25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Keď musíte od dieťaťa odísť

V prvých dňoch či týždňoch sa vám možno bude zdať, že okrem starostlivosti o dieťa vám na nič iné nezostane čas. Preto prvý výlet z domu, či už na hodinový alebo dvojhodinový nákup, do telocvične alebo do kina, budete vnímať ako dobrodružstvo.

Ťažko sa budete vyrovnávať s tým, že sa o vaše dieťatko stará ktosi cudzí, aj keď je to najlepšia priateľka, ktorej dôverujete, starí rodičia alebo opatrovateľka. Možno vás bude hrýzť svedomie, keď zistíte, že vám dobre padne hoci len krátka chvíľa slobody, oddychu od trvalého pocitu zodpovednosti za to drobučké stvorenie.

Ako privykať dieťa na iných ľudí
V prvých mesiacoch je pre dieťa najdôležitejší váš láskavý prístup a blízky kontakt s vami. No musí sa predsa naučiť existovať aj nezávisle od vás. Ak mu umožníte spoznávať aj svet mimo rodiny, naučíte ho byť nezávislým od vás, nadväzovať vzťah aj s inými ľuďmi - starými rodičmi, opatrovateľkami či kamarátmi – stane sa sebaistejším a bude ľahšie znášať nástup do školy. Nie je to sebectvo či rozmar, ak ho veľmi skoro začnete pravidelne privykať na opatrovateľku. Ak sa asi po roku chcete vrátiť do práce, je priam nevyhnutné, aby sa dieťa naučilo, že aj iná osoba mu poskytne láskavú opateru a bezpečie. Ak chcete tento proces uľahčiť dieťaťu i opatrovateľke, dbajte na tieto rady:

Nová opatrovateľka
Vždy dieťaťu vopred vysvetlite, čo sa bude robiť, aj keď si myslíte, že tomu ešte nemôže rozumieť. Ak sa večer chystáte von, zavolajte iba takú opatrovateľku, ktorú pozná, aby sa nevystrašilo, keby sa náhodou v noci zobudilo. Nepozývajte novú opatrovateľku, keď je dieťa unavené, hladné alebo sa necíti dobre.
Pozvite ju na tú časť dňa, keď je dieťa zvyčajne spokojné a v dobrej nálade. Ak príde nová opatrovateľka, neponáhľajte sa z domu. Zoberte si dieťa na ruky a doprajte mu čas, aby sa s novou osobou zoznámilo. Dieťa musí vidieť, že ju obľubujete. Ukážte opatrovateľke obľúbené hračky a vysvetlite, aké hry sa dieťa rado hráva.
Ak má opatrovateľka uložiť dieťa na spánok, presvedčte sa, či podrobne pozná všetky večerné činnosti a zvyky, aby dieťa pokojne zaspalo.

Strach z odlúčenia
V určitom veku, často medzi siedmym mesiacom a rokom, dieťa nástojí na tom, aby ste sa mu ani na okamih nestratili z dohľadu. Bude sa vás kŕčovito držať, keď ho budete skladať z náručia, a ak ho necháte s niekým iným, neutíšiteľne sa rozplače. Takéto správanie vás nemusí znepokojovať.
Tento „strach z odlúčenia“ je prirodzený, znamená to, že si dieťa uvedomuje, keď odídete, a chápe, aká ste preň dôležitá. No raz sa aj to najpripútanejšie dieťa osamostatní. Dovtedy však tolerujte jeho závislosť na vás, buďte láskavá a trpezlivá. Aby ste zabránili scéne, keď potrebujete odísť z domu, vysvetlite mu to, nikdy sa nevytraťte tajne. Povedzte mu, kam idete, a ubezpečte ho, že sa vrátite.

Obľúbené hračky a prikrývky
Asi v ôsmom alebo deviatom mesiaci sa dieťa upne na obľúbenú plyšovú hračku, prikrývku alebo iný predmet. Rado ich objíma a po prvom roku sa táto fixácia ešte viac prehĺbi. Je možné, že dieťa bude svojho miláčika nosiť celý deň a večer si ho zoberie do postieľky. Upokojí sa, ak ho bude objímať alebo cmúľať. Z predmetu sa stane čosi ako talizman, ktorý dieťa poteší, keď je smutné, vystrašené či mrzuté.
Plyšový maznáčik sa časom zafúľa, zoderie, azda sa vám bude vidieť nehygienický, ale dieťa nedovolí, aby ste ho vyprali, pretože aj špecifický pach hračky mu je blízky. Nepresviedčajte dieťa, aby ustúpilo. Obľúbený predmet ho uspokojuje. Maznáčika majte vždy poruke a informujte o ňom aj opatrovateľku. Odporúčame vám, aby ste mali v rezerve jeho duplikát. Keby sa, nedajbože, stratil, neodohrá sa dráma.

Komu môžete zveriť dieťa do opatery:

Vraciate sa do práce
Ak ste sa rozhodli nastúpiť do práce – či už z ekonomických dôvodov, alebo vás práca teší, nevyhnete sa tomu, že prvé pracovné dni budú stresujúce. No mieru stresu môžete ovplyvniť tým, ako si zariadite opateru dieťaťa.
Potrvá chvíľu, kým sa všetko dostane do správnych koľají, preto sa zbytočne neznepokojujte, ak sa v prvých dňoch vyskytnú nejaké ťažkosti. Deti sú prispôsobivé a rýchlo si privyknú na iný režim. Jednako si však počas prvých pracovných týždňov pozorne všímajte svoje dieťa. Ak sa začne nevhodne správať, vidí sa vám nešťastné, azda by ste mali pouvažovať o inej opatere.
Stari rodičia: Ak máte možnosť zveriť dieťa do opatery starých rodičov, môže to byť ideálne riešenie. Je dôležité, aby poznali a rešpektovali váš názor na výchovu, a to isté platí pre vás. Problémy môžu vzniknúť, ak sa vám bude zdať, že vám niekto z nich „vzal“ dieťa. Priateľka alebo príbuzná na čiastočnú opateru.
Ak sa rozhodnete nastúpiť do práce na znížený úväzok, možno sa vaša dobrá priateľka alebo blízka príbuzná, ktorá je doma s deťmi, podujme opatrovať aj vaše dieťa. Takéto riešenie môže byť vhodné.Je dôležité, aby ste sa vopred presne dohodli na podmienkach, aby sa neskôr ani jedna strana necítila znevýhodnená.

Opatrovateľka viacerých detí
Ak vodíte dieťa k opatrovateľke, ktorá sa stará o niekoľko detí, je to finančne najmenej náročná alternatíva. Výber si však dôkladne premyslite. Sú krajiny, kde registrované opatrovateľky smú vo svojom dome opatrovať tri deti mladšie než päťročné a ďalšie tri do ôsmich rokov (vrátane svojich vlastných).
Zodpovední úradníci kontrolujú domáce prostredie u opatrovateliek a polícia preveruje v dome osoby nad šestnásť rokov. U nás je dôležité, aby ste sa osobne porozprávali s opatrovateľkou a ubezpečili sa, či je to láskavá a starostlivá osoba. S umiestnením veľmi malého dieťaťa môžete mať problémy.

Detská škôlka
Súkromné detské škôlky zvyčajne poskytujú opateru od siedmej ráno do šiestej večer aj v dovolenkovom období a medzi sviatkami. Opatera je drahá, pretože spravidla majú dobré vybavenie a pomerne vysoký počet zamestnancov. Mnohé škôlky majú zvláštne oddelenie pre deti do dvoch rokov.

Súkromná opatrovateľka
Je to najdrahšia alternatíva, ale ak sa podujme opatrovať aj dieťa vašich známych, môžete si náklady rozdeliť. Ak si zaplatíte vlastnú opatrovateľku, bude sa starať len o vaše dieťa v jeho domácom prostredí. Kvalifikovaná opatrovateľka má certifikát. Skôr než ju zamestnáte, vyžiadajte si jej vysvedčenie a odporúčania od predchádzajúcich zamestnávateľov.
V zahraničí populárne „au pair“ sú len pomocníčky, nie sú plnohodnotnými náhradami matky. Tieto sily sú neškolené a často s nedostatočnými alebo žiadnymi skúsenosťami s opaterou detí. Nezverujte im úplnú opateru dieťaťa.

19. 11. 2009 |

Naposledy navštívené