Keď je túžba po jedle silnejšia

Stáva sa vám, že občas máte neodolateľnú chuť na čokoládu alebo hranolčeky a tá túžba je taká silná, že musíte ísť a čokoládu alebo hranolčeky zjesť? Ak áno, aj vy máte skúsenosť s fenoménom baženia, čiže silnej túžby po jedle, ktorému v ostatnom čase venujú odborné kruhy zamerané na stravu stále väčšiu pozornosť.

Čo je to baženie a ako sa prejavuje?

Baženie po jedle je charakterizované ako intenzívna túžba konzumovať určitý druh jedla. Väčšina výskumov hovorí o tom, že baženie alebo silná túžba po určitom jedle je v ľudskom živote bežným javom. Baženie po jedle býva často spojené s potravinami, ktoré sú všeobecne obľúbené. Najčastejšie býva predmetom baženia čokoláda a iné sladkosti, na druhom mieste sú to potraviny z cereálií, napríklad sušienky, pudingy alebo koláče a hneď za nimi slané či pikantné potraviny. V porovnaní s ostatnými sladkými či slanými potravinami sa baženie po čokoláde opisuje ako silnejšie a odchádzajúce pomalšie.

Túžba po jedle sa objavuje v každom čase v priebehu dňa, predovšetkým, keď je človek sám. Zvýšený výskyt baženia sa opisuje v čase pred menštruáciou, v tehotenstve alebo napríklad v období, keď človek drží nízkokalorickú diétu. Frekvencia a predmet baženia sa líšia podľa kultúry, pohlavia i veku. Ženy majú častejšie silnú chuť na čokoládu a na sladkosti, muži zasa na mäso. Mladí ľudia bažia viac ako starí a napríklad moslimovia v Egypte majú väčšiu chuť na slané potraviny, zatiaľ čo medzi Európanmi na celej čiare víťazí čokoláda.

Baženie nie je to isté ako hlad alebo prejedanie

Treba upozorniť, že baženie po jedle nie je synonymom hladu ani prejedania. Baženie sa dá od hladu odlíšiť ambivalenciou proti potravine, ktorej venujeme pozornosť. Keď zjeme jedlo v dôsledku hladu, nemáme väčšinou také výčitky, ako po zjedení jedla, po ktorom sme bažili. Silná túžba po jedle ani automaticky nevedie k prejedaniu, ale ak sa človek prejedá, je to často na základe baženia.

Prečo treba baženiu venovať pozornosť?

Baženie je priamo úmerné nadmernému prejedaniu a hodnote BMI. Ľudia, ktorí často zažívajú silnú túžbu po jedle, aj menej spolupracujú v programoch znižovania nadváhy. Ak chceme potlačiť nadmernú túžbu po jedle, mali by sme vedieť:

• Baženie je najsilnejšie, keď je jeho objekt dostupný alebo viditeľný.

Výskumy opakovane ukázali, že pohľad na reklamu čokolády, prechádzka po supermarkete alebo množstvo jedla doma môže byť samo osebe spúšťačom baženia. Preto sa niekedy ľuďom s výraznou nadváhou odporúča, aby doma nemali potraviny, ktoré vzbudzujú baženie, alebo aby pri stretnutí s chuťovým podnetom skúsili zamerať svoju pozornosť inam.

• Negatívne duševné stavy zvyšujú intenzitu baženia.

Jedinci, ktorí často túžia po nejakom jedle, nezriedka opisujú úzkosť, nudu alebo depresívne rozladenie. Čokoláda alebo iné sladkostí vyvolajú veľmi príjemný pocit, ktorý pomáha nepríjemné emočné naladenie zmierniť. Negatívne duševné stavy bývajú dôsledkom nesprávneho životného štýlu. A preto sa odporúča venovať pozornosť práve úprave životného štýlu napríklad zavedením relaxácie a odpočinku do života.

• Baženie trvá zvyčajne desať minút.

Je dobré vedieť, že nadmerná chuť na nejakú pochutinu trvá asi 10 minút bez ohľadu na to, či je, alebo nie je uspokojená. Ak vás prepadne silná túžba po čokoláde a pre nejaký dôvod ju nechcete jesť, skúste teda vydržať 10 minút, alebo odveďte svoju pozornosť na iné podnety.

Veľká chuť na nejaké jedlo je prirodzenou súčasťou nášho života. Ak sa však spája s prejedaním a obezitou, je dobré vedieť, ako baženie usmerňovať, ako s ním zaobchádzať a tak sa starať o svoje telesné zdravie.

Na Babywebe tiež nájdete:

Test: Aký je váš vzťah k jedlu?
Jesť bio znamená jesť zdravo?
Zdravé maškrty či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky

11.9.2010 1:47| autor: Petra Vondráčková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist