Kde sa končí zdravie a začína sa choroba?

Neexistujú choroby, len chorí ľudia, tvrdia niektorí. Majú pravdu? Ak sa pozrieme na život ako na cestu, ako na spôsob poznávania a stávania sa sebou samým, skutočne vidíme chorobu ako našu reakciu na zmeny a prekážky na tejto púti. Naše telo tak reaguje na situáciu, keď sa snaží nastoliť novú rovnováhu v systéme, ktorý niečo „rozhádzalo“.

Čo je vlastne zdravie

Krásne definície charakterizujú zdravie ako slobodu človeka prežívať a napĺňať zmysel svojho života. Zdravie je stav telesného, duševného a sociálneho blaha. Toľko definícia WHO (Svetovej organizácie na ochranu zdravia).
Ak si položíme otázku, kto je teda zdravý, musíme, ako vo všetkom v tomto svete, počítať s relativitou. Berme preto zdravie ako „zdravú schopnosť“ približovať sa čo najviac k ideálu, zvládaniu odchýlok a výkyvov a návratov k rovnováhe a harmónii v tele i psychike. A to pri spojení s vlastným vnútrom, naším centrom osobnosti, s porozumením seba i okolia a chápaním súvislostí s dôverou, láskou, rešpektom k sebe i k svetu.

Čo je to choroba?

Môžeme vyjsť z lingvistiky, ktorá nám priamo hovorí, že v niečom nad sebou a životom „nemáme moc“, sme „bezmocní“.
Ako kedysi zabíjal mor, dnes zabíjajú infarkty a cukrovka. Ak prijmeme fakt, že naše telo je „živé“ vďaka určitej energii (ktorú môžeme nazvať životnou silou ako homeopati alebo dušou ako veriaci), potom harmonické pôsobenie tejto energie vedie k zdraviu. Vplyv na túto energiu majú, samozrejme, vonkajšie podmienky (počasie, spánok, hlad, vzťahy, práca), ale hlavne vnútorné vplyvy, naladenie nášho životného systému, emócie, pocity, nálady a naše postoje k tomuto naladeniu, za ktorými sú hlboko uložené vzorce, podľa ktorých konáme (strach o prežitie, smútok z opustenia, túžba po moci ai.). Ak teda nastane nerovnováha v systéme duša-telo, prejaví sa to.

„Blahodarné“ pôsobenie choroby

Dôležité je dívať sa na chorobu ako na súčasť našej životnej skúsenosti a na uzdravenie ako na tvorivý proces, v ktorom môžeme nájsť sami seba, a dokonca i získať pocit vnútornej sily a slobody. A príznaky, ktoré nás pri tom sprevádzajú, chápať ako prelaďovanie nášho systému, čistenie tela i psychiky pri spracovaní problémov. S rastom nášho vedomia sa liečime z našich ilúzií, strachov i bludných presvedčení a príznaky „nemoci“ sú na najlepšej ceste dostratena.

12.5.2009 4:03| autor: Radana Kupfová
Viac o téme: zdravie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist