Gynekologické zápaly

Trápia vás časté gynekologické zápaly? Prinášame vám prehľad najčastejších ťažkostí, príčiny ich vzniku a spôsoby ich liečby.

Zápal vonkajších pohlavných orgánov a pošvy

Pri zápale vonkajších pohlavných orgánov je vo väčšine prípadov postihnutá aj sliznica pošvy. Za normálnych okolností sú povrchové vrstvy kože odolné. K poškodeniu kože dochádza buď škrabaním alebo pôsobením moču, potu, výtoku či menštruačnej krvi.

Odolnosť kože môže byť znížená aj pri niektorých chorobách, ako je napríklad cukrovka, ochorenie pečene a málokrvnosť. V pošve existuje prirodzené prostredie, ktorého rovnováhu zabezpečujú mikroorganizmy, hormóny a imunitný systém. Keď je rovnováha z nejakého dôvodu narušená, premnožia sa patogénne mikroorganizmy a vznikne zápal. Za normálnych okolností sú v pošve prítomné laktobacily, ktoré produkujú kyselinu mliečnu, peroxid vodíka a ďalšie látky, ktoré udržiavajú kyslé prostredie. To je pre vznik zápalu nepriaznivé. Príznaky zápalu vonkajších rodidiel sú rozmanité, záleží na pôvodcovi infekcie. Obvykle sa ženy sťažujú na silné pálenie vonkajších rodidiel, pálenie pri močení a na problémy pri pohlavnom styku.

Bakteriálna vaginóza

Bakteriálna vaginóza predstavuje nezápalovú poruchu pošvového prostredia, pri ktorej sa výrazne zníži množstvo laktobacilov v pošve alebo úplne vymiznú a súčasne sa premnožia baktérie, napríklad Gardnerella vaginalis. Ženy sa sťažujú na hojný vodnatý výtok, ktorý môže zapáchať po rybách. Bolesť a svrbenie obvykle chýba a ani pri vaginálnom vyšetrení nebývajú príznaky zápalu sliznice pošvy. Bakteriálna vaginóza sa môže podieľať na zápaloch pošvy, močových ciest aj na hlbokom panvovom zápale a považuje sa za rizikový faktor predčasného pôrodu. Liečba spočíva v podávaní antibiotík buď vo forme orálnych, alebo vaginálnych tabliet.

Trichomonas vaginalis – trichomoniáza

Prenáša sa takmer vždy pohlavným stykom. Zápal sa prejavuje bolesťami v podbruší, hojným riedkym výtokom, bolesťami pri styku a niekedy aj svrbením vonkajších rodidiel. Akútna fáza rýchlo prechádza do chronického štádia, ktoré je obvykle bezpríznakové. Liečba spočíva v podávaní antibiotík vo forme orálnych tabliet. Trichomonádový zápal pošvy patrí medzi sexuálne prenosné choroby. Jeho výskyt je priamo úmerný počtu sexuálnych partnerov, ktorých je nevyhnutné vždy preliečiť, a to súčasne.

Kvasinkový zápal pošvy

Dnes je najčastejšou príčinou výtoku. Častejšie sa vyskytuje v tehotenstve pri hormonálnej liečbe a cukrovke. Ženy sa obvykle sťažujú na výrazné svrbenie a tvarohovitý výtok bez zápachu. Súčasne môžu byť postihnuté aj vonkajšie rodidlá. Zápal sa väčšinou nikam nešíri. Kvasinkový zápal nemá vplyv na tehotenstvo, ale môže sa ním nakaziť novorodenec pri pôrode.

Liečba spočíva v podávaní antimykotík, ktorých je na trhu veľké množstvo a niektoré sú aj voľne predajné bez lekárskeho predpisu. Antimykotiká existujú vo forme orálnych alebo vaginálnych tabliet alebo čapíkov. V poslednom čase sa u pacientok s opakovanými vaginálnymi mykózami stále viac osvedčuje podporná liečba enzýmovými liekmi, napríklad liekom Wobenzym.

Výrazne zaváži aj zmena životného štýlu. Ženy by nemali nosiť tesné oblečenie a mali by obmedziť príjem cukrov. Liečba sexuálnych partnerov nie je nutná, no najmä pri opakovaných kvasinkových zápaloch je vhodné vyhnúť sa striedaniu pohlavného styku do pošvy a konečníka v nesprávnom poradí.

Furunkul

Pri bakteriálnej infekcii vlasového vačku na vonkajších rodidlách preniká zápal do hĺbky a vytvárajú sa vyčnievajúce, bolestivé a sčervenané zdureniny (furunkuly), ktoré môžu mať navrchu hnisavú čiapočku. Ak zápal preniká hlbšie do podkožia, môže prejsť do plošnej zdureniny alebo flegmóny. Obvykle sa zdurenina po čase uvoľní a vznikne dutina (absces). Ložisko sa ošetruje lokálne dezinfekčnými roztokmi, v ťažšom prípade je nutné chirurgické ošetrenie.

Papilomavírusové infekcie genitálií

Papilomavírusové infekcie patria k najčastejším sexuálne prenosným vírusovým ochoreniam. Vstupnou bránou pre ľudské papilomavírusy je malé poranenie na koži alebo sliznici, ktoré najčastejšie vznikne pri pohlavnom styku. K prenosu však môže dôjsť aj v sprche alebo v bazéne. Hrozí aj to, že matka môže, najčastejšie pri pôrode, nakaziť aj plod. Inkubačná lehota je asi tri mesiace. Infekcia sa najčastejšie prejavuje formou bradavičiek okolo vonkajších genitálií a konečníka – kondylomata accuminata. Bradavičky sa najčastejšie liečia chirurgicky. Papilomavírusy môžu ďalej spôsobiť zmeny na krčku maternice. Vo väčšine prípadov sú bezpríznakové. Preto je nutné ženu pravidelne sledovať pomocou cytológie a kolposkopie. Infekcia totiž môže viesť k rakovine krčka maternice.

Herpetická infekcia vonkajších genitálií

Herpetická infekcia má inkubačnú lehotu 2 – 7 dní a následne sa vytvoria drobné pľuzgieriky na pyskoch ohanbia, hrádzi, pošve a krčku maternice, ktoré sú bolestivé, svrbia a pália. Pri prasknutí z pľuzgierikov vyteká vysokoinfekčná číra tekutina. Pľuzgieriky sa následne menia na ploché mokvajúce bolestivé vriedky, ktoré postupne zasychajú a vytvárajú sa jazvičky. Ochorenie sprevádza horúčka, malátnosť, nechutenstvo a bolestivé zdurenie uzlín v tele. Herpetická infekcia v oblasti genitálií je pádny dôvod na pôrod cisárskym rezom. Liečba spočíva v oplachovaní rodidiel dezinfekčnými roztokmi, podávaní liekov proti bolesti a liekov zabraňujúcich množeniu vírusov.

Čítajte tiež:

Zápal Bartholinskej žľazy

Zápal Bartholinskej žľazy postihuje väčšinou mladšie, sexuálne aktívne ženy. Ochorenie sa začína ako zápal vývodu žľazy vniknutím baktérií z pošvy. Vývod sa zdurí, upchá sa a v žľaze sa hromadí jej obsah. Ak sa nezačne liečba, zápal prechádza do okolia Bartholinskej žľazy a vzniká absces. Zápal sa prejavuje bolesťou a opuchom v oblasti pošvového vchodu, kde sa vytvára guľovitá zdurenina. Žena nemôže sedieť a ťažko sa jej chodí. S postupom zápalu sa môžu pridať aj teploty. Ochorenie sa často vracia, najmä ak žena trpí na časté výtoky. V počiatkoch choroby spočíva liečba v pokoji, obkladoch, v podávaní antibiotík a liekov proti bolesti. Ak sa už vytvorí absces, je nutné pristúpiť k chirurgickému zákroku.

Zápal krčka maternice

Krček maternice je náchylnejší k vzniku zápalového procesu. Najčastejšími pôvodcami infekcie sú baktérie zvané chalmýdie, mykoplazma a gonokoky. Ženy sa obvykle sťažujú na hojný výtok, tupú bolesť nad lonovou sponou a v kríži. V akútnej fáze zápalu sa môže byť vyskytnúť aj teplota. Chronické formy sa väčšinou prejavujú bolestivou menštruáciou, bolesťami pri styku, prípadne neplodnosťou. Liečba spočíva v podávaní antibiotík. V prípade, ak ide o pohlavne prenosnú infekciu, treba preliečiť všetkých sexuálnych partnerov.

Zápal sliznice maternice

Zápal sa najčastejšie šíri z krčka maternice do maternice, najmä pri niektorých operatívnych výkonoch. Ďalším možným zdrojom zápalu sú zvyšky plodového vajíčka po potrate či pôrode. Zápal sliznice maternice sprevádzajú bolesti v podbruší, ktoré môžu vystreľovať do chrbta, ďalej únavou, špinením alebo výtokom. Pri akútnej forme zápalu sa môže vyskytovať teplota. Liečba spočíva v podávaní antibiotík, liekov proti teplote a bolesti.

Hlboký zápal panvy

Ako hlboký zápal panvy je označované zápalové ochorenie vnútorných pohlavných orgánov (vajíčkovodov, vaječníkov). Postihnuté môžu byť všetky orgány v oblasti malej panvy. Na rozvoji hlbokého panvového zápalu sa z 80 % podieľajú sexuálne prenosné infekcie, rizikovým faktorom je časté striedanie sexuálnych partnerov a nevhodné sexuálne praktiky. Výskyt ochorení stúpa aj v súvislosti s opakovanými operatívnymi výkonmi v oblasti krčka maternice a maternice a tiež s dlhodobo zavedeným vnútromaternicovým telieskom. Zápal sa obvykle šíri z maternice do vajcovodov, ďalej k vaječníkom a ak nie je podchytený včas, môže sa rozšíriť do malej panvy. V malej panve môže postihnúť akýkoľvek orgán vrátane pobrušnice.

Infekcia sa môže rozšíriť do malej panvy napríklad aj pri zápale slepého čreva. Začiatok ťažkostí väčšinou nadväzuje na menštruáciu. Objavuje sa zvýšená teplota až horúčka, výtok, krvácanie, bolesti v oblasti podbrušia či chrbtice. Môžu sa vyskytnúť ťažkosti s močením. Liečba závisí od celkového stavu ženy. Ak ide o ľahšiu formu zápalu, stačí, ak sa žena lieči ambulantne podávaním antibiotík.

Pri závažnejšej forme zápalu sú žene podávané antibiotiká do žily pri súčasnej hospitalizácii. Pri zlepšení stavu je možné prejsť na tabletkovú formu. Ak má žena zavedené vnútromaternicové teliesko, treba ho ihneď odstrániť. Keď zápal nereaguje na podávanie antibiotík alebo po liečbe pretrváva v malej panve zvyškový zápal, je nevyhnutné chirurgické riešenie. Komplikáciou hlbokého zápalu môže byť vznik abscesov (dutiny vyplnenej hnisom) a zápal pobrušnice, ktoré môžu zanechať trvalé následky v podobe chronickej bolesti a neplodnosti.

Kvapavka

Predtým bola kvapavka považovaná za najčastejšiu pohlavnú chorobu a podlieha povinnému hláseniu. Spôsobuje ju baktéria Neisseria gonorrhoeae a jej inkubačná lehota je 1 – 6 dní. Prenáša sa výhradne pohlavným stykom, ale výnimočne môže dôjsť k prenosu pri nedodržaní hygienických návykov, napríklad uterákom, hubkou alebo spoločným kúpeľom vo vani. Príznaky u žien sú menej výrazné ako u mužov. Kvapavka postihuje predovšetkým čapík maternice a močovú trubicu. Medzi príznaky kvapavky patrí hnisavý výtok, zápal močovej trubice a bolesti v podbruší.

Podľa charakteru pohlavného styku môže byť postihnutý aj konečník, ústa a nosohltan. Ochorenie konečníka sa prejavuje výtokom, nutkaním na stolicu, pálením a svrbením konečníka. Komplikovaná kvapavka má vplyv na plodnosť, pretože môže prejsť cez vajíčkovody až do malej panvy. Následkom môžu byť potraty, predčasné pôrody, mimomaternicové tehotenstvo a neplodnosť. Liečba spočíva v podávaní silných antibiotík a preliečení všetkých sexuálnych partnerov. Účinok antibiotík je možné posilniť podpornou liečbou enzýmovými liekmi.

9.12.2016 12:10| autor: MUDr. Radka Gregorová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist