Gynekologické cysty: Prekliatie pohlavných orgánov

Keď žena zistí, že má cystu, väčšinou sa začne pripravovať na to, že pôjde na operáciu. Chirurgické riešenie je však až poslednou možnosťou. Akými inými spôsobmi sa ešte liečia cysty, čo vlastne cysty sú a ako môžu ovplyvniť zdravie a plodnosť ženy? To sa dozviete v našom článku.

zena_ordinacia_vysetrenie_gynekolog_profimedia-0071248582-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Cysta je dutina ohraničená od okolitého tkaniva naplnená riedkym alebo hustým obsahom. Môže dorastať do rôznej veľkosti – od mikroskopickej až po obsah niekoľkých litrov. Jej pôvod je rôzny, najčastejšie sa objaví po upchatí žľazového vývodu alebo môže byť príčinou jeho rozšírenie. Cysty môžu byť aj hormonálneho alebo nádorového pôvodu alebo môžu vzniknúť v dôsledku vývojovej anomálie.

Slovo cysta má čisto opisný charakter, ktorý nehovorí nič o tom, či je zhubná alebo nezhubná. To sa dá určiť až odberom tkaniva a laboratórnym vyšetrením.

Charakter a správanie cysty závisí od toho, v ktorom orgáne sa cysta nachádza:

  • Cysta Bartolinskej žľazy sa tvorí v okolí jej vývodu a prejavuje sa ako guľovitý nebolestivý útvar na vnútornej strane veľkého pysku ohanbia. Môže mať rôznu veľkosť. Ak je útvar začervenaný a bolestivý, ide o zápal Bartolinskej žľazy bakteriálneho pôvodu, ktorý postihuje buď okolie vývodu žľazy alebo celú žľazu.
  • Cystické útvary v pošve zvyčajne vychádzajú zo zárodočného tkaniva a na ich vzniku sa môže podieľať pohlavný styk, zavádzanie tampónu alebo pôrod. Pohlavný styk a zavádzanie tampónu sú vtedy pre ženu veľmi bolestivé.
  • Cysty na vaječníku sú umiestnené najčastejšie na povrchu, vzácne vnútri vaječníka alebo na stopke.

Najčastejšie typy nezhubných cýst:

  • Folikulárna (funkčná) cysta vzniká v prípade, ak počas menštruačného cyklu nedôjde k ovulácii. Folikul pretrváva a dorastá do rôznej veľkosti.
  • Cysta žltého telieska znamená pretrvávajúce žlté teliesko, na ktoré sa zmení dominantný folikul po ovulácii.
  • Endometriózna cysta alebo tiež Sampsonova cysta je postihnutie vaječníkov pri ochorení menom endometrióza. Ide o stav, keď sa čiastočky sliznice maternice nachádzajú v rôznych miestach brušnej dutiny (pobrušnica, črevo, maternica, močový mechúr). Jasná príčina endometriózy nie je známa, existuje viac teórií o jej vzniku.
  • Dermoidná cysta alebo tiež zrelý teratóm je najčastejším typom nezhubného nádoru na vaječníku. Vzniká zo zárodočných buniek. Dorastá do veľkosti aj viac ako 10 cm a môže obsahovať akékoľvek tkanivo ľudského tela – najčastejšie sú to vlasy, kožný maz, zub, chrupavka alebo kosť.
  • Syndróm polycystických vaječníkov je ochorenie, ktoré sa diagnostikuje na základe skupiny príznakov, ako sú vysoká hladina mužských pohlavných hormónov, ochlpenie na mužských miestach, akné, obezita a poruchy menštruačného cyklu (anovulácia). Okrem laboratórnych nálezov a klinických príznakov majú charakteristickú štruktúru aj vaječníky.
  • Paraovariálna cysta sa nachádza mimo vaječníka, môže byť na stopke a môže narásť aj do väčších rozmerov.

Ako žena spozná, že má cystu na vaječníku?

Často sa stáva, že lekár nájde cystu náhodou pri preventívnom vyšetrení. Cysta sa môže prejavovať bolesťami v podbrušku, tlakom na močový mechúr, bolesťou pri styku, bolesťami chrbtice či nepravidelným menštruačným cyklom, pričom menštruácia môže byť silná alebo môže naopak absentovať.

Akútna bolesť je spojená s prasknutím cysty a krvácaním do tkaniva vaječníka. Ak je bolesť koliková a sprevádzajú ju závraty, zvracanie, teplota a črevné problémy, ide najčastejšie o tzv. torziu. Cysticky zmenený vaječník sa pootočí okolo svojej osi a tým sa obmedzí tepnové zásobovanie tohto orgánu, ktorý tak stráca prívod kyslíka.

Diagnostika cýst na vaječníku sa vykonáva pomocou vaginálneho ultrazvuku a palpačného vyšetrenia pacientky. Ak cysta pretrváva dlho alebo sa javí ako podozrivá, lekár má možnosť odobrať nádorové markery, ktoré naznačia, či má cysta benígny alebo malígny charakter.

Niekedy zmiznú, niekedy pomôže chirurgia

Liečba cysty Bartolinskej žľazy alebo cysty v pošve je vždy chirurgická.

Ak má žena cystu na vaječníku, ďalší postup závisí od viacerých faktorov. K chirurgickému riešeniu sa pristupuje v situácii, ak cysta žene spôsobuje problémy (bolesti, poruchy cyklu), javí znaky zhubného bujnenia, je väčšieho rozmeru, pretrváva dlhší čas alebo existuje hrozba poškodenia vaječníka. V opačnom prípade lekár ženu pravidelne sleduje. Cysta väčšinou sama zmizne.

Pri konzervatívnej liečbe cýst závislých od menštruačného cyklu sa žene nasadzuje hormonálna antikoncepcia. Ženy ju často v takom prípade užívajú dlhodobo, aby sa predišlo znovuobjaveniu cysty.

Hormonálnu liečbu (dienogest) lekári volia aj pri liečbe endometrióznej cysty.

Čítajte tiež:

Aké komplikácie môžu cysty spôsobiť?

Medzi najčastejšie akútne komplikácie cýst na vaječníku patrí samovoľné prasknutie cysty, po ktorom môže nasledovať zápal pobrušnice a už zmienená torzia (zaškrtenie tepien zásobujúcich vaječník).

Komplikácie však nemusia byť iba akútneho charakteru. Akákoľvek operácia, obzvlášť ak je spojená so zápalom, môže zanechať v brušnej dutine a malej panve zrasty. Tie môžu potom spôsobovať bolesti.

Ak si operácia vyžiadala razantné riešenie, teda odňatie celého vaječníka, prípadne vajíčkovodu, existuje riziko, že žena môže mať v budúcnosti problémy s otehotnením alebo predčasným prechodom.

Problémy s otehotnením

Vaječníky sú pre otehotnenie veľmi dôležitý orgán. Hormóny, ktoré produkujú, riadia menštruačný cyklus. Cysticky zmenený vaječník nemusí fungovať tak, ako by mal a menštruácia môže byť nepravidelná.

Pri syndróme polycystických vaječníkov sa často stáva, že neprebieha ovulácia, ktoré je pre otehotnenie nevyhnutná. Rast a uvoľnenie vajíčka je možné podporiť hormonálne. Keďže polycystické vaječníky majú hrubší obal, vykonáva sa za účelom dosiahnutia ovulácie tzv. laparoskopický drilling. Podstatou drillingu je, že obal vaječníkov sa na niekoľkých miestach poprepichuje.

Veľmi častou príčinou neplodnosti býva endometrióza. Rozsiahly nález endometriózy v malej panve môže spôsobiť zrasty a nepriechodné vajíčkovody. Pri tomto ochorení môže byť príčina nemožnosti otehotnieť aj na strane imunológie. Liečba spočíva v kombinácii chirurgického odstránenia viditeľných ložísk endometriózy a hormonálnej terapie. Nato, aby sa zahojili aj neviditeľné a ťažko prístupné ložiská, je potrebné menštruačný cyklus zablokovať.

V prípade, ak žena prejde liečbou nejakej cysty, môže byť jej cesta za bábätkom dlhšia. Páry často končia v rukách odborníkov na asistovanú reprodukciu.

16.11.2021 4:35| autor: MUDr. Radka Gregorová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist