíte pomaly, dá sa predpokladať, že sa spotíte. Keď sa budete chcieť džogingu venovať ďalej, vyberte sa určite do obchodu so športovou obuvou a kúpte si poriadne bežecké topánky – táto investícia sa rozhodne vyplatí. Pocítite, ako tlmia každý krok a vaše nohy nebudú také unavené.

Ako začať?
Hlavne nechcite hneď na prvý raz strhnúť rekord a bežať napríklad hodinu. Na začiatok stačí 20 až 30 minút a pri tom striedať beh s chôdzou – hovorí sa tomu indiánsky beh (Indiáni sa takto presúvali na veľké vzdialenosti). Postupne z chôdze uberajte, až kým čas nevyplníte iba behom. Neskôr môžete pridávať aj minúty. Ale stále majte na pamäti, že džoging je beh v pomalom tempe. Nemali by ste sa pri ňom zadýchať tak, že nebudete schopná konverzovať s kamarátkou. Ak pobežíte sama, skúste, či môžete bez problémov hovoriť. Ak nie, radšej spomaľte. Ideálne je, keď si na džoging urobíte čas trikrát do týždňa.

Čo je dobré vedieť
Pred vybehnutím sa rozcvičte – poriadne sa pretiahnite. Aj keď sa to možno nezdá, pri behu zapájate nielen svaly nôh, ale v podstate svaly celého tela. Keď si tesne pred behom dáte ťažšie jedlo, nepobeží sa vám veľmi dobre. Lepšie je bežať nalačno, alebo štvrť hodiny pred štartom zjesť banán alebo tyčinku müsli. Niekto behá najradšej ráno, pretože pohyb ho dobre naštartuje do celého dňa, ale to záleží na vašom guste a možnostiach. Ak pobežíte sama, radšej sa vyhnite osamelým miestam. A posledný tip: Ak si môžete vybrať, či budete behať po mäkkom (napr. lesný terén) alebo tvrdom (asfalt) povrchu, tak si určite zvoľte ten prvý – bude to menšia záťaž pre vaše kĺby.

NORDIC WALKING
Alebo severská chôdza. Preč sú časy, keď ľudia, ktorí pri chôdzi používajú palice, pôsobili trochu exoticky. Na mnohých miestach dokonca dnes tieto palice požičiavajú, takže by pre vás nemal byť problém zistiť, v čom je chôdza s palicami lepšia než tá bežná „bez“.

Prečo chôdza s palicami?
Beh na lyžiach je veľmi zdravý a môže sa mu venovať aj nešportovec. O severskej chôdzi, ktorá sa z neho vyvinula, sa dá povedať to isté. V porovnaní s bežnou chôdzou – tým, že máte palice – zapájate oveľa výraznejšie do pohybu aj hornú polovicu tela. A to je dobré predovšetkým na uvoľnenie chrbtových svalov. Tých svalov, ktoré sa pri celodennom vzpieraní vášho bábätka poriadne namáhajú.

Na stránkach venovaných Nordic Walkingu (www.nordicwalking.sk) sa píše, že pri chôdzi s palicami v rukách sa aktivizuje 90 % všetkých svalov v tele. Samozrejme, tento šport je dobrý na srdce, celkovú kondíciu organizmu a psychickú pohodu. Pri chôdzi s palicami odľahčujete kĺby dolných končatín – je to teda ideálny šport pre tých, ktorí majú nejaký kilogram navyše. Spotreba kalórií je až o 40 percent vyššia, ako pri bežnej chôdzi. Palice oceníte určite aj v prípade, že sa so svojím dieťatkom v nosidle na chrbte vyberiete do kopcovitého terénu – budete mať oveľa väčšiu stabilitu.

Čo potrebujete?
Samozrejme, palice. Tie sa síce na prvý pohľad podobajú lyžiarskym, ale sú extrémne ľahké, ich útle držadlo sa dobre drží v ruke a gumový kryt hrotov uľahčuje chôdzu na asfalte. V súvislosti s dĺžkou palíc platí to isté, ako pri bežkárskych – začiatočníkom sa odporúčajú kratšie palice, pokročilým dlhšie (správna dĺžka palíc sa vypočíta vynásobením telesnej výšky faktorom 0,68). Oblečenie je ako pri peších túrach. Určite oceníte termobielizeň, ktorá vaše telo bude udržiavať v suchu a teple. Nevyhnutná je, samozrejme, pohodlná a kvalitná obuv na pešiu turistiku.

Kde začať?
Keď pôjdete na dovolenku do horského strediska alebo do kúpeľov, popýtajte sa, či tam nie je centrum Nordic Walkingu. Môžete sa zveriť do rúk inštruktora, ktorý vás naučí, ako presne má chôdza s palicami vyzerať. Fígeľ je v tom, že sa v jednom okamihu odohráva odpich palice a odraz chodidla na opačnej strane, je to pohyb, keď sa končatiny striedajú krížom: vpredu je teda pravá noha a ľavá palica, potom zasa ľavá noha a pravá palica. Palice držíte šikmo dolu.

26. 8. 2010 | Monika Langrová

Naposledy navštívené