25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Kto nosí darčeky? Ježiško alebo Santa Claus?

Otázka, ktorou nás naši malí zvedavci dokážu poriadne zaskočiť. Ako im vysvetliť, že darčeky prinesie Ježiško, no z každej reklamy a z výkladov na ne vyskakuje Santa Claus? Takto vyzerá Ježiško? A kto to vlastne je?

Na Slovensku rozprávajú rodičia svojim deťom rozprávku, že darčeky nosí Ježiško. Narodil sa chudobný a dobrí ľudia mu začali nosiť dary a teraz zas on nosí darčeky dobrým deťom.
Malé deti si Ježiška často spájajú skôr s fúzatým dedkom v červenom obleku.
Darčeky, ktoré mu niekde na Severnom póle vyrábajú pomocníci – škriatkovia, priviaže na sane ťahané sobmi a do domu sa spúšťa komínom. Ako z toho von?

Zapierať, alebo nie?
„Jedného dňa príde vaše dieťa domov a povie: „Viem, že Ježiško darčeky nenosí, ale neviem, prečo ste mi klamali. Ako to teda je?“ upozorňuje psychologička Tamara Cenková. „Rodičia by mali milo a zrozumiteľne vysvetliť, ako ,rozprávka‘ o Ježiškovi vznikla.“
Veriace rodiny to majú jednoduchšie, na Vianoce slávia Ježišovo narodenie. Tí ostatní malým zvedavcom primerane vysvetlia, že v tom období sa k nám začína vracať slniečko. Ľudia to vypozorovali už dávno, začali sa tešiť na jar a od radosti si začali dávať darčeky.

Ježiško
Vianoce sú na Slovensku od začiatku kresťanstva spojené s oslavou narodenia Syna Božieho – Ježiša Krista. Narodil sa v meste Betleheme Márii a tesárovi Jozefovi. Prví, ktorí sa o jeho narodení dozvedeli, boli pastieri, ktorí v okolí pásli svoje stáda – z neba zostúpil anjel a povedal im, aby šli do Betlehema pozdraviť Spasiteľa. Narodenie Krista sa začalo sláviť až okolo roku 330 v Ríme a sviatok pripadol na 25. decembra, teda na zimný slnovrat. Na Slovensku si ľudia v predvečer jeho narodenia dávajú darčeky. Deťom ich nosí Ježiško.
Ježiško nosí darčeky aj v ďalších krajinách, napríklad na Slovensku, v Rakúsku, Nemecku a vo Švajčiarsku.

Santa Claus
Skomolením mena sv. Mikuláša, ktorému holandskí prisťahovalci v Amerike hovorili Sinter Klaas, vzniklo jeho „americké“ meno Santa Claus. Darčeky najskôr nosil 5. decembra ako u nás, časom sa jeho nádielka presunula na Štedrý deň. Menila sa aj jeho podoba – ešte na počiatku 19. storočia si ho ľudia predstavovali ako drobného mužíka v kožušinovom obleku, ktorý jazdil na saniach ťahaných sobom. V 20. rokoch 20. storočia ho bežne zobrazovali v oblečení modrej, zelenej alebo fialovej farby a pripomínal skôr elfa či škriatka. V roku 1931 sa Santa Claus stal hlavným motívom reklamnej kampane firmy Coca-Cola – vtedy dostal svoju dnešnú podobu v červenom kabáte a čiapke s brmbolcom. Vďaka tomu sa Santa Claus stal populárnym nielen v Amerike, ale aj v Európe, hlavne v Anglicku a ovplyvnil aj tradičné zvyky v rôznych krajinách.
(Zdroj: e-stredovek.cz)

Zachráňte Ježiška
V susednom Česku niekoľko mladých ľudí iniciovalo začiatkom decembra 2008 Petíciu za záchranu Ježiška a ďalších vianočných tradícií. Išlo o súčasť projektu, ktorý chce do detských myslí vrátiť českého Ježiška a Santu Clausa poslať späť, kam patrí – do Ameriky.

12. 9. 2010 | Monika Langrová

Naposledy navštívené