Kratšia materská dovolenka?

Na materskej či rodičovskej dovolenke sa síce ženy vyhnú ohrozeniu ich pracovného miesta. Na druhej strane vypadnú z kolobehu a bez najaktuálnejších pracovných návykov budú mať komplikovanejšiu situáciu na návrat.

S obmedzením počtu voľných pracovných miest rastie na trhu práce konkurencia. Keby sme sa pozreli na rozdiely medzi mužmi a ženami, nielen v dnešnej situácii, ale aj mimo krízy, vychádza pozícia žien horšie. Ženy majú zložitejšie postavenie pri získavaní práce, aj na rovnakých pozíciách majú nižšie platy, v slovenských podmienkach majú kariéru primárne ženy prerušovanú pre odchod na rodičovskú dovolenku. Zároveň majú aj náročnejšiu úlohu pri presvedčovaní ostatných o svojich kvalitách.
V podmienkach krízy majú ženy hľadajúce prácu po skončení materskej dovolenky nevýhodu navyše. Nie sú časovo flexibilné a predpokladá sa u nich vyšší výpadkov z pracovného času.

Samozrejme, najťažšie postavenie majú ženy, ktoré nikdy nepracovali a po štúdiu sa „vrhli“ na úlohu matky. Z rodičovskej sa vrátia skôr.

Výpadku sa nevyhnú

V momentálnej situácii môžu byť však ohrozené aj pracovné miesta ľudí, ktorí sú zamestnaní práve ako náhrada počas materskej dovolenky. Pretože sa zvýši predpoklad skoršieho návratu zamestnankýň, ktoré sa na rodičovskej dovolenke nachádzajú. Návrat po materskej dovolenke sa väčšinou spája s obmedzenou aktuálnosťou kvalifikácie, ktorú stratila žena tým, že nebola v kontakte s informáciami ako pred odchodom na materskú dovolenku.
Mnohokrát môže nastať situácia, že mamičky začínajú na trhu práce krokom späť – oproti profesijnej úrovni, na ktorej sa nachádzali pred materskou.

A nemožno za tým vidieť povrchnosť, nedôslednosť ani nezáujem. Ich nasadenie je veľkou devízou pre ich nových zamestnávateľov. Na druhej strane v niektorých prípadoch sa pri tejto skupine stretávame s nižšou flexibilitou, adaptabilitou či pracovným tempom k zadaným úlohám, prípadne schopnosťou ťažšie prijímať kritiku od nadriadených. Skrýša alebo nutnosť?

Vo všeobecnosti môže nastať situácia, že práve komplikovaná stabilita tej-ktorej pracovnej pozície môže byť motivátorom odchodu na materskú dovolenku. Rovnako však možno celosvetová kríza môže hnať mladé ženy k snahe udržať si pracovné miesto a odkladať rozhodnutie založiť si rodinu.
Rozhodujúci faktor zohráva a bude zohrávať príjem, ktorého sa ľudia nebudú ochotní vzdať pre strach z neistoty, ktorá sa v súčasnosti na Slovensku tak často spomína.

Zároveň však pôjde o posúdenie na základe konkrétneho miesta, na ktorom konkrétny človek pôsobí a taktiež na základe prípadných našetrených príjmov. Pocit neistoty a nestability však môže ľudí hnať k veľkej snahe udržať si miesto čo najdlhšie, čo môže značiť, že páry, ktoré plánovali dieťa tento rok, môžu svoje rozhodnutie odložiť o rok a zároveň tak zabezpečiť rezervu finančných prostriedkov pre prípadnú materskú dovolenku.

Naopak, kariérnejšie založené ženy materskú dovolenku jednoducho neodložia, ale po narodení dieťaťa ju naozaj skrátia, ak ich miesto bude ohrozené. Opačná situácia môže nastať najmä v odvetviach, ktoré sú krízou postihnuté, ako sú výroba, automobilový priemysel, niektoré druhy služieb a riziko zániku pracovného miesta je vyššie, že udržanie pracovného miesta jednoducho vyriešia odchodom na materskú dovolenku, keďže sú chránené podľa Zákonníka práce.

Zdroj: SME

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist