22. 10. 2016  |  Meniny: Sergej

Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída alebo kliešťový zápal mozgu je infekčné vírusové ochorenie. Vírus sa prenáša prostredníctvom kliešťov prevažne na lesné a poľné hlodavce, na divoko žijúce zvieratá a na domáce zvieratá pasúce sa vo voľnej prírode, ktoré sa stávajú prirodzeným zdrojom nákazy.
foto: istock.com

Prenos infekcie na človeka je možný nielen po prisatí infikovaného kliešťa, ale výnimočne i požitím tepelne nespracovaného mlieka infikovaného zvieraťa. V zamorenej oblasti sa vyskytuje asi jedno až dve percentá infikovaných kliešťov.

Najrizikovejšia je oblasť západného Slovenska. Podľa výskytu ochorení u ľudí sú u nás hlavné prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v oblasti Tribeča, Vtáčnika, Nitrianskej a Pohronskej pahorkatiny v údolí Váhu až do okresu Považská Bystrica, v oblasti Malých Karpát, v Záhorskej nížine a v Kováčskych kopcoch, v Krupinskej planine, v Slovenskom krase a v Slánskych vrchoch. Nie všetky kliešte sú však infikované. V niektorých oblastiach je veľké množstvo infikovaných kliešťov, v iných sú nakazení ojedinelo alebo vôbec nie.

 

25. 5. 2009 |

Naposledy navštívené