Kedy a ako sa začať rozprávať s deťmi o sexe?

Kedy sa s deťmi začať rozprávať o ľudskej sexualite? Keď majú tri roky, alebo počkať, až budú mať aspoň päť? Alebo jednoducho až vtedy, keď sa samy opýtajú? Prizvať si na pomoc bociana alebo radšej nejakú názornú knižku? Čítajte ďalej: poradíme, opýtame sa odborníkov a ponúkneme aj „know-how“ niekoľkých rodičov.

Som mamou šesťročného dievčatka. Už dlho premýšľam o tom, ako zareagujem, keď sa ma na „to“ opýta. Teda na to, ako prišla na svet. Ona sa totiž ešte nespýtala. Na túto otázku čakám už niekoľko rokov a prekvapuje ma, že sa zatiaľ neobjavila. Moja Anička vie, že bola v mojom brušku, ale viac ju nezaujíma. Začala som teda pátrať v knihách, u odborníkov, aj na internete. A výsledok?

Všetka dostupná literatúra a hádam aj všetci odborníci sa zhodujú v tom, že toto „školenie“ by malo začať už v troch rokoch dieťaťa. A podľa jednej teórie, keď deti dosiahnu päť rokov, rodičia sa pred nimi nemajú odhaľovať a kúpať sa s nimi v jednej vani. Ja sa so svojou dcérkou kúpem odjakživa a úderom jej piatych narodenín som sa s ňou kúpať neprestala. Psychoterapeutka Hedviga Pečená ma, našťastie, uistila, že mám byť pokojná, ani ona s touto teóriou nesúhlasí. Skrývať sa pred vlastnými deťmi je podľa nej scestné.

Odpovedajte pravdivo a jednoducho

Dieťa vychovávame neustále. Svojimi postojmi, správaním, slovami, mlčaním, výrazmi tváre, telesnými prejavmi. Aj o sexualite sa teda malý človiečik v prvom rade dozvedá a poučuje z nášho správania. Zaujímať sa o ňu pritom začína oveľa skôr, ako dokáže sformulovať otázku. „Malé dieťa je zvedavé na otecka, keď idú spolu napríklad do bazéna, alebo chce pohladiť mamičkino bruško, keď čaká ďalšie dieťa. To sú tie pravé chvíle, keď možno hovoriť o anatómii, rozmnožovaní a pôrode,“ vysvetľuje Hedviga Pečená.

„Na prípadné otázky odpovedajte pravdivo a jednoducho, nevytvárajte žiadne tabu. V žiadnom prípade si nevymýšľajte, ani odpovede neodkladajte na neskôr. Ináč dosiahnete iba zmätok v detskej duši. Ak dieťa, ktorému rodičia povedali, že ho priniesol bocian, neskôr samo zistí pravdu, môže okrem zmätku pociťovať aj nedôveru a hlavne môže dôjsť k záveru, že sex je niečo negatívne, nie téma na otvorený rozhovor,“ vysvetľuje odborníčka.

Nebojte sa nazývať veci pravými menami

Vhodné termíny, ktoré v rozhovore na „šteklivú“ tému s malými deťmi použiť, si musíme zvoliť sami. „Musíte vedieť, akú informáciu je vaše dieťa schopné vstrebať a čo už by bolo príliš. O pohlavnom styku, počatí a pôrode sa zatiaľ vôbec nezmieňujte. To dieťa v tomto veku nezaujíma, postačia mu len základné informácie,“ upozorňuje psychoterapeutka, s ktorou súhlasí aj sexuológ Peter Weiss.

Do deviatich rokov deti podľa neho prijímajú veci súvisiace so sexom primerane. „Keď poviete penis, je to pre ne rovnaké, ako keď poviete ucho. Preto je v tomto veku komunikácia na túto tému veľmi otvorená. Neskôr ju znemožňuje obojstranný ostych,“ upozorňuje odborník. Podstatné je aj to, že dieťa k vám navyše získa dôveru a v neskoršom veku nebude mať problém baviť sa s vami aj o iných dôverných veciach. „A dôvera je vo vzťahu medzi rodičom a dieťaťom najdôležitejšia,“ dodáva Peter Weiss.

A ešte jedna podstatná vec: slovenčina má na pomenovanie mužských a ženských pohlavných orgánov množstvo synoným, vrátane rôznych domáckych označení, ktorými dieťa v rámci rodiny pomenováva svoje genitálie už v útlom detskom veku. Nech už v rodinnom kruhu používate akékoľvek zdrobneniny alebo zástupné označenia pre intímne telesné partie, odporúča sa deti najneskôr v predškolskom veku zoznámiť s ich „oficiálnymi“ názvami. Napodiv, vysloviť nahlas slovo penis či vagína väčšinou majú problém dospelí, pre nezaťaženú detskú dušu sú to len ďalšie nové slová.

Skúsenosti so sexuálnou osvetou v rodinách škôlkarov

Zaujímali ma skúsenosti rodičov, hlavne to, aké termíny pri vysvetľovaní používajú. Pátrať som začala jedno ráno v škôlke, kde som rozprúdila rozhovor s niekoľkými mamičkami. „Otázku sexu sme ešte s dcérou neriešili, ale to, aký je rozdiel medzi mužmi a ženami, už dávno vie. Vie aj to, že bola v mojom brušku, a viac ju zatiaľ nezaujíma,“ povedala mi mamička štvorročnej Agátky, ktorá je evidentne na rovnakej informatívnej úrovni ako moja Anička.

Pýtam sa teda ďalej. „To, ako deti prichádzajú na svet, som dcérke vysvetlila tak, že mamička s oteckom sa majú radi a z tej lásky sa im narodí bábätko. A jej táto informácia postačila,“ pridala sa ďalšia mamička. „Ja som zasa povedala, že mamičkino vajíčko sa spojí s oteckovou spermiou a z toho sa narodí bábätko. A Lenke táto odpoveď stačila.”

Mamička päťročného Vilka mi povedala, že to, ako deti prichádzajú na svet, so svojím synčekom už preberali, a to pri sledovaní dokumentárneho filmu o zrode ľudského života. „Pozerali sme to spolu a Vilko to celkom pochopil,“ smeje sa jeho mama. Edukatívny dokumentárny film sa mi zdá ako veľmi vhodná cesta, pátram teda na internete, či na našom trhu nejaké edukatívne DVD na túto tému existuje. Žiadne však nenachádzam. Vyhľadávač mi ponúka iba knihy „Ako som prišiel na svet“ Kateřiny Janouchovej, publikáciu Ondřeja Trojana „Ako hovoriť s deťmi o sexe“, „Ako s deťmi hovoriť o sexe, manželstve a rodičovstve“ Ilony Burdovej či „Ako deti prichádzajú na svet“ Jany Martincovej.

Dôležitá časť osvety malých detí: Právo povedať nie

Nejde však len o samotné povedomie o sexe. „Dieťa v škôlke by malo vedieť, že môže povedať nie a že nikto nemá právo sa ho dotýkať. To všetko patrí do sexuálnej výchovy a týmto smerom by sa deti mali viesť už v škôlkach,“ zdôrazňuje Peter Weiss.

Už v troch rokoch je tiež vhodné učiť dieťa rozdielu medzi dobrými dotykmi (priateľské objatie a pohladenie po chrbte) a zlými dotykmi (dotyky častí tela, ktoré sú bežne skryté pod plavkami). Môžete si s ním pohovoriť aj o nechcených dotykoch (ako je bozkávanie a masírovanie miest na tele, kde je to dieťaťu nepríjemné). Snažte sa, aby dieťa pochopilo, že jeho telo je jeho súkromná vec a nikto by sa ho nemal dotýkať bez jeho súhlasu,“ uzatvára sexuológ.

Stručný manuál alebo Ako na vec

  • O sexualite s malými deťmi hovorte otvorene.
  • Sex rozhodne netabuizujte.
  • Na otázky odpovedajte pravdivo a jednoducho. V opačnom prípade dosiahnete iba zmätok v detskej duši.
  • Rozhodne vynechajte teóriu o tom, že deti nosí bocian.
  • Poskytnite dieťaťu len také množstvo informácií, aké dokáže pochopiť.
  • Používajte výrazy adekvátne veku dieťaťa.
  • Pohlavný styk zo svojho výkladu zatiaľ vynechajte.
  • Snažte sa, aby dieťa pochopilo, že sexualita je neoddeliteľná súčasť láskyplného dôverného vzťahu medzi dvomi ľuďmi. Objímajte sa a bozkávajte pred dieťaťom so svojím partnerom, aby malo názorný príklad.

Zaujímavosť na záver:

Odkiaľ priletela teória o tom, že deti nosí bocian?

Táto povera má korene v Nemecku, Holandsku a Škandinávii. Nebola však iba obyčajným klamstvom pre deti, mala hlbší význam. Podľa tamojšej tradície duše nenarodených detí prebývajú v hlbokých močiaroch a barinách a odtiaľ potom prichádzajú k svojim rodičom. Bociany často hľadajú potravu práve v takýchto nedostupných oblastiach a navyše sa samy vzorne starajú o svojich potomkov. Vracajú sa tiež stále na rovnaké miesto. Medzi ľuďmi sa teda kedysi dávno začalo hovoriť, že bociany z močiarov môžu priniesť aj dušu dieťaťa a nechať ju u budúcich rodičov. Prácu im preto uľahčovali stavaním plošín na strechách, kde sa bociany mohli uhniezdiť. Ak si tam vtáky skutočne začali budovať hniezdo, znamenalo to, že v dome sa bude rodiť veľa detí.

Na Babywebe tiež nájdete:

Poznáme vôbec svoje vlastné telo?
Aj malé dieťa sa dokáže zamilovať
Nástrahy vzťahu matky a dcéry

17.8.2017 2:05

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist