Intolerancia laktózy ako príčina dojčenskej koliky

Dojčenská kolika je postrachom každej čerstvej matky. Mnohé si pre ňu prežili bezsenné noci plné vyčerpania a nepríjemné pocity vlastného zlyhania. Dojčenská kolika je nepríjemným a náročným obdobím ako pre mamičku, tak aj pre dieťa.

shutterstock_233134342-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Problémy spojené s dojčenskou kolikou postihujú okolo 15 – 20 % dojčiat. O tom, čo je prvým indikátorom, že aj vaše bábätko patrí do tejto kategórie, hovorí pediatrička MUDr. Darina Čiková: „Dojčenskú koliku je možné definovať ako záchvatový plač bez vysvetliteľnej príčiny, ktorý trvá viac ako tri hodiny denne a objavuje sa viac ako tri dni v týždni počas najmenej troch týždňov.“

Tento plač je dôsledkom výraznej nepohody dieťatka. Môže byť sprevádzaný aj tým, že si priťahuje nožičky k telu, je červené v tvári, má hnačky, stvrdnuté bruško a trpí plynatosťou.

„Kolikami trpia deti hlavne vo večerných hodinách, viac chlapci. Objavujú sa prevažne, ale nie výlučne, v prvých troch mesiacoch života. Dokonca sa môžu objaviť už aj pár dní po narodení. Vo všeobecnosti sú to však zdravé deti, ktoré dobre prospievajú,“ dodáva MUDr. Čiková.

Určiť presnú príčinu, prečo sa kolika objavuje, je veľmi náročné. Stanovenie diagnózy stojí predovšetkým na detailnom a cielenom kladení otázok rodičom, najmä matke, o problémoch dieťaťa a príznakoch. Využíva sa aj vyšetrenie ultrazvukom, aby sa vylúčili vnútorní deformácie alebo gastroezofageálny reflux.

Problémy spojené s kolikami môžu súvisieť s psycho-sociálnymi faktormi, ako sú napr. napätie medzi matkou a dieťaťom, nezrelosť nervového systému, neschopnosť dieťaťa spracovať vonkajšie podnety, prílišná úzkostlivosť matky, nesprávna technika kŕmenia alebo popôrodná depresia, ako aj s organickými ochoreniami, napr. napadnutím parazitmi. Môžu mať tiež súvis so stravou matky aj dieťaťa.

Môže za to aj mlieko

V mnohých prípadoch je príčinou dojčenskej koliky nezrelosť tráviaceho traktu a intolerancia laktózy. Laktóza je hlavným cukrom každého mlieka, materského aj tekutej dojčenskej stravy. K tomu, aby ju črevá dobre vstrebali, je potrebné, aby bola rozdelená na svoje dve molekuly – glukózu a galaktózu.

Tento proces má v tele na starosti enzým laktáza. U mnohých dojčiat v prvých mesiacoch života však nie je produkcia tohto enzýmu dostatočná. MUDr. Darina Čiková vysvetľuje:

„Pri nedostatočnej aktivite enzýmu laktáza nestrávený mliečny cukor prechádza do dolných častí tráviaceho traktu. Zvyšuje sa množstvo vody v čreve, dochádza k zväčšeniu črevného obsahu, zvyšuje sa pohyb čriev a urýchľuje priechod črevného obsahu.

V hrubom čreve v prítomnosti črevných baktérií dochádza k procesu kvasenia so zvýšenou produkciou plynov. Intolerancia laktózy sa prejaví nafukovaním, zväčšením bruška, zhoršeným refluxom s vracaním, redšou stolicou, kolikovými bolesťami bruška. Niektorí jedinci môžu mať len kolikové bolesti brucha.“

Dojčenské koliky spôsobené intoleranciou laktózy sú väčšinou prechodné a stratia sa vo 4. až 6. mesiaci veku dieťaťa. Samotná intolerancia laktózy sa však môže znovu objaviť neskôr, v období nástupu do školy, alebo v dospelosti.

Čítajte tiež:

Ako pomôcť

Ak chcete zmierniť nepohodu dieťatka, je dôležité, aby ste ho za každých okolností dojčili v správnej polohe, v ktorej nedochádza k nasávaniu nadbytočného vzduchu a hltavému kŕmeniu. Dôležité je dbať aj na príjemné a pokojné prostredie.

Matky by tiež mali zo svojej stravy vylúčiť potraviny, ktoré podporujú nadúvanie a môžu koliku vyvolať alebo zhoršiť. Za tieto potraviny sa vo všeobecnosti považuje karfiol, brokolica, ružičkový kel, uhorky, cibuľa, cesnak, paprika, káva a príliš korenené jedlá.

MUDr. Čiková dodáva: „Ak je príčinou koliky nedostatočná aktivita enzýmu laktáza, ktorý trávi mliečny cukor, v lekárňach je dostupný doplnok stravy – laktáza vo forme kvapiek, ktorá pomôže tento problém vyriešiť.

Pre deti, ktorú sú kŕmené mliečnymi náhradami, sú dostupné špeciálne upravené mlieka proti kolikám. Vhodné sú aj masáže bruška v smere hodinových ručičiek a prípravky na odplyňovanie. Aj šetrne zavedená rektálna trubička môže dieťatku uľaviť.“

15.2.2023 5:10| autor: Redakcia Babywebu.sk | zdroj: MUDr. Čiková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist