Hľadanie hraníc a rodičovská dôslednosť

Hľadanie hraníc je téma pre výchovu nesmierne dôležitá, možno najdôležitejšia. Veď prichádza skoro po tom, keď už nestačí základná rodičovská výbava, ktorou je láska.

Najprv dve prirovnania:

Dve odlišné planéty

Iste ste už niekedy čítali science fiction literatúru. Človek priletí na inú planétu, civilizácia funguje úplne inak než tá na našej zemeguli. Obsahom knihy či filmu sú nedorozumenia, žáner môže byť triler aj komédia.

Potom si predstavte obyčajnú cestu. Vinie sa krajinou. Autá po nej jazdia vpravo. Vedia, kde je kraj cesty, vedia, kde môžu predbehnúť pomalšie auto a kde nie. Väčšina áut dôjde do cieľa v poriadku. O tých ostatných sa často dozvedáme z čiernej kroniky.

Prvý príklad ilustruje situáciu malého dieťaťa, ktoré začína „naberať rozum“. „Prečo mi mama nedovolí pohladkať toho pekného psíka za plotom?“ „Prečo nemôžem miešať tú polievku na sporáku, ako to robí ona?“ „Prečo na mňa pred chvíľou kričala, keď som sa jej v meste nechcela držať za ruku?“ Batoľa si, samozrejme, takéto výslovné otázky nekladie, ale dané situácie a mnoho ďalších existuje a spôsob, akým na ne dospelý reaguje, dáva dieťaťu viac alebo menej čitateľnú odpoveď.

Takže keď máme psa v rodine, dieťa je zvyknuté hladkať ho, a preto zrazu nevie, prečo nechceme, aby hladkalo cudzieho psa. Musí sa zoznámiť aj s funkciou horúceho sporáka, aby pochopilo, že „variť“ s mamou môže, len keď je to bezpečné. A rovnako tak sa učí odlišovať, že môže samo behať po záhrade, ale nie po ulici.

Pravidlá = súčasť výchovy

A sme pri druhom príklade. Cesta znamená určité hranice. Toto slovo používam v zmysle návod, pomoc. Ako by sme vedeli, kadiaľ máme ísť, keby cesta neexistovala? Ako by sme mohli ísť bezpečne, keby na tej ceste neexistovali pravidlá pre jazdu? Samozrejme sa nám nepáči, keď je cesta príliš úzka, nemáme radi príliš veľa červených na križovatkách, nemáme radi, keď niekto nedodržiava pravidlá, lebo nás ohrozuje. Ale aj o tom je výchova.

Keď budeme dieťa len izolovať pred zlým psom, horúcim sporákom, cestou s autami a nezoznámime ho postupne s pravidlami, ktoré mu umožnia bezpečne takéto situácie zvládať, nepripravíme ho dobre pre život. Nemôžeme ho ani neustále okrikovať.

Správne je postupovať ako v autoškole. Vysvetlím ti pravidlá a prejdem s tebou cestou. Ty budeš riadiť, ale ja tam mám možnosť zabrzdiť, keby nastal problém. Rodičovská dôslednosť vychádza z lásky. Pravidlá sú súčasťou výchovy a neslúžia iba ako sankcie. Je veľká výhoda, že na výchovu máme omnoho viac času než v autoškole.

Na Babywebe tiež nájdete:

Prečo sa batoľatá hnevajú?
Chcete mať dobré a slušné dieťa?
Telesné tresty – áno či nie?
Máte doma ľaváka? Nič to

Autor: PhDr. Anna Krontorádová

1.11.2010 10:13| autor: Anna Krontorádová
Viac o téme: dieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist