24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Koniec dojčenia pre stres?

OTÁZKA TÝŽDŇA Je možné, aby dojčiaca mamička mohla pod vplyvom veľkého stresu či vypätia prísť o mlieko? A je možné, aby sa mlieko začalo zase tvoriť? Ako tomu pomôcť?
foto: istock.com

Odpovedá MUDr. Anna Mydlilová z Laktačnej ligy:

Stres môže byť príčinou problému s dojčením, ale ďaleko častejšou príčinou nedostatku materského mlieka (MM) je obmedzované dojčenie, dávanie cumlíka a fľaše, skrátka nedodržiavanie 10 krokov k úspešnému dojčeniu.

Už dobrý štart v pôrodnici je veľmi dôležitý – priloženie na sále, trvalý rooming-in, správna technika dojčenia, dojčenie bez obmedzovania dĺžky a frekvencie, bez paušálneho prikrmovania, používanie cumlíka a fliaš.

Pre zvýšenie tvorby mlieka je potrebné urobiť tieto kroky:

1. Zaľahnúť s dieťaťom – kontakt kože na kožu
2. Dojčiť 12 – 15 x do dňa, 4x vystriedať prsníky počas dojčenia
3. Medzi dojčením mlieko odstriekavať 8x 10 – 15 minút, najlepšie pomocou elektrickej odsávačky, ktorá odsáva oba prsníky súčasne
4. Ak dieťa už prsník odmieta, prikladajte hlavne v noci, kedy deti lepšie spolupracujú
5. Nedávajte cumlík!
6. Prikrmujte len alternatívnym spôsobom – striekačkou podávajte mlieko do úst dieťaťa po vašom prste alebo sondou po prsníku (sonda je striekačka s cievkou, cievka sa priloží k prsníku. Dieťa saje cez prsník, čím stimuluje tvorbu mlieka a sondou získava príkrm, ktorý je v striekačke), alebo pomocou suplementora
7. Chvíľu bude trvať, než sa tvorba MM zvýši, majte trpezlivosť

V prípade potreby sa obráťte na laktačného poradcu. Pomôže vám mamila.sk.

5. 5. 2015 |

Naposledy navštívené