26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Koľko kíl mám vlastne pribrať počas tehotenstva?

Milá redakcia,
moje tehotenstvo sprevádza čoraz viac otázok, ale asi najviac ma trápi priberanie na váhe. Prežívam prvé tehotenstvo, teda nemôžem porovnávať a nemám „prax“ v tom, koľko by som mala správne pribrať... Viete, na tehotenstvo som nebola vôbec psychicky pripravená, ale ako som neskôr zistila, asi žiadna žena si nemôže dopredu povedať: „Tak a teraz môžem otehotnieť.“ Jednoducho to zrazu prišlo a ja aj môj priateľ sme prežívali pocity obrovského šťastia. Keďže som ale nechávala všetko na náhodu, nikdy som sa na príchod malého obzvlášť nepripravovala a nemám ani staršiu sestru, od ktorej by som sa niečomu priučila. Preto som sa teraz dostala do fázy, keď sa snažím všade kde sa dá získať informácie, čo vlastne je a čo nie je dobré pre budúce a nastávajúce mamičky. Kilá sú teraz však mojím najväčším problémom.
Mám pomerne veľkú chuť do jedla, ale na druhej strane sa aj veľmi zaujímam o šport v tehotenstve a tiež sa mu snažím venovať. Napriek tomu pravidelne priberám a bojím sa, že príliš rýchlo, a potom povedzme kilá nezhodím. Teraz som v piatom mesiaci a mám o 8kg viac. Je to v poriadku?

Iveta Horčíková
budúca mamička

Milá Iveta,
ak vezmeme do úvahy múdre knihy a názor väčšiny lekárov, tak by nastávajúca mamička mala ideálne pribrať počas deviatich mesiacov celkovo 10 – 14kg. Ale samozrejme i v tomto prípade platí - čo žena, to iné potreby a iný priebeh tehotenstva. Niektoré ženy nepriberú ani 10kg, iné sa naopak potrápia s 20 kilogramami navyše. Tiež nie je pravidlom to, ako rýchlo sa tá ktorá žena prebytočných kilogramov zbaví. Samozrejme, cvičenie v tehotenstve je pre väčšinu žien a ich bábätko blahodarné, ale dôležité je prekonzultovať s lekárom, či je šport (príp. ktorý) práve pre vás v tehotenstve vhodný. Opäť platí, že každá žena má iné zdravotné možnosti a vyhovuje jej niečo iného.
Ak sa chcete dozvedieť všetko nielen o správnej váhe počas tehotenstva a tehotenskom cvičení, ale celkovo o materstve, zaregistrujte sa na www.hami.sk alebo na infolinke 0800 601 600. Budete pravidelne dostávať e-maily, ktoré sú založené na najčastejších otázkach nastávajúcich i skúsených mamičiek. Všetky otázky sú šité na mieru určitému štádiu tehotenstva a materstva. Ak by ste kedykoľvek cítila, že potrebujete pomoc a neviete si rady, môžete zavolať na infolinku, kde vám poradia a všetko ochotne vysvetlia skúsené odborníčky. Webové stránky Hami klubu ponúkajú množstvo praktických článkov určených budúcim mamičkám, aby mohli prežiť vzrušujúce a radostné obdobie tehotenstva v pohode a bez stresu.

Lucia,
detská zdravotná sestra a výživová poradkyňa

Tento článok je komerčnou prezentáciou

16. 12. 2010 |

Naposledy navštívené