24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Je normálne, aby ma v tehotenstve bolelo brucho?

Milá redakcia, obraciam sa na vás s nemilým problémom, a to bolesťou brucha. Som v siedmom mesiaci tehotenstva a už od začiatku sa stretávam s ľahkými bolesťami v podbrušku. Ale v poslednej dobe sa bolesti nejako stupňujú a ja si prestávam užívať tehotenstvo, pretože vnímam len bolesť. Vlastne si už prajem len to, aby som porodila.
Prvé bolesti brucha som zaznamenala už v dvadsiatom týždni, ale bolo to skutočne skôr nepatrné a len občas. Môj lekár ma ubezpečoval, že je to úplne normálne. Ale radšej sa pýtam ešte na inom mieste, či je to skutočne normálne, že ma trápia takéto bolesti. Ide predsa hlavne o bábätko, na ktoré sa s manželom moc tešíme. Môžete mi prosím napísať, ako to s bolesťami brucha v tehotenstve je? Obracajú sa na vás aj ďalšie budúce mamičky s podobným problémom?
Dopredu vám moc ďakujem a môj partner tiež.

Júlia Počová
budúca mamička

Milá Júlia,
v prvom rade je dôležité povedať, že sme radi za zmienku o pánovi doktorovi. V prípade akejkoľvek bolesti počas tehotenstva je samozrejme nevyhnutná odborná lekárska starostlivosť. Tiež sme radi, že aj my môžeme prispieť k Vašej pohode a uistiť Vás, že bolesti brucha počas tehotenstva nie sú ničím neobvyklým, a to hlavne počas prvého tehotenstva. Nie je to len konkrétne bolesť brucha, ale aj napr. tlak v bruchu alebo najrôznejšie výtoky, čo ženy často pociťujú už v prvých týždňoch tehotenstva a čo ich často veľmi vyľaká. Jedná sa ale skutočne o pomerne bežné problémy, nemusíte sa teda o bábätko báť. Veľmi dôležité sú pravidelné kontroly u lekára, pravidelný ultrazvuk a v prípade bolestí brucha či tlakov môže pomôcť aj gravid joga alebo špeciálne tehotenské cvičenie, ktoré prispeje k vašej celkovej pohode tela aj mysli. Bolesti či tlaky v bruchu v tehotenstve sú známkou rastu plodu a zväčšovania maternice, čo sa deje deň po dni, týždeň po týždni. Následkom je bolesť, u niekoho menšia, u niekoho väčšia. Poraďte sa s lekárom, či by vám odporučil cvičenie alebo zmienenú jogu pre tehotné, ktorá by vám mohla pomôcť k pokojnému donoseniu bábätka s úsmevom na tvári.

Ak sa chcete dozvedieť všetko nielen o prípadných problémoch počas tehotenstva a tehotenskom cvičení, ale celkovo o materstve, odporúčame vám registráciu na www.hami.sk alebo na infolinke 0800 601 600. Budete pravidelne dostávať e-maily, ktoré vychádzajú z najčastejších otázok nastávajúcich aj skúsených mamičiek. Všetky otázky sú šité na mieru vždy určitému štádiu tehotenstva a materstva. Pokiaľ by ste kedykoľvek cítili, že potrebujete pomoc a neviete si rady, môžete zavolať na infolinku, kde vám poradia a všetko ochotne vysvetlia skúsené odborníčky. Webové stránky Hami klubu ponúkajú veľa praktických článkov určených pre budúce mamičky, aby mohli prežiť vzrušujúce a radostné obdobie tehotenstva v pohode a bez stresu.

Lucia,
detská zdravotná sestra a výživová poradkyňa

Tento článok je komerčnou prezentáciou.

16. 12. 2010 |

Naposledy navštívené