25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Je možné ovplyvniť pohlavie dieťaťa pri počatí?

OTÁZKA TÝŽDŇA S priateľom sa pokúšame o dieťatko. Keďže z predchádzajúceho vzťahu už má dcéru, boli by sme radi, keby to šlo nejako „zariadiť“, aby sme počali syna. Dá sa nejako ovplyvniť pohlavie dieťaťa?
foto: istock.com

Babyweb odpovedá:

Návodov, ako ovplyvniť pohlavie dieťaťa, nájdete na internete nespočetné množstvo. Niektoré ženy, ktoré už dieťa majú, si napríklad overujú, či pohlavie ich dieťaťa zodpovedá výpočtu na základe populárneho čínskeho lunárneho kalendára – niektorým to vychádza (aj u viacerých potomkov), iným nie. A tak to asi bude aj s ostatnými podobnými metódami.

Skutočnosť, či sa vám narodí dievčatko alebo chlapček, závisí od toho, ktorá spermia oplodní vajíčko (ak sa s vajíčkom spojí spermia nesúca chromozóm Y, narodí sa chlapec, ak spermia s chromozómom X, bude to dievča). A to sa prirodzenou cestou ovplyvniť nedá. V minulosti sa uvádzalo, že ak k súloži dôjde pred ovuláciou alebo po nej, je vyššia pravdepodobnosť, že sa narodí dievčatko, ak dva a viac dní po ovulácii, potom je väčšia šanca, že sa narodí chlapec. Výskumy však tieto tvrdenia nedokázali.

Novšie štúdie, ktoré sa uskutočnili v nedávnej minulosti v Anglicku, naznačujú, že u žien, ktoré sa snažia otehotnieť a ich strava má vyšší obsah kalórií, je väčšia pravdepodobnosť, že porodia chlapčeka. V rámci tohto prieskumu boli oslovené matky chlapcov s otázkou, čo jedávali v čase, keď sa snažili otehotnieť. Jeden zo zaujímavých výsledkov ukázal, že takmer 60 % žien, ktoré každý deň konzumovali obilniny, porodilo chlapca. Podobne na tom boli aj ženy, ktorých strava bola v období pred otehotnením bohatšia na draslík, vápnik a vitamíny.

25. 1. 2016 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené