Kedy ísť do pôrodnice?

Len čo začne žena pociťovať známky blížiaceho sa pôrodu, mala by sa vydať do pôrodnice a až kvalifikovaný personál posúdi, či ide o pôrod, alebo len planý poplach. V tejto chvíli je veľmi dôležitý ženin inštinkt.

pregnant-gdcad46e52_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Neváhajte a choďte, keď odtečie plodová voda, keď začnú pravidelné kontrakcie maternice (sťahy), keď sa objaví akékoľvek krvácanie alebo keď mamička prestane cítiť pohyby bábätka (alebo sú, naopak, bolestivé).

Pôrod

Samotný pôrod delíme na štyri doby pôrodné. Prvá doba pôrodná – otváracia – sa začína pravidelnými kontrakciami a končí úplným otvorením pôrodných ciest. Druhá doba pôrodná – vypudzovacia – sa začína zánikom bránky a končí pôrodom plodu. Počas tretej doby pôrodnej dochádza k pôrodu placenty, pupočnej šnúry a plodových obalov. Štvrtá doba pôrodná – popôrodná – trvá asi dve hodiny, po nej nasleduje prevezenie rodičky na oddelenie šestonedieľok.

Pomoc pri pôrode

Po príjme rodičky na pôrodnú izbu sa môžete už aktívne podieľať na prvej dobe pôrodnej a využívať rôzne uvoľňovacie polohy, masáže, masážne prístroje, teplé sprchy a hlavne dýchanie. Je dôležité – ako sa intervaly medzi kontrakciami skracujú – jemne ženu doviesť na správne dýchanie, nachádzať nové aktivity (meniť polohy, teplá sprcha, toaleta), rozptýliť partnerkinu pozornosť.

Sila a odvaha

Pri prechode z prvej do druhej doby pôrodnej je dôležité dodávať jej silu a odvahu, využívať a uplatňovať brušné dýchanie (nádych nosom, nedvíhať hrudník, ale brucho, hlboký výdych ústami), ktoré zlepšuje okysličovanie organizmu a odtok žilovej krvi z dolnej polovice tela. Plod získava kyslík aj pri kontrakcii, upravuje sa tlak vnútri brucha a vytvára sa priaznivé prostredie v maternici. Mimo kontrakcie sa snažíme upokojiť a relaxovať. Môžeme používať aj psie dýchanie (povrchové krátke), a ak to žene nebude na obtiaž, môžete dýchať spolu s ňou.

Láskyplná účasť

Spojenectvo, solidarita, láskyplná účasť, to je to, prečo ste tu. Ešte aj po rokoch budete na tieto chvíle spomínať.

Pri úľavových polohách je veľmi dôležité, aby boli pohodlné a príjemné, mali by ste využívať aj gravitáciu a smer pôrodného kanála, ktorý je orientovaný nadol. Partner by mal využiť úľavové polohy na masáž chrbta, najlepšie spodnej časti, oblasti zadku, masáž chodidiel a nôh. Na ženu veľmi dobre pôsobí osvieženie mokrým uterákom na čele a krku. Osvieženie vodou v spreji (napríklad ružová voda), navlhčenie úst malým množstvom tekutiny. Osvieži aj vyčistenie zubov. Aj pobyt pod teplou sprchou je pre ženu upokojujúci a pomocou sprchy sa dá využiť masáž chrbta.

Čítajte tiež:

So ženou dýchate

Počas druhej doby pôrodnej, keď si žena vyberie pôrodnú polohu, sa stále môžete aktívne zúčastňovať na tom, že so ženou dýchate. Povzbudzujte, držte ju za ruku. Dýchanie počas kontrakcie v druhej dobe pôrodnej s následným tlačením sa naučíte na prípravnom kurze alebo je vhodné poradiť sa s pôrodnou asistentkou, aby pokyny pre rodičku boli jednotné. Ďalej sa môžete podieľať na prestrihnutí pupočnej šnúry a ošetrení novorodenca.

Buďte nablízku

Zachovajte trpezlivosť, ohľaduplnosť, buďte s partnerkou stále v kontakte a snažte sa plniť jej želania. Chváľte, povzbudzujte, rozprávajte, chváľte, preháňajte, aby sa vaša partnerka cítila čo najlepšie a najpríjemnejšie. Počítajte s tým, že reakcie vašej ženy môžu byť odmietavé, nič jej nebude príjemné alebo nebude komunikovať. Niekedy človek získava potrebnú silu tým, že sa ponorí do svojho vnútra. Nedivte sa ničomu a neberte to osobne. Potom bude všetka podpora spočívať v tom – byť jej ticho a láskavo nablízku.

11.1.2023 3:04| autor: Irena Nebeská | zdroj: Z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist