Keď dojčenie bolí

Dojčenie môže byť úplne neopakovateľná intímna a nežná záležitosť nesprostredkovateľná nikomu okrem matky a jej dieťatka. Rovnako sa však môže zmeniť aj na nočnú moru – najmä ak ženu začnú trápiť popraskané bradavky. Ako tomuto problému predchádzať, prípadne ako rozpraskané bradavky liečiť, vám poradíme v našom článku.

Skúsenosť s bolestivými alebo popraskanými bradavkami má takmer každá matka, ktoré svoje bábätko aspoň chvíľu dojčila. Práve tento problém býva jednou z najčastejších príčin, prečo matka prestane svoje dieťatko dojčiť hneď v prvých týždňoch po narodení. A to je škoda. Príčinou rozpraskaných bradaviek totiž často býva iba nesprávne priloženie alebo nesprávna technika dojčenia.

„Prvýkrát mi bradavky popraskali hneď druhý deň v pôrodnici. V kombinácii s naliatymi prsníkmi to bol skutočne ,horor´. Tešila som sa, ako si spolu s dcérkou budeme dojčenie užívať, a namiesto toho som sa bála každého jej prebudenia, pretože dojčenie ma skutočne veľmi bolelo,“ hovorí matka šesťmesačnej Agátky. „Pomohla mi až laktačná poradkyňa, ktorú som si zavolala k sebe domov, keď som už bola naozaj zúfalá a zvažovala som, že dojčenie po dvoch týždňoch nepredstaviteľných múk ukončím.“ Nakoniec stačilo, aby dievčatko prikladala k prsníku v inej polohe a kontrolovala, že má v ústočkách celú bradavku vrátane dvorca. „Odvtedy bol pokoj. Potom mi síce bradavky popraskali ešte okolo dvoch mesiacov, keď mala dcéra rastový špurt, ale to som už vedela, ako na to.“

Základom je správna technika dojčenia

Mnohé matky si tiež myslia, že príčinou popraskaných bradaviek býva dlhé satie bábätiek. Podľa odborníkov však dĺžka cucania nemá vplyv na vznik bolestivých alebo rozpraskaných bradaviek. Azda jedine vtedy, ak si vaše dieťatko zvykne zaspávať pri dojčení s vami v posteli a v noci vás „používa“ namiesto cumlíka. Tomu sa snažte predchádzať – ako kvôli vám, tak aj kvôli bábätku.

Ako sme už spomínali na začiatku, najdôležitejšia z hľadiska prevencie je technika dojčenia. Od samotného začiatku sa pri dojčení snažte striedať rôzne polohy, aby bol tlak na bradavku vždy na inom mieste. Dôležité je tiež kontrolovať, či sa bábätko správne prisaje – teda uchopí celú bradavku. „Svojim mamičkám tiež radím, aby si po dojčení prsníky neomývali (rozhodne nie mydlom, ktoré ešte viac vysušuje), ale, naopak, nechali ich na vzduchu uschnúť, najlepšie s kvapkou materského mlieka,“ hovorí laktačná poradkyňa Lucie Stavárková. „Správnemu priloženiu niekedy bránia príliš naliate prsníky. Ak teda cítite, že ste už pripravená na ďalšie dojčenie a bábätko spinká, skúste odstriekať trochu mlieka, ale len do pocitu uvoľnenia, aby ste zbytočne nepodporovali zvýšenú tvorbu materského mlieka.“

Čítajte tiež:

Pozor na vložky do podprsenky

„Len čo budete chcieť dojčenie ukončiť a bábätko sa bradavky samo nepustí, neodtrhávajte ho násilím, ale vsuňte mu do vnútorného okraja kútika úst malíček a až potom ho od prsníka odtiahnite,“ radí laktačná poradkyňa. Vhodné je aj ponúknuť bábätku najskôr boľavý prsník a až vo chvíli, keď sa mlieko začne z boľavého prsníka samo uvoľňovať, prsia vymeniť, bábätko nebude musieť tak silno cucať. „Vložky do podprsenky síce pomáhajú udržiavať prsník v suchu, ale tie menej kvalitné môžu púšťať vlákna a jemnú pokožku bradavky tak ešte viac dráždiť,“ upozorňuje Lucie Stavárková.

Ďalšie 4 tipy pre bolestivé bradavky:

  • Vyskúšajte šalviové zábaly, ktoré priložíte na prsníky po dojčení – stačí 10-15 minút.
  • S mastičkami zaobchádzajte opatrne, nie všetky pomáhajú a nemusia „chutiť“ vášmu bábätku. Skôr si skúste boľavú bradavku pomazať vlastným materským mliekom, ktoré má samo osebe liečivé účinky.
  • Pred dojčením prsia mierne rozmasírujte a nahrejte. Mlieko sa bude lepšie uvoľňovať a bábätko nebude musieť tak silno cucať.
  • Na rýchle hojenie popraskaných bradaviek sa tiež odporúča hydrogél, buď vo forme náplasti, alebo gélu. Ide o vlhké hojenie, ktoré je nielen rýchlejšie, ale pri ňom ani nevzniká chrasta.

Striebro zničí baktérie

Ak vám na rozpraskané bradavky nič nepomáha, môžete vyskúšať aj novinku, ktorou sú tzv. strieborné klobúčiky. Ide o klobúčiky zo striebra, ktoré sa prikladajú medzi dojčením na podráždenú bradavku. „Ak je bradavka poškodená, popraskaná alebo len sčervenaná, znamená to, že na jej povrchu sa množia nežiaduce baktérie, ktoré sťažujú hojenie. Katión striebra je taký malý, že prenikne až do DNA baktérie a preruší jej životné funkcie. Keď sú baktérie vďaka striebru zničené, koža sa vzápätí môže oveľa rýchlejšie hojiť. Zlepšenie vidno už po prvých hodinách používania,“ hovorí pani Adela, ktorá sa po tom, čo jej samotné klobúčiky „zachránili“ dojčenie, rozhodla dovážať ich aj k nám.

Veľkou výhodou týchto strieborných klobúčikov je fakt, že majú takmer neobmedzenú životnosť. Aj keď je ich kúpa finančne náročnejšia (stoja vyše 30 eur), môžete ich schovať pre dcéru alebo požičať kamarátke.


Článok vznikol v spolupráci s laktačnou poradkyňou www.dulakporodu.cz.

6.1.2016 12:04| autor: Pavla Maříková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist