28. 4. 2017  |  Meniny: Jarmila

Karty ukazujú cestu

„Nie ste prví, kto si ku mne berie diktafón,“ smeje sa známa pražská kartárka Ivana Vondráková na moju otázku, či jej nebude nahrávanie nášho rozhovoru prekážať. „Tém je počas rozhovoru niekedy toľko, že si ľudia nahrávajú moje rozprávanie úplne bežne,“ hovorí. Ivany Vondrákovej, ktorá sa výkladom kariet živí už dvanásť rokov, som sa prišla spýtať na tarotové karty. Čo mi povedia, s čím mi pomôžu a ako ich využijem napríklad ako rodič?

Čo hovoria vaše deti, keď sa ich ľudia pýtajú, čo robí mama?
(Smiech) Predtým som si tiež robila starosti o to, či deti s mojím zamestnaním nebudú mať problém. Ale ony s tým vyrastajú a pripadá im to úplne normálne. Dnes je iná doba – mnohé deti riešia, v akom znamení sa narodili, a mnohé dievčatá si dnes samy vykladajú karty. Pre mňa osobne bolo veľmi dôležité prijať fakt, že tým, čo robím, som iná. Jednoducho musíte prijať, že na triednej stretávke, kde z väčšiny bývalých spolužiakov sú dnes manažéri, poviete, že vykladáte karty, čítate z ruky a zaoberáte sa numerológiou. Rovnako to vidia moje deti. Nemajú s tým problém.

Vyštudovali ste pedagogickú a zdravotnícku školu. Ako ste sa dostali ku kartám?
Prostredníctvom otca. Môj otec má technické vzdelanie, dokonca učil na technickej škole. Odmalička s nami zbieral bylinky a mal veľmi zaujímavé filozofické názory. Vždy nám dával najavo, že existuje ešte niečo „za“. A že to máme rešpektovať a nevyraďovať zo svojho života. Hovoril mi, že nie je nič zlé na tom, keď ako malé dieťa vidím škriatkov alebo keď sa stane niečo, čo som predtým cítila. Ukázal mi, že svet nie je iba o tom, čo viditeľne existuje.

Od byliniek k tarotu je však dlhá cesta...
Neovplyvnil ma iba otec. Bola to aj moja učiteľka hry na klavíri, ktorá mi často rozprávala o dušiach. A mňa to veľmi zaujímalo. Na túto cestu ma zaviedla aj vážna choroba môjho syna. Keď ho lekári odpísali, musela som hľadať iné metódy. A odrazu sa všetko spojilo. Zistíte, že sama od seba používate niečo úplne prirodzené. Niečo, čo cítite, že je dobré a že funguje.

Ako nám teda karty môžu pomôcť?
Karty nehovoria, čo sa človeku stane. Karty iba ukazujú cestu. A on si vďaka nim môže niektoré body – ak je to možné – obísť. Náhody neexistujú. Každá situácia ho upozorňuje na nejaké iné veci, ktoré by si mal všímať a pred ktorými by sa mal mať na pozore.

Takže sa všetkým veciam môžem vedome vyhnúť, ak o nich viem?
Niektoré veci sú súčasťou prirodzeného vývoja – stali sa, aby sa niečo zmenilo. Veci, ktoré sa nedajú ovplyvniť, sa vo výklade často ani neobjavujú. Niektoré udalosti sú súčasťou nášho osudu alebo osudu niekoho iného. Znamená to, že sa s udalosťami nedá nič robiť. Človek v nich bude iba prítomný, či sa mu to páči, alebo nie.

Ľudia odo mňa niekedy očakávajú, že budem ich kamarátka, matka, sestra alebo ich guru. To sa však nedá, ten človek by sa potom stal odo mňa bol závislým a upol by sa na mňa. Ako sestra by som pre ľudí bola príliš familiárna. Tykať si s niekým ako kamarátka by asi tiež nebolo to pravé. A nie som ani žiadny guru. Oni ma učia, je to vzájomný dialóg. Preto je dôležité, ako si to človek nastaví.

Keď v kartách vidíte nepríjemné veci, ako ich sprostredkujete klientom?
Vykladanie kariet je vec etiky. Keď vidím niečo, čo sa mi ani trochu nepáči, upozorním na tento problém inou cestou. Mojou úlohou je človeku povedať, že v najbližších mesiacoch jeho cesta smeruje týmto smerom, nie ho desiť. Ľuďom potom väčšinou samo dôjde, čo je v ich živote zlé a čo musia zmeniť. Najdôležitejšie je, aby si človek uvedomil, prečo sa to deje, nie, aby sa zľakol samotnej udalosti.

Nezdá sa vám, že sa ľudia snažia len uľahčiť rozhodovanie, keď za vami prídu? Mám zobrať tú novú prácu, alebo nie? To je predsa prenášanie zodpovednosti... Nemyslíte si, že sa jednoducho len nechcú sami rozhodnúť?
Dnešná doba je uponáhľaná a človek sa snaží všetko uľahčiť. Chodia za mnou aj závislí ľudia, ktorí sú leniví rozhodnúť sa sami, a preto prídu, aby som to podľa kariet rozhodla za nich. Využívajú to. Áno, mám ľudí, ktorí sa pýtajú: „Mám tam zajtra ísť, alebo nie? Mám to urobiť, alebo nemám?“ Takýchto ľudí však rýchlo rozpoznám a dávam si pozor, čo im hovorím. Väčšinou ich povzbudím v tom, aby urobili svoje rozhodnutie sami.

Stalo sa mi, že ku mne prišla žena, ktorá riešila krízu vo vzťahu. Karty ukazovali, že o dva roky bude mať nový vzťah, veľmi stabilný a šťastný. Dokonca sa objavovala svadba. Keď jej však poviem, že sa o dva roky vydá za iného partnera, s veľkou pravdepodobnosťou prestane riešiť tento vzťah, možno ho hneď ukončí. Preto som to neurobila. V týchto prípadoch naznačím, že tu bude nový vzťah. Dôležité však je, aby si súčasný vzťah najskôr poriadne odžila. Bude totiž možno dôležitý pre ďalšie vzťahy.

A aký je to pocit ovplyvňovať ľudské osudy? Mnohí ľudia sa podľa vašich výkladov riadia...
Výklad nie je zväzovanie. Výklad kariet je ukazovanie ciest, ktorými človek môže ísť. Výberom človek dostane obrovskú silu. Zakaždým sa voči všetkým tým informáciám cítim nesmierne malá a veľmi pokorná. Človek sa kartami nesmie nechať ovplyvniť natoľko, aby stratil slobodnú vôľu. A to vždy klientom zdôrazňujem.

Chodia za vami ľudia pravidelne alebo len vtedy, keď majú problém?
Chodia s veľkými problémami aj s menšími problémami, chodia sa tiež radiť o príjemných udalostiach. O deťoch, dovolenke či svadbe. Vyberáme spolu najlepšie dátumy pre oslavy, pôrod, otehotnenie a tak ďalej. Často za mnou chodia aj tehotné ženy, ktoré nemôžu otehotnieť, či samotní oteckovia.

A čo s vami riešia napríklad tehotné ženy?
Budúce mamičky často riešia, ako im tehotenstvo zmení vzťah, väčšinou prichádzajú s pocitom neistoty. Často to sú silné osobnosti, ktoré neboli zvyknuté na nejaký štandard, trápi ich teda otázka finančnej neistoty alebo strach, že sa ukáže, že sa o partnera nemôžu oprieť. Súčasné mamičky mávajú sklony k perfekcionizmu, a preto chcú detailne rozoberať, ako zvládnu pôrod, starostlivosť o bábätko a tak ďalej. A pýtajú sa aj na bábätko, ako sa má a či je zdravé.

V kartách jednej tehotnej kamarátky napríklad vychádzalo, že jej dieťa nikdy nebude obľubovať hračky, ale bude mať rado všetku techniku, ktorá patrí do rúk dospelým ľuďom. Od dvoch rokov sa skutočne nehrá s ničím iným ako so starou klávesnicou a ovládačom na televízor.

Môžu mi karty povedať, či je moje dieťatko zdravé?
Kariet sa môžete spýtať na všetky otázky, záleží na kartách, či odpovedia. Nazývam to takým malým kartovým ultrazvukom. Podľa neho možno spoznať, ako sa dieťatku darí, či je funkčne v poriadku, ako spolupracuje s matkou, ako vníma jej zážitky a problémy.
Dieťatko robí neuveriteľne veľa vecí. V prenatálnom období toho prežíva veľmi veľa. Sú to všetko veci, s ktorými sa rodíme, a neuvedomujeme si, že prvotný impulz bol ešte v brušku našej mamy. Bábätko si preberá matkin strach, podpisujú sa na ňom všetky obavy, stresy a neistoty...

A s čím za vami chodia oteckovia?
Zvláštne je, že často riešia, že si nerozumejú s dospievajúcou dcérou alebo prečo sa ich výchovné metódy nepáčia ich partnerke. Niekedy si tiež nevedia rady s tým, ako uplatniť svoju mužskú energiu v rodine, alebo sa prídu spýtať, či ich deti budú rovnako úspešnými právnikmi či lekármi ako oni. Pýtajú sa tiež, či ich dieťatko nebude mať genetickú chybu.

Raz mi tehotná klientka priviedla muža a žiadala ma, aby som mu vysvetlila, že skutočne môže byť po pôrode. „Pozrite sa naňho, či to zvládne, prosím vás,“ povedala. A ja som musela budúcej mamičke, bohužiaľ, povedať, že – ako muž sám tvrdil – to naozaj nezvládne. „Ale veď to je šéf veľkej firmy, veľký silák,“ oponovala mi žena. Áno, to skutočne bol. Ja som však videla, že má veľké vnútorné cítenie. Mal ju natoľko rád, že by sa zbláznil, keby videl, že jej nemôže pomôcť.

Ako sa vôbec v dvadsiatom storočí robí veštenie?
Ťažko. Veci medzi nebom a zemou však existujú oddávna, vždy boli, sú a budú. A niektorí ľudia budú vždy bojovať proti nim. Predtým sa čarodejnice upaľovali, dnes ich majú v zuboch médiá. Nie je to však na škodu. Ľudí to učí premýšľať.
Myslím si však, že tento spôsob terapie aj tak prežije, pretože vždy bude dosť problémov, na ktoré budú ľudia poznať odpoveď.

Vykladanie kariet, numerológia a chiromantia je vaším denným chlebom. Praktikujete svoje schopnosti doma?
Mám možnosť napájať sa na ľudí. Čo sa však týka mojej vlastnej rodiny, mám k nim iné vzťahy a pocity. Ako matka, partnerka, sestra a tak ďalej. Doma si rada vytvorím nejaký problém. Aj ja totiž potrebujem byť tá matka, ktorá nevie, či partnerka, ktorá urobí chybu. Keby som si po večeroch vykladala karty, kam syn večer chodí, asi by som sa dostala niekam inam. To je potom určitá forma patológie.

Myslíte, že vaše deti veria v to, čo robíte?
Myslím, že áno. Pretože keď sa večer zídeme, pýtajú sa ma, kto dnes u mňa bol a čo ma dnes unavilo. Mojim deťom je to, myslím, príjemné. Majú to nastavené inak. Je to, ako keby ste mali rodičov artistov.

Vediete ich k podobným veciam?
Deti so mnou nechodia na žiadne rituály, nemajú na sebe žiadne ochranné oleje a amulety a tak ďalej. Deti do ničoho nenútim. Prioritný je prístup: Objav si to sám.

Vykladali ste teda už svojim deťom karty?
Mám tri deti a vykladala som len raz, prostrednému synovi. Sám ma o to požiadal, sama by som mu výklad nenavrhla. Prišiel a povedal, že ma teraz potrebuje.

18. 9. 2010 |

Naposledy navštívené