26. 5. 2017  |  Meniny: Dušan

Imunologické vyšetrenie pri ženskej neplodnosti

Príčinou neplodnosti páru môže byť nadmerná reakcia ženského imunitného systému proti niektorým súčastiam spermatozoidu, ale i proti častiam reprodukčného systému ženy samotnej.

Na vyšetrenie sa používa krv ženy, z ktorej sa izolujú biele krvinky. Testuje sa predovšetkým reakcia proti spermiám, proti zona pellucida (blanka obaľujúca vajíčko pred oplodnením), proti trofoblastu (mimotelová súčasť zárodku), proti endometrii (maternicovej sliznici), atď.
K imunologickým vyšetreniam patrí aj postkoitálny test, počas ktorého sa zisťuje priechodnosť spermií cez hlien krčka maternice. Odoberá sa hlien z krčka maternice v čase ovulácie, a to šesť až osem hodín po pohlavnom styku, v hliene krčka sa pátra po živých spermiách, hodnotí sa kvalita hlienu z hľadiska priezračnosti, ťahavosti a takzvaný papraďový fenomén. Mimo ovulácie nie je hlien v krčku maternice priechodný pre spermie. Pri nepriechodnosti spermií sú možné príčiny v horšom spermiograme alebo v zlých fyzikálno-chemických vlastnostiach hlienu. U niektorých žien sa vytvárajú protilátky proti spermiám, ktoré blokujú pohyb spermií v hliene.

22. 5. 2009 |

Naposledy navštívené